BLOG RS-DOM

Wszystko to, czego potrzebujesz, aby wiedzieć więcej o nieruchomościach, budowie domu i wykończeniu wnętrz.
Nasz blog to przede wszystkim duża pigułka przydatnej, praktycznej wiedzy zawartej w poradnikach, które pomogą podjąć wiele decyzji związanych z budową czy remontem. Ale to też trochę newsów i aktualności, zwłaszcza takich, które dotyczą np. zmian w prawie budowlanym, a więc mają wpływ na nas wszystkich.
Zapraszamy!

Ogrzewanie podłogowe zawitało do Polski powszechnie kilkanaście lat temu i od tej pory nieprzerwanie staje się coraz bardziej popularne. To rozwiązanie ma wiele zalet. Wychodząc z wanny lub spod prysznica możemy poczuć przyjemne ciepło zamiast chłodnej podłogi. Jednak ten rodzaj ogrzewania to nie tylko komfort użytkowania. To również wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń w całym domu.

CZYTAJ DALEJ

Dla wyglądu każdego domu bardzo ważna jest elewacja domu. Jej głównym zadaniem jest ochrona ścian budynku przed zimnem, zabrudzeniami oraz wilgocią. To również element zewnętrznego wykończenia domu, który ma bardzo duży wpływ na jego ostateczną estetykę i charakter. W związku z tym do tego elementu budowy domu należy podejść z należytą starannością i dbałością o najdrobniejsze detale. W tym artykule przedstawimy Wam sposoby na wykończenie elewacji domu oraz wskażemy na ich mocne i słabe strony. Dzięki temu Wasza elewacja będzie nie tylko piękna, ale również spełni swoje główne zadanie. Zapraszamy do lektury.

CZYTAJ DALEJ

Postanowiłeś zbudować dom? Świetnie! Ale co dalej? Jedną z pierwszych czynności jest wybór projektu domu, według którego powstanie nasze wymarzone miejsce na Ziemi. Ale w przeciwieństwie do zakupu na przykład samochodu, który możemy wziąć na jazdę próbną, dom w większości przypadków wybieramy, przeglądając projekty gotowe. Są one przygotowywane przez pracownie architektoniczne. Wyboru dokonujemy na podstawie rzutów, widoków elewacji, przekrojów oraz wizualizacji. Dlatego tak ważna jest umiejętność „czytania” tej dokumentacji i w tym pomoże nam ta seria artykułów.

CZYTAJ DALEJ

Czy budowa domu bez błędów jest w ogóle możliwa? Trzeba przyznać, że proces powstawania domu jest bardzo złożony i składa się z tysięcy decyzji i wyborów. Realistyczne spojrzenie i praktyka podpowiadają, że błędy na pewno się pojawią. Ale jak zminimalizować ich ilość? Jak ograniczyć negatywne skutki pomyłek? Jak ograniczyć koszty poprawek? Odpowiedzi na te pytania i wskazówki, na co zwracać szczególną uwagę przy budowie domu znajdziesz w tym artykule.

CZYTAJ DALEJ

Wybór działki, na której wybudujemy nasz wymarzony dom to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Większość z nas w ciągu swojego życia przeprowadza się góra kilka razy. Najczęściej przeprowadzki prowadzą nas do celu, jakim jest znalezienie swojego docelowego miejsca na świecie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, szukając idealnej działki budowlanej? Dowiemy się tego z poniższego artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Wybierając projekt domu lub tworząc go razem z architektem, kierujemy się mnóstwem różnych czynników. Choć istnieje zbiór pewnych uniwersalnych aspektów, które każdy bierze pod uwagę, to większość z nich jest mocno indywidualna. Zależą one od naszych osobistych upodobań, przyzwyczajeń, stylu życia naszej rodziny i wielu innych kwestii. Jakie czynniki mogą sprawić, że nasz wymarzony dom to dom parterowy? O domach bez schodów dowiesz się więcej z tego artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Niezależnie od wielkości budowy na jej terenie powinien panować bezwzględny porządek i dobra organizacja. Choć niektórzy nazywają bałagan twórczym chaosem, a inni artystycznym nieładem to przy pracach budowlanych nie ma na to miejsca. Jak więc dobrze zorganizować plac budowy, by uniknąć niepotrzebnego bałaganu?

