BLOG RS-DOM

Wszystko to, czego potrzebujesz, aby wiedzieć więcej o nieruchomościach, budowie domu i wykończeniu wnętrz.
Nasz blog to przede wszystkim duża pigułka przydatnej, praktycznej wiedzy zawartej w poradnikach, które pomogą podjąć wiele decyzji związanych z budową czy remontem. Ale to też trochę newsów i aktualności, zwłaszcza takich, które dotyczą np. zmian w prawie budowlanym, a więc mają wpływ na nas wszystkich.
Zapraszamy!

Każda firma budowlana zapewnia o profesjonalnym wykonawstwie oraz najwyższej jakości prowadzonych prac, lecz po naszej branżowej weryfikacji, większość „wykonawców” – co gorsze inwestorzy oraz kierownicy robót, zezwalają na prace niezgodnie z projektem wykonawczym!

CZYTAJ DALEJ

Wejście do domu zawsze jest wizytówką całej rodziny. To między innymi dlatego jego praktyczna i wizualnie atrakcyjna aranżacja jest tak istotna. Nie można zapominać również o bezpieczeństwie — szczególnie jeśli w budynku mieszkają dzieci oraz osoby starsze. Czy da się to zrobić samemu? Jakie rozwiązania warto zastosować?

CZYTAJ DALEJ

Jednym z największych wyzwań właścicieli domów i projektantów wnętrz jest aranżacja poddasza. Stworzenie funkcjonalnej powierzchni w przestrzeni ze skosami może nie być łatwe, jednak należy pamiętać, że da się to zrobić samemu. Cały proces nie musi być natomiast czasochłonny oraz problematyczny. Jak dobrać odpowiednie meble, oświetlenie i dodatki? Czy poddasze ze skosami może się pięknie prezentować?

CZYTAJ DALEJ

Styl boho podbija serca zarówno właścicieli domów, jak i projektantów wnętrz. Sprawia bowiem, że w pomieszczeniach zaczyna gościć przyjemna, rodzinna atmosfera, nie tracąc tym samym na nowoczesności. Choć mogłoby się wydawać, że w tym temacie wszystko zostało już powiedziane, to w wielu przypadkach pojawiają się problemy z aranżacją. Jak zatem urządzić dom w stylu boho?

CZYTAJ DALEJ

Właściciele domów jednorodzinnych podczas aranżacji wnętrza mogą skorzystać z szerokiej oferty przeróżnych sklepów — zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Mimo to wciąż wiele osób ma wątpliwości co do tego, które drzwi wewnętrzne wybrać. Kłopot ten związany jest nie tylko z wielością dostępnych wariantów, lecz także koniecznością ustalenia odpowiednich parametrów technicznych. Na jakim etapie warto zabrać się za zakupy? Podpowiadamy.

CZYTAJ DALEJ

Na dom dworkowy decyduje się coraz więcej właścicieli działek. To popularne rozwiązanie przyciąga wzrok i powoduje, że trudno przejść obok zupełnie obojętnie. Aby jednak tak było, budynek musi spełniać wszystkie podstawowe warunki tego stylu. Czym zatem powinien się charakteryzować? Jak zaprojektować dom w stylu dworkowym?

CZYTAJ DALEJ

Na podłogę w garażu nieustannie czekają różne zabrudzenia, chociażby olejem samochodowym, a także spore obciążenia. Taki stan rzeczy wiąże się z koniecznością zastosowania jak najtrwalszych materiałów wykończeniowych, aby uniknąć ciągłych usterek, a co za tym idzie — wysokich wydatków. Warto postawić na wytrzymałość i funkcjonalność, jednak to nie oznacza, że trzeba zrezygnować z estetyki wykonania. Które rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i dobrze wygląda? Podpowiadamy!

CZYTAJ DALEJ

Wiosna i lato to doskonały czas na spędzanie wolnych dni na świeżym powietrzu. Aby dodatkowo uprzyjemnić sobie te chwile, warto zdecydować się na grill w ogrodzie. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć przed domem miejsce wielogodzinnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na etapie tworzenia pomysłu pojawia się jednak pytanie — jak zaaranżować taką przestrzeń, aby była przytulna, funkcjonalne i jednocześnie bezpieczna? Podpowiadamy!

