BLOG RS-DOM

Wszystko to, czego potrzebujesz, aby wiedzieć więcej o nieruchomościach, budowie domu i wykończeniu wnętrz.
Nasz blog to przede wszystkim duża pigułka przydatnej, praktycznej wiedzy zawartej w poradnikach, które pomogą podjąć wiele decyzji związanych z budową czy remontem. Ale to też trochę newsów i aktualności, zwłaszcza takich, które dotyczą np. zmian w prawie budowlanym, a więc mają wpływ na nas wszystkich.
Zapraszamy!

Nowa, cudowna i konkretna. Nasza nowa strona, nasz nowy blog. Dużo nowego, dużo dobrego; obiecujemy! W nowy rok wchodzimy z całkowicie nową energią, a zarazem – z nowymi możliwościami; m.in. – poradnikowym kanałem na YouTube!

CZYTAJ DALEJ

Zwykle po prostu wymieniamy je na nowe, bo i nie ma za czym tęsknić. Stare, drewniane okna, często spróchniałe i nieszczelne. Wiadomo – przeszłość. Jednak są sytuacje, gdy warto się zastanowić nad ich odnowieniem; jak w tym przypadku, gdy były zapewne tak stare, jak sama kamienica (1900 rok) i ozdobione dekorem. Jak przywrócić życie starym oknom? Punkt po punkcie opisujemy to poniżej.

CZYTAJ DALEJ

W jakim kraju Europy ceny usług remontowych rosną najszybciej? Wiadomo: w Polsce. Stos nowych podatków, duża inflacja, co rusz nowe obowiązki nakładane przez rząd na firmy… Nie ma się co dziwić, że wg. raportu HRE Investments to właśnie u nas ceny remontów rosną najszybciej na całym kontynencie: nawet o 12% w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2020 był trudny i specyficzny nie tylko dla Polaków. Jednocześnie – wywołał on kilka zmian na krajowym rynku nieruchomości. Zmiany te są zaskakujące, bo o ile kryzys negatywnie odbił się na zasobności wielu portfelów, o tyle domy nam „urosły”.

CZYTAJ DALEJ

Ten fakt mówi sam za siebie: w marcu liczba złożonych wniosków o kredyty hipoteczne była największa od… 10 lat. A ich wartość największa w historii. Już po kryzysie?

CZYTAJ DALEJ

A to ci ciekawostka. Jeśli oglądaliście kultowy film z Anthony Hopkinsem i Jodie Foster, to niedługo będziecie mogli przenocować w domu… tym domu, w którym dzieją się największe okropieństwa fabuły tego thrillera.

CZYTAJ DALEJ

OK: wiemy. Nie zawsze ma się pieniądze do wydania na remont. Zawsze jednak można kilka rzeczy zrobić samemu, aby w niewielkich kosztach poprawić wygląd wnętrza. Poniżej podajemy kilka prostych pomysłów na tymczasowe poprawki, które pomogą nam wytrzymać do chwili, gdy już będziemy mogli zlecić porządne, profesjonalne odnowienie wnętrza.

CZYTAJ DALEJ

No dobra – trochę upraszczamy. Może niekoniecznie najbogatsi ludzie świata właśnie w tej chwili budują sobie domy (mają je już od dawna), ale według raportu Wealth Report 2021, co czwarty z globalnych bogaczy (czyli tych naprawdę bardzo, bardzo bogatych) planuje w najbliższej przyszłości inwestować w nieruchomości.

CZYTAJ DALEJ

6% na rynku wtórnym i 7% na rynku pierwotnym. O tyle średnio zdrożały domy w roku 2020. Czy są szanse na to, że stanieją? Zasadniczo: żadnych. Czy są szanse na to, że domy nadal będą drożały? Oj tak: i to pewnie jeszcze szybciej, niż dotychczas, zwłaszcza, że zainteresowanie kupnem działek urosło w niektórych wypadkach nawet o… 79%!

CZYTAJ DALEJ

My tutaj, malutcy, zastanawiamy się czy i jaki dom postawić. Tacy tam, nieco więksi, zastanawiają się, czy i jaką wioskę sprzedać. Na przykład zabytkową. We Francji. Ale aby mieć takie rozterki, to najpierw trzeba mieć na nazwisko Deep. Johnny Deep.

CZYTAJ DALEJ

IKEĘ znamy wszyscy. Jasne, funkcjonalne wnętrza w stylu skandynawskim również. Osiedle domków fińskich w Jazdowie dobrze znają Warszawiacy. Ale domki w skandynawskim stylu nie są u nas bardzo modne, a warto choć chwilę na nie zerknąć i być może coś z nich zgapić.

CZYTAJ DALEJ

Tak, wiemy. Pytanie „dom nowy, czy stary” jest trochę jak pytanie o ulubiony kolor. Jedni kochają zbytkowe kamienice, inni apartamentowce. Jedni kochają gruntownie odrestaurowane domy „z duszą”, a inni nowoczesne nieruchomości. Spróbujemy jednak dać kilka podpowiedzi, które mogą pomóc podjąć decyzję na temat wieku naszego, przyszłego domu.

CZYTAJ DALEJ

Azbest na dachu? Nie musimy mówić, że jest szkodliwy. Stara, przeciekająca papa? Nie musimy mówić, że problemowa. Jeśli to już czas na nowy dach, to… no cóż – po prostu trzeba go zrobić. Jak? Poniżej tłumaczymy to krok po kroku.

CZYTAJ DALEJ

Wprawdzie nie jest to nasze cudo, ale konkurencję też czasem warto pochwalić. Zbudowany w Warszawie wieżowiec Varso Tower oficjalnie stał się dziś najwyższym budynkiem UE.

CZYTAJ DALEJ

Spadną czy nie spadną, oto jest pytanie. Wiele osób zastanawiających się „dom czy mieszkanie”, zastanawia się również, jak epidemia wpłynie na ceny mieszkań. Cóż – wnioski, które płyną z wypowiedzi ekspertów na ten temat, są zasadniczo zgodne: epidemia na te ceny nie wpłynęła i już nie wpłynie; mieszkania nadal będą drożały.

CZYTAJ DALEJ

Media straszą: za oknami „Bestia ze Wschodu”! Temperatury spadną do -40°C! Pewnie niejedna osoba łapie się teraz za głowę z myślą „ale będziemy mieli rachunki”. No cóż – na ostatnią chwilę wiele nie zmienimy, możemy jednak zrobić kilka prostych rzeczy, aby choć trochę oszczędzić ciepło.

CZYTAJ DALEJ

Zastanawiasz się, jakie wybrać nowe okna do domu? Już nie musisz się zastanawiać – wystarczy, że przeczytasz ten, nasz poradnik, który wyjaśnia to krok po kroku.

CZYTAJ DALEJ

Stało się. Ustawa „lokal za grunt” została dziś podpisana przez prezydenta i wystartuje z początkiem kwietnia 2021. Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

CZYTAJ DALEJ

Przyszaleliśmy. W końcówkę roku 2020 wkroczyliśmy z przytupem, a dokładniej… z dwoma przytupami. Wystartowaliśmy ze spotami radiowymi, które mogliście usłyszeć w lokalnych radiostacjach – jeden jest bezczelny, a drugi wzruszający. Jak to w życiu!

CZYTAJ DALEJ

Ma być prościej i przyjaźniej. Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym weszła w życie 19 września i ma takie właśnie cele: uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny. Udało się, ale tylko połowicznie. Choć trzeba przyznać, że i taka „połowiczność” to naprawdę duży postęp.

CZYTAJ DALEJ