CZYTAJ DALEJ

Ławy fundamentowe to nadal bardzo popularny sposób fundamentowania budynków. Ale nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie. Coraz częściej budynki stawiane są na płycie żelbetowej. Jeśli jesteś przed budową domu i zastanawiasz się między innymi, na czym najlepiej posadowić swój przyszły dom, to dobrze trafiłeś. Która opcja będzie dla Ciebie lepsza technicznie? A która będzie bardziej uzasadniona ekonomicznie? Obiektywne porównanie ław do płyt fundamentowych znajdziesz w tym  artykule.

CZYTAJ DALEJ

A gdy dom się znudzi i pójdzie na spacer to może wyjść z tego niezła przygoda. Dosłownie: dom. Znudzi się. Wstanie z fundamentów i pójdzie na spacer. Taki trochę dłuższy spacer – przez połowę Stanów Zjednoczonych. Serio-serio. Zresztą: sami obejrzyjcie ten film na naszej stronie.

CZYTAJ DALEJ

Gdy zaczyna się prace budowlane, trzeba mieć drogę, prąd i… miejsce na trzymanie narzędzi i materiałów. Trudno by było wozić je wszystkie każdego dnia do pracy; to jednak nie długopis i notes. Dlatego RS-DOM na czas budowy samodzielnie organizuje m.in. garaże na materiały.

CZYTAJ DALEJ

Cel: wymiana starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, prąd ze słońca, termomodernizacje. Programy dofinansowań: różne. W sumie można uzyskać nawet 47 tys. zł dofinansowań oraz 106 tys. zł ulg za wdrażanie ekologicznych rozwiązań m.in. zasilania i ogrzewania domu.

CZYTAJ DALEJ

Przyłącze energetyczne czy agregat? Prąd udostępniany przez inwestora, czy organizowany przez firmę budowlaną? Tak czy inaczej: bez prądu wiele nie zdziałamy, zastanówmy się więc jak najlepiej zorganizować go na czas prac budowlanych.

CZYTAJ DALEJ

Jest sobie taki pan, który nazywa się Maciej Samcik. Założył on bardzo popularnego bloga „Subiektywnie o finansach”, poruszającego tematy z zupełnie innych bajek, niż nasza. Jeśli już nawet na tym właśnie blogu pojawiają się analizy finansowe rosnących cen materiałów budowlanych to… wiedz, że coś się dzieje.

CZYTAJ DALEJ

„System ocieplania wg producenta” – taki zapis często widnieje w projektach budowlanych. Zostawia on nam furtkę do wyboru rozwiązania, ale zastawia też pułapkę na mniej doświadczonych kolegów z branży. W pułapkę tę wpadają ci, którzy zapominają o uzbrojeniu masy szpachlowej i bez niego kładą ją wprost na warstwę izolującą.

CZYTAJ DALEJ

Fajnie patrzy się na gotowy dom, ale od czegoś jego budowę trzeba zacząć. Gdy już mamy projekt i plan to czas zająć się… drogą. Nie da się ukryć, że jakoś na ten plac budowy dojechać sprzętem będziemy musieli. Czasem jest to proste, a czasem nie. Jak więc przygotować drogę dojazdową, gdy na naszą działkę prowadzi grząski teren?

CZYTAJ DALEJ

Zakup starego domu ma co najmniej dwie zalety i jedną wadę. Pierwsza zaleta: zwykle jest to tani zakup (jak na zakup domu). Zaleta druga: taki dom może być wyjątkowy, zabytkowy, z historią i niepowtarzalnym charakterem. A wada? Trzeba włożyć sporo pacy w jego remont. Jak wiele i jak ten remont przeprowadzić? Obejrzyjcie sami.