CZYTAJ DALEJ

Teren zielony wokół domu to doskonała przestrzeń na relaks. Służy zarówno jako miejsce spotkań z przyjaciółmi czy rodziną, jak i wytchnienie od zgiełku miasta oraz pracy. Aby jednak zachwycał pod każdym względem, a także był dopasowany do budynku, musi być odpowiednio zaaranżowany. Jak dopasować dekoracje i roślinność? Pomagamy!

CZYTAJ DALEJ

Ostatnimi laty coraz większą popularność zyskują przestronne salony z aneksem kuchennym. Te nowoczesne rozwiązania nie tylko wpisują się w obowiązujące na rynku wnętrzarskim trendy, lecz także spełniają swoją praktyczną funkcję. Jednak czy wygrywają z oddzielną kuchnią, która daje zupełnie inne, niejednokrotnie szersze możliwości aranżacyjne? Co wybrać, aby jak najrozsądniej zagospodarować wnętrze? Podpowiadamy!

CZYTAJ DALEJ

Nieatrakcyjny i nieprzemyślany podjazd może skutecznie zaburzyć spójność całej aranżacji. Jest on wizytówką domu i nie można o tym zapominać podczas planowania przestrzeni. Nie każda osoba ma jednak pomysł na ten niezwykle istotny element. Podpowiadamy, jak urządzić jednocześnie nietuzinkowy i funkcjonalny podjazd przed domem.

CZYTAJ DALEJ

Strefa relaksu w ogrodzie to miejsce pełne harmonii i spokoju. Służy do spędzania czasu z rodziną, grillowania z przyjaciółmi, czytania w ciszy ulubionej książki, a nawet… pracowania. Ta część przestrzeni wokół domu musi zatem zostać przemyślana oraz właściwie zaaranżowana. Jak to zrobić? Który styl dekoracji wybrać? Gdzie ulokować strefę relaksu w ogrodzie?

CZYTAJ DALEJ

Domy parterowe z poddaszem użytkowym, to jeden z popularniejszych wyborów Inwestorów. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na aranżację poddasza nieużytkowego na pomieszczenia użytkowe. Wszystko to za sprawą klimatu, jaki można stworzyć w tej niepowtarzalnej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, o zastosowaniu jak najlepszej izolacji termicznej. Możliwości jest wiele. Wielu Inwestorów zastanawia się nad pytaniem: Wełna czy piana? Które rozwiązanie na ocieplenie poddasza sprawdzi się najlepiej?

CZYTAJ DALEJ

Beton komórkowy to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy zarówno ścian działowych, jak i nośnych. Jego stosowanie niesie ze sobą wiele zalet, w związku z czym jest polecany niemal w każdym przypadku. Cechuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także wysoką wytrzymałością. Gdzie najlepiej sprawdza się beton komórkowy? Jakie korzyści zawdzięcza swojej budowie?

CZYTAJ DALEJ

Rynny, choć niewątpliwie muszą zapewniać bezpieczeństwo poprzez prawidłowe odprowadzanie wody, powinny też pełnić funkcję estetyczną. Nieodpowiednio dopasowane, o niewłaściwym kształcie, kolorze lub materiale, mogą sprawić, że wygląd domu z zewnątrz nie będzie spójny. Wybór najlepszego wariantu jest zatem równie ważny co pozostałe etapy powstawania budynku. Jakie rynny są najlepsze do domu w stylu nowoczesnym? Który materiał będzie zarówno trwały, jak i estetyczny?

CZYTAJ DALEJ

Drewniany szkielet składający się na więźbę dachową powinien być doskonałej jakości, aby przez wiele lat gwarantować bezpieczeństwo domowników. Żeby jednak tak było, należy odpowiednio zabezpieczyć materiał przed wpływem wszelkich destrukcyjnych czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci, grzybów i ognia. Dlaczego zabezpieczenie drewnianej więźby jest tak istotne? Czy impregnację można przeprowadzić samemu? Które z dostępnych na rynku rozwiązań jest najskuteczniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Prace wykończeniowe to satysfakcjonujący, jednak wyjątkowo czasochłonny etap budowy domu. Przeprowadzenie go od początku do końca wymaga od domowników cierpliwości oraz samozaparcia, aby uzyskać zamierzony rezultat. Szczególnie istotnym elementem tego procesu jest wykończenie stopni schodów mające wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i estetykę pomieszczenia. Jak wybrać odpowiedni materiał? Czym wykończyć stopnie schodów?