CZYTAJ DALEJ

Coraz więcej źródeł potwierdza trend: Polacy uciekają z miast. Zamknięcie, lockdown i epidemia sprawiły, że budowa domów jest modniejsza niż kiedykolwiek. A może nawet nie tyle domów, co ogrodów przy domach w których można spędzać czas bez względu na to, czy jesteśmy w izolacji, czy nie. I w których możemy pracować zdalnie ze śpiewem ptaków nad głowami, a nie w boksie w korporacyjnym open space.

CZYTAJ DALEJ

Cieszy nas gdy rodacy biją kolejne rekordy. Varso już jest najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, a za chwilę będzie miał też najwyżej położony taras widokowy w Polsce. Zobacz film, który pokazuje, jak będzie on wyglądał.

CZYTAJ DALEJ

Nowa, cudowna i konkretna. Nasza nowa strona, nasz nowy blog. Dużo nowego, dużo dobrego; obiecujemy! W nowy rok wchodzimy z całkowicie nową energią, a zarazem – z nowymi możliwościami; m.in. – poradnikowym kanałem na YouTube!

CZYTAJ DALEJ

Zwykle po prostu wymieniamy je na nowe, bo i nie ma za czym tęsknić. Stare, drewniane okna, często spróchniałe i nieszczelne. Wiadomo – przeszłość. Jednak są sytuacje, gdy warto się zastanowić nad ich odnowieniem; jak w tym przypadku, gdy były zapewne tak stare, jak sama kamienica (1900 rok) i ozdobione dekorem. Jak przywrócić życie starym oknom? Punkt po punkcie opisujemy to poniżej.

CZYTAJ DALEJ

W jakim kraju Europy ceny usług remontowych rosną najszybciej? Wiadomo: w Polsce. Stos nowych podatków, duża inflacja, co rusz nowe obowiązki nakładane przez rząd na firmy… Nie ma się co dziwić, że wg. raportu HRE Investments to właśnie u nas ceny remontów rosną najszybciej na całym kontynencie: nawet o 12% w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2020 był trudny i specyficzny nie tylko dla Polaków. Jednocześnie – wywołał on kilka zmian na krajowym rynku nieruchomości. Zmiany te są zaskakujące, bo o ile kryzys negatywnie odbił się na zasobności wielu portfelów, o tyle domy nam „urosły”.

CZYTAJ DALEJ

Ten fakt mówi sam za siebie: w marcu liczba złożonych wniosków o kredyty hipoteczne była największa od… 10 lat. A ich wartość największa w historii. Już po kryzysie?

CZYTAJ DALEJ

A to ci ciekawostka. Jeśli oglądaliście kultowy film z Anthony Hopkinsem i Jodie Foster, to niedługo będziecie mogli przenocować w domu… tym domu, w którym dzieją się największe okropieństwa fabuły tego thrillera.

CZYTAJ DALEJ

OK: wiemy. Nie zawsze ma się pieniądze do wydania na remont. Zawsze jednak można kilka rzeczy zrobić samemu, aby w niewielkich kosztach poprawić wygląd wnętrza. Poniżej podajemy kilka prostych pomysłów na tymczasowe poprawki, które pomogą nam wytrzymać do chwili, gdy już będziemy mogli zlecić porządne, profesjonalne odnowienie wnętrza.

CZYTAJ DALEJ

No dobra – trochę upraszczamy. Może niekoniecznie najbogatsi ludzie świata właśnie w tej chwili budują sobie domy (mają je już od dawna), ale według raportu Wealth Report 2021, co czwarty z globalnych bogaczy (czyli tych naprawdę bardzo, bardzo bogatych) planuje w najbliższej przyszłości inwestować w nieruchomości.