CZYTAJ DALEJ

Nieestetyczne wykończenie styku podłogi ze ścianą może znacznie pogorszyć wygląd pomieszczenia. Ten element stanowi swoistą „kropkę nad i”, dlatego nie warto go pomijać ani pozostawiać na później. Zatem jaki sposób na wykończenie wybrać, aby nadać odpowiedniego charakteru przestrzeni? Czy tradycyjna drewniana listwa jest dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku?

CZYTAJ DALEJ

Prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej wymaga wiedzy i doświadczenia. Jest to bowiem jedna z najważniejszych kwestii, które trzeba zaplanować już na etapie projektowania budynku. O czym należy pamiętać, aby była sprawna przez lata, bezpieczna, a jednocześnie funkcjonalna? Jakie warunki musi spełnić odpowiednio wykonana instalacja elektryczna?

CZYTAJ DALEJ

Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Umożliwiają bowiem ogrzanie domu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Każdy, kto decyduje się na to rozwiązanie, staje jednak przed ważnym wyborem — pompa powietrzna czy gruntowa? Różnice między tymi dwoma rozwiązaniami są niezwykle istotne i mogą znacznie wpływać na komfort życia oraz wydatki. Zatem który rodzaj wybrać?

CZYTAJ DALEJ

Inteligentny ogród może znacznie ułatwić życie wszystkich domowników. Nowocześnie zagospodarowana przestrzeń wokół domu i innowacyjne rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas oraz sprawiają, że znacznie chętniej spędzamy go na zewnątrz. Jakie urządzenia są niezbędne w inteligentnym ogrodzie? Czy da się spójnie połączyć bliskość natury z funkcjonalnością?

CZYTAJ DALEJ

Na zaplecze gospodarcze w domu najczęściej składają się takie pomieszczenia jak składzik, pralnia, spiżarnia czy garderoba. Wiele osób nie zwraca uwagi na wystrój tej części budynku, jednak jej prawidłowa aranżacja może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Jak zatem ulokować sprzęt i akcesoria, aby wolna przestrzeń była jak najlepiej wykorzystana?

CZYTAJ DALEJ

Wielu inwestorów decyduje się na więźbę tradycyjną, która montowana jest bezpośrednio na budowie. Istnieje jednak inne, znacznie mniej czasochłonne rozwiązanie jak, chociażby wiązary prefabrykowane. Ta opcja doskonale sprawdza się w przypadku osób, którym zależy na przyspieszeniu czasu budowy. Czym różnią się od siebie opisywane sposoby? Którą konstrukcję warto wybrać?

CZYTAJ DALEJ

Ogrodzenie działki to w większości sytuacji konieczność dla osób dysponujących zarówno dużym, jak i niewielkim terenem. Oprócz spełniania walorów estetycznych płot zabezpiecza prywatność właścicieli, a także ochrania ich przed wtargnięciem nieproszonego gościa. Jak zatem wybrać niedrogi, lecz stabilny oraz wytrzymały wariant? Czym powinno charakteryzować się ogrodzenie działki?

CZYTAJ DALEJ

Zaprojektowanie jednocześnie wygodnej, pięknej i funkcjonalnej kuchni często okazuje się nie lada wyzwaniem. Trudności może przysporzyć nie tylko rozlokowanie sprzętów AGD, lecz także stref funkcyjnych poszczególnych mebli. Jak to zrobić, aby przez wiele lat cieszyć się przestrzenią do gotowania? Czy funkcjonalna kuchnia musi być trudna w aranżacji?

CZYTAJ DALEJ

Kominek w domu to doskonałe rozwiązanie dla osób potrzebujących urozmaicenia we wnętrzu. Dodatkowo jest niezwykle funkcjonalny — pozwala bowiem nie tylko wzbogacić przestrzeń wizualnie, lecz także ogrzać pomieszczenie. Jak sprawdza się jako główne źródło ciepła? Czy kominek w domu może doprowadzić ciepło do więcej niż jednego pomieszczenia?

CZYTAJ DALEJ

W okresie zimowym bardzo często jesteśmy zmuszeni do zaprzestania lub ograniczenia prac budowlanych. Niskie temperatury i opady deszczu lub śniegu nie tylko utrudniają pracę, ale mogą także wpłynąć na zmniejszenie wytrzymałości materiałów budowlanych. W związku z tym warto odpowiednio przygotować się do okresu zimowego na budowie. Pozwoli to na podział prac na te, które można zimą swobodnie wykonywać i te, które lepiej odłożyć o kilka tygodni. Z czym wiąże się  zima na budowie? Co warto wiedzieć? O tym jest ten artykuł. Zapraszamy do lektury. 

CZYTAJ DALEJ

Czas na kolejny artykuł z serii „Jaki projekt domu wybrać?” z naszego bloga. Jak każdy wie, wybór odpowiedniego projektu domu to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Pewne zmiany można wprowadzić w trakcie trwania procesu budowy. Niektóre nawet po wybudowaniu domu. Jednak na podpiwniczenie budynku należy zdecydować się na samym początku naszej przygody z budową domu. Czym charakteryzuje się dom z podpiwniczeniem? Sprawdźmy to! 

CZYTAJ DALEJ

Starannie zaprojektowany i wybudowany dach to bardzo istotny element każdego domu. Pełni podstawową zaporę przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz hałasu. Ponadto zapewnia spójny wygląd całego domu. Warto zastanowić się nad tym, jakie pokrycie dachu wybrać, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na lata. Sprawdźmy to!

CZYTAJ DALEJ

W porównaniu do budowy domu parterowego budowa domu piętrowego lub domu z poddaszem użytkowym wiąże się z kilkoma dodatkowymi wyborami. Jednym z nich jest decyzja dotycząca rodzaju stropu oddzielającego poszczególne poziomy budynku. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego domu marzeń? Jaki strop wybrać?

CZYTAJ DALEJ

Budowa domu to inwestycja na lata, a najczęściej na całe życie. Dlatego być może zastanawiasz się jaki dom będzie zawsze wyglądał modnie. To zrozumiałe rozważania. Budowa domu to najczęściej rodzinny projekt o prywatnym charakterze. To poważna decyzja, przed którą trzeba rozważyć wiele aspektów. Począwszy od wielkości, poprzez rodzaj dachu, ilość i rozkład pomieszczeń, aż po styl, w jakim dom będzie zaprojektowany. Liczą się indywidualne potrzeby, zależne od osobistych upodobań i gustów, stylu życia i liczby domowników oraz różnych przyzwyczajeń. Czy dom nowoczesny może spełnić Twoje oczekiwania?

CZYTAJ DALEJ

Najpopularniejszym sposobem na podłogę parteru (w domu bez piwnicy) jest podłoga na gruncie. Warto zastanowić się nad tym, jak poprawnie wykonać ją krok po kroku, aby spełniła swoje podstawowe funkcje. Podłoga na gruncie to podstawowa przegroda, która zabezpiecza wnętrze budynku przed nadmiernymi stratami ciepła i wilgocią. Niewłaściwe jej wykonanie może wpłynąć na koszty eksploatacji budynku. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy jak wykonać funkcjonalną i dobrej jakości podłogę na gruncie.

CZYTAJ DALEJ

To już kolejny artykuł z lubianej serii: „Jaki projekt domu wybrać?” Tym razem, będzie o popularnych domach z poddaszem użytkowym. Sprawdziliśmy i opisaliśmy dla Was, czym się charakteryzują i dlaczego warto na nie postawić. Miłej lektury.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowaliśmy dla Was drugą część artykułu poradnikowego, w którym chcemy zwrócić Waszą uwagę na kluczowe aspekty przy wyborze odpowiedniego projektu domu. W pierwszej części naszego poradnika (znajdziecie go tu) poruszyliśmy kwestię czytania rzutów domów na projekcie oraz wprowadzenia małych i dużych zmian w projekcie domu. Poświęciliśmy także uwagę tematyce ustawienia domu i jego poszczególnych części względem stron świata, co wpływa na nasłonecznienie budynku. Drugą część poświęcamy rekomendowanej liczbie pomieszczeń z ich funkcjami, a także podziałowi projektu domu na strefę dzienną i nocną. Zapraszamy do lektury.