CZYTAJ DALEJ

6% na rynku wtórnym i 7% na rynku pierwotnym. O tyle średnio zdrożały domy w roku 2020. Czy są szanse na to, że stanieją? Zasadniczo: żadnych. Czy są szanse na to, że domy nadal będą drożały? Oj tak: i to pewnie jeszcze szybciej, niż dotychczas, zwłaszcza, że zainteresowanie kupnem działek urosło w niektórych wypadkach nawet o… 79%!

CZYTAJ DALEJ

My tutaj, malutcy, zastanawiamy się czy i jaki dom postawić. Tacy tam, nieco więksi, zastanawiają się, czy i jaką wioskę sprzedać. Na przykład zabytkową. We Francji. Ale aby mieć takie rozterki, to najpierw trzeba mieć na nazwisko Deep. Johnny Deep.

CZYTAJ DALEJ

IKEĘ znamy wszyscy. Jasne, funkcjonalne wnętrza w stylu skandynawskim również. Osiedle domków fińskich w Jazdowie dobrze znają Warszawiacy. Ale domki w skandynawskim stylu nie są u nas bardzo modne, a warto choć chwilę na nie zerknąć i być może coś z nich zgapić.

CZYTAJ DALEJ

Tak, wiemy. Pytanie „dom nowy, czy stary” jest trochę jak pytanie o ulubiony kolor. Jedni kochają zbytkowe kamienice, inni apartamentowce. Jedni kochają gruntownie odrestaurowane domy „z duszą”, a inni nowoczesne nieruchomości. Spróbujemy jednak dać kilka podpowiedzi, które mogą pomóc podjąć decyzję na temat wieku naszego, przyszłego domu.

CZYTAJ DALEJ

Azbest na dachu? Nie musimy mówić, że jest szkodliwy. Stara, przeciekająca papa? Nie musimy mówić, że problemowa. Jeśli to już czas na nowy dach, to… no cóż – po prostu trzeba go zrobić. Jak? Poniżej tłumaczymy to krok po kroku.

CZYTAJ DALEJ

Wprawdzie nie jest to nasze cudo, ale konkurencję też czasem warto pochwalić. Zbudowany w Warszawie wieżowiec Varso Tower oficjalnie stał się dziś najwyższym budynkiem UE.

CZYTAJ DALEJ

Spadną czy nie spadną, oto jest pytanie. Wiele osób zastanawiających się „dom czy mieszkanie”, zastanawia się również, jak epidemia wpłynie na ceny mieszkań. Cóż – wnioski, które płyną z wypowiedzi ekspertów na ten temat, są zasadniczo zgodne: epidemia na te ceny nie wpłynęła i już nie wpłynie; mieszkania nadal będą drożały.

CZYTAJ DALEJ

Media straszą: za oknami „Bestia ze Wschodu”! Temperatury spadną do -40°C! Pewnie niejedna osoba łapie się teraz za głowę z myślą „ale będziemy mieli rachunki”. No cóż – na ostatnią chwilę wiele nie zmienimy, możemy jednak zrobić kilka prostych rzeczy, aby choć trochę oszczędzić ciepło.

CZYTAJ DALEJ

Zastanawiasz się, jakie wybrać nowe okna do domu? Już nie musisz się zastanawiać – wystarczy, że przeczytasz ten, nasz poradnik, który wyjaśnia to krok po kroku.

CZYTAJ DALEJ

Stało się. Ustawa „lokal za grunt” została dziś podpisana przez prezydenta i wystartuje z początkiem kwietnia 2021. Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

CZYTAJ DALEJ

Przyszaleliśmy. W końcówkę roku 2020 wkroczyliśmy z przytupem, a dokładniej… z dwoma przytupami. Wystartowaliśmy ze spotami radiowymi, które mogliście usłyszeć w lokalnych radiostacjach – jeden jest bezczelny, a drugi wzruszający. Jak to w życiu!

CZYTAJ DALEJ

Ma być prościej i przyjaźniej. Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym weszła w życie 19 września i ma takie właśnie cele: uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny. Udało się, ale tylko połowicznie. Choć trzeba przyznać, że i taka „połowiczność” to naprawdę duży postęp.

CZYTAJ DALEJ