CZYTAJ DALEJ

Aranżacja tarasu lub balkonu to ważne zadanie. Jednym z aspektów, o których nie można zapomnieć, jest odpowiednie wykończenie powierzchni balkonu czy tarasu. Sposobów na pokrycie powierzchni jest kilka, a wśród sprawdzonych i wydajnych rozwiązań znajdują się m.in. płytki tarasowe. Ich wybór powinien być determinowany właściwościami technicznymi płytek, ich estetyką, a także indywidualnymi potrzebami i preferencjami użytkowników. Na jakie płytki tarasowe postawić?

CZYTAJ DALEJ

W jednym z poprzednich artykułów z serii „Jaki dom wybrać?” mogliśmy nieco szerzej przyjrzeć się budynkom parterowym. Dziś pora na domy piętrowe. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety? A jakie wady? Zapraszamy do lektury.

CZYTAJ DALEJ

Na co dzień coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Są to przestrzenie mieszkalne oraz miejsca pracy. Właśnie dlatego w każdym budynku bardzo ważna jest wentylacja. Jej głównym zadaniem jest wymiana powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Polega ona na usuwaniu z pomieszczenia części powietrza, w tym zanieczyszczeń oraz wymianie ich na świeże powietrze. Odpowiednio zaprojektowana wentylacja wpływa także korzystnie na stworzenie właściwego klimatu do życia. Użytkownicy mają do wyboru tradycyjną wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. Na którą postawić?

CZYTAJ DALEJ

Rodzaj ścian zewnętrznych ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla konstrukcji całego budynku. Wpływa na wygląd, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo domowników. Od jakości wykorzystanych w konstrukcji materiałów oraz użytej technologii, zależy między innymi izolacja termiczna budynku. Ciepło uciekające z domu zwiększa koszty eksploatacyjne. Ściany zewnętrzne to również bariery akustyczne, czego nie można bagatelizować. W tradycyjnych rozwiązaniach wykorzystuje się ściany jedno-, dwu- i trzywarstwowe. Czym się różnią i jaką wybrać? Zapraszamy do lektury artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Gdy przystępujemy do budowy domu, często zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić ją sprawnie, szybko oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oczywiście ważna jest również optymalizacja kosztów, zarówno samej budowy jak i późniejszej eksploatacji. W tym artykule pokażemy Wam sprawdzone sposoby na szybką budowę domu oraz to, co musicie wziąć pod uwagę na każdym z etapów. Zapraszamy do lektury oraz budowy, swojego wymarzonego domu z RS-DOM.

CZYTAJ DALEJ

Ogrzewanie podłogowe zawitało do Polski powszechnie kilkanaście lat temu i od tej pory nieprzerwanie staje się coraz bardziej popularne. To rozwiązanie ma wiele zalet. Wychodząc z wanny lub spod prysznica możemy poczuć przyjemne ciepło zamiast chłodnej podłogi. Jednak ten rodzaj ogrzewania to nie tylko komfort użytkowania. To również wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń w całym domu.

CZYTAJ DALEJ

Dla wyglądu każdego domu bardzo ważna jest elewacja domu. Jej głównym zadaniem jest ochrona ścian budynku przed zimnem, zabrudzeniami oraz wilgocią. To również element zewnętrznego wykończenia domu, który ma bardzo duży wpływ na jego ostateczną estetykę i charakter. W związku z tym do tego elementu budowy domu należy podejść z należytą starannością i dbałością o najdrobniejsze detale. W tym artykule przedstawimy Wam sposoby na wykończenie elewacji domu oraz wskażemy na ich mocne i słabe strony. Dzięki temu Wasza elewacja będzie nie tylko piękna, ale również spełni swoje główne zadanie. Zapraszamy do lektury.

CZYTAJ DALEJ

Postanowiłeś zbudować dom? Świetnie! Ale co dalej? Jedną z pierwszych czynności jest wybór projektu domu, według którego powstanie nasze wymarzone miejsce na Ziemi. Ale w przeciwieństwie do zakupu na przykład samochodu, który możemy wziąć na jazdę próbną, dom w większości przypadków wybieramy, przeglądając projekty gotowe. Są one przygotowywane przez pracownie architektoniczne. Wyboru dokonujemy na podstawie rzutów, widoków elewacji, przekrojów oraz wizualizacji. Dlatego tak ważna jest umiejętność „czytania” tej dokumentacji i w tym pomoże nam ta seria artykułów.

CZYTAJ DALEJ

Czy budowa domu bez błędów jest w ogóle możliwa? Trzeba przyznać, że proces powstawania domu jest bardzo złożony i składa się z tysięcy decyzji i wyborów. Realistyczne spojrzenie i praktyka podpowiadają, że błędy na pewno się pojawią. Ale jak zminimalizować ich ilość? Jak ograniczyć negatywne skutki pomyłek? Jak ograniczyć koszty poprawek? Odpowiedzi na te pytania i wskazówki, na co zwracać szczególną uwagę przy budowie domu znajdziesz w tym artykule.

CZYTAJ DALEJ

Wybór działki, na której wybudujemy nasz wymarzony dom to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Większość z nas w ciągu swojego życia przeprowadza się góra kilka razy. Najczęściej przeprowadzki prowadzą nas do celu, jakim jest znalezienie swojego docelowego miejsca na świecie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, szukając idealnej działki budowlanej? Dowiemy się tego z poniższego artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Wybierając projekt domu lub tworząc go razem z architektem, kierujemy się mnóstwem różnych czynników. Choć istnieje zbiór pewnych uniwersalnych aspektów, które każdy bierze pod uwagę, to większość z nich jest mocno indywidualna. Zależą one od naszych osobistych upodobań, przyzwyczajeń, stylu życia naszej rodziny i wielu innych kwestii. Jakie czynniki mogą sprawić, że nasz wymarzony dom to dom parterowy? O domach bez schodów dowiesz się więcej z tego artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Niezależnie od wielkości budowy na jej terenie powinien panować bezwzględny porządek i dobra organizacja. Choć niektórzy nazywają bałagan twórczym chaosem, a inni artystycznym nieładem to przy pracach budowlanych nie ma na to miejsca. Jak więc dobrze zorganizować plac budowy, by uniknąć niepotrzebnego bałaganu?

CZYTAJ DALEJ

Ławy fundamentowe to nadal bardzo popularny sposób fundamentowania budynków. Ale nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie. Coraz częściej budynki stawiane są na płycie żelbetowej. Jeśli jesteś przed budową domu i zastanawiasz się między innymi, na czym najlepiej posadowić swój przyszły dom, to dobrze trafiłeś. Która opcja będzie dla Ciebie lepsza technicznie? A która będzie bardziej uzasadniona ekonomicznie? Obiektywne porównanie ław do płyt fundamentowych znajdziesz w tym  artykule.

CZYTAJ DALEJ

A gdy dom się znudzi i pójdzie na spacer to może wyjść z tego niezła przygoda. Dosłownie: dom. Znudzi się. Wstanie z fundamentów i pójdzie na spacer. Taki trochę dłuższy spacer – przez połowę Stanów Zjednoczonych. Serio-serio. Zresztą: sami obejrzyjcie ten film na naszej stronie.

CZYTAJ DALEJ

Gdy zaczyna się prace budowlane, trzeba mieć drogę, prąd i… miejsce na trzymanie narzędzi i materiałów. Trudno by było wozić je wszystkie każdego dnia do pracy; to jednak nie długopis i notes. Dlatego RS-DOM na czas budowy samodzielnie organizuje m.in. garaże na materiały.

CZYTAJ DALEJ

Cel: wymiana starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, prąd ze słońca, termomodernizacje. Programy dofinansowań: różne. W sumie można uzyskać nawet 47 tys. zł dofinansowań oraz 106 tys. zł ulg za wdrażanie ekologicznych rozwiązań m.in. zasilania i ogrzewania domu.

CZYTAJ DALEJ

Przyłącze energetyczne czy agregat? Prąd udostępniany przez inwestora, czy organizowany przez firmę budowlaną? Tak czy inaczej: bez prądu wiele nie zdziałamy, zastanówmy się więc jak najlepiej zorganizować go na czas prac budowlanych.

CZYTAJ DALEJ

Jest sobie taki pan, który nazywa się Maciej Samcik. Założył on bardzo popularnego bloga „Subiektywnie o finansach”, poruszającego tematy z zupełnie innych bajek, niż nasza. Jeśli już nawet na tym właśnie blogu pojawiają się analizy finansowe rosnących cen materiałów budowlanych to… wiedz, że coś się dzieje.

CZYTAJ DALEJ

„System ocieplania wg producenta” – taki zapis często widnieje w projektach budowlanych. Zostawia on nam furtkę do wyboru rozwiązania, ale zastawia też pułapkę na mniej doświadczonych kolegów z branży. W pułapkę tę wpadają ci, którzy zapominają o uzbrojeniu masy szpachlowej i bez niego kładą ją wprost na warstwę izolującą.

CZYTAJ DALEJ

Fajnie patrzy się na gotowy dom, ale od czegoś jego budowę trzeba zacząć. Gdy już mamy projekt i plan to czas zająć się… drogą. Nie da się ukryć, że jakoś na ten plac budowy dojechać sprzętem będziemy musieli. Czasem jest to proste, a czasem nie. Jak więc przygotować drogę dojazdową, gdy na naszą działkę prowadzi grząski teren?

CZYTAJ DALEJ

Zakup starego domu ma co najmniej dwie zalety i jedną wadę. Pierwsza zaleta: zwykle jest to tani zakup (jak na zakup domu). Zaleta druga: taki dom może być wyjątkowy, zabytkowy, z historią i niepowtarzalnym charakterem. A wada? Trzeba włożyć sporo pacy w jego remont. Jak wiele i jak ten remont przeprowadzić? Obejrzyjcie sami.

CZYTAJ DALEJ

Coraz więcej źródeł potwierdza trend: Polacy uciekają z miast. Zamknięcie, lockdown i epidemia sprawiły, że budowa domów jest modniejsza niż kiedykolwiek. A może nawet nie tyle domów, co ogrodów przy domach w których można spędzać czas bez względu na to, czy jesteśmy w izolacji, czy nie. I w których możemy pracować zdalnie ze śpiewem ptaków nad głowami, a nie w boksie w korporacyjnym open space.

CZYTAJ DALEJ

Cieszy nas gdy rodacy biją kolejne rekordy. Varso już jest najwyższym budynkiem Unii Europejskiej, a za chwilę będzie miał też najwyżej położony taras widokowy w Polsce. Zobacz film, który pokazuje, jak będzie on wyglądał.

CZYTAJ DALEJ

Nowa, cudowna i konkretna. Nasza nowa strona, nasz nowy blog. Dużo nowego, dużo dobrego; obiecujemy! W nowy rok wchodzimy z całkowicie nową energią, a zarazem – z nowymi możliwościami; m.in. – poradnikowym kanałem na YouTube!

CZYTAJ DALEJ

Zwykle po prostu wymieniamy je na nowe, bo i nie ma za czym tęsknić. Stare, drewniane okna, często spróchniałe i nieszczelne. Wiadomo – przeszłość. Jednak są sytuacje, gdy warto się zastanowić nad ich odnowieniem; jak w tym przypadku, gdy były zapewne tak stare, jak sama kamienica (1900 rok) i ozdobione dekorem. Jak przywrócić życie starym oknom? Punkt po punkcie opisujemy to poniżej.

CZYTAJ DALEJ

W jakim kraju Europy ceny usług remontowych rosną najszybciej? Wiadomo: w Polsce. Stos nowych podatków, duża inflacja, co rusz nowe obowiązki nakładane przez rząd na firmy… Nie ma się co dziwić, że wg. raportu HRE Investments to właśnie u nas ceny remontów rosną najszybciej na całym kontynencie: nawet o 12% w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2020 był trudny i specyficzny nie tylko dla Polaków. Jednocześnie – wywołał on kilka zmian na krajowym rynku nieruchomości. Zmiany te są zaskakujące, bo o ile kryzys negatywnie odbił się na zasobności wielu portfelów, o tyle domy nam „urosły”.

CZYTAJ DALEJ

Ten fakt mówi sam za siebie: w marcu liczba złożonych wniosków o kredyty hipoteczne była największa od… 10 lat. A ich wartość największa w historii. Już po kryzysie?

CZYTAJ DALEJ

A to ci ciekawostka. Jeśli oglądaliście kultowy film z Anthony Hopkinsem i Jodie Foster, to niedługo będziecie mogli przenocować w domu… tym domu, w którym dzieją się największe okropieństwa fabuły tego thrillera.

CZYTAJ DALEJ

OK: wiemy. Nie zawsze ma się pieniądze do wydania na remont. Zawsze jednak można kilka rzeczy zrobić samemu, aby w niewielkich kosztach poprawić wygląd wnętrza. Poniżej podajemy kilka prostych pomysłów na tymczasowe poprawki, które pomogą nam wytrzymać do chwili, gdy już będziemy mogli zlecić porządne, profesjonalne odnowienie wnętrza.

CZYTAJ DALEJ

No dobra – trochę upraszczamy. Może niekoniecznie najbogatsi ludzie świata właśnie w tej chwili budują sobie domy (mają je już od dawna), ale według raportu Wealth Report 2021, co czwarty z globalnych bogaczy (czyli tych naprawdę bardzo, bardzo bogatych) planuje w najbliższej przyszłości inwestować w nieruchomości.

CZYTAJ DALEJ

6% na rynku wtórnym i 7% na rynku pierwotnym. O tyle średnio zdrożały domy w roku 2020. Czy są szanse na to, że stanieją? Zasadniczo: żadnych. Czy są szanse na to, że domy nadal będą drożały? Oj tak: i to pewnie jeszcze szybciej, niż dotychczas, zwłaszcza, że zainteresowanie kupnem działek urosło w niektórych wypadkach nawet o… 79%!

CZYTAJ DALEJ

My tutaj, malutcy, zastanawiamy się czy i jaki dom postawić. Tacy tam, nieco więksi, zastanawiają się, czy i jaką wioskę sprzedać. Na przykład zabytkową. We Francji. Ale aby mieć takie rozterki, to najpierw trzeba mieć na nazwisko Deep. Johnny Deep.

CZYTAJ DALEJ

IKEĘ znamy wszyscy. Jasne, funkcjonalne wnętrza w stylu skandynawskim również. Osiedle domków fińskich w Jazdowie dobrze znają Warszawiacy. Ale domki w skandynawskim stylu nie są u nas bardzo modne, a warto choć chwilę na nie zerknąć i być może coś z nich zgapić.

CZYTAJ DALEJ

Tak, wiemy. Pytanie „dom nowy, czy stary” jest trochę jak pytanie o ulubiony kolor. Jedni kochają zbytkowe kamienice, inni apartamentowce. Jedni kochają gruntownie odrestaurowane domy „z duszą”, a inni nowoczesne nieruchomości. Spróbujemy jednak dać kilka podpowiedzi, które mogą pomóc podjąć decyzję na temat wieku naszego, przyszłego domu.

CZYTAJ DALEJ

Azbest na dachu? Nie musimy mówić, że jest szkodliwy. Stara, przeciekająca papa? Nie musimy mówić, że problemowa. Jeśli to już czas na nowy dach, to… no cóż – po prostu trzeba go zrobić. Jak? Poniżej tłumaczymy to krok po kroku.

CZYTAJ DALEJ

Wprawdzie nie jest to nasze cudo, ale konkurencję też czasem warto pochwalić. Zbudowany w Warszawie wieżowiec Varso Tower oficjalnie stał się dziś najwyższym budynkiem UE.

CZYTAJ DALEJ

Spadną czy nie spadną, oto jest pytanie. Wiele osób zastanawiających się „dom czy mieszkanie”, zastanawia się również, jak epidemia wpłynie na ceny mieszkań. Cóż – wnioski, które płyną z wypowiedzi ekspertów na ten temat, są zasadniczo zgodne: epidemia na te ceny nie wpłynęła i już nie wpłynie; mieszkania nadal będą drożały.

CZYTAJ DALEJ

Media straszą: za oknami „Bestia ze Wschodu”! Temperatury spadną do -40°C! Pewnie niejedna osoba łapie się teraz za głowę z myślą „ale będziemy mieli rachunki”. No cóż – na ostatnią chwilę wiele nie zmienimy, możemy jednak zrobić kilka prostych rzeczy, aby choć trochę oszczędzić ciepło.

CZYTAJ DALEJ

Zastanawiasz się, jakie wybrać nowe okna do domu? Już nie musisz się zastanawiać – wystarczy, że przeczytasz ten, nasz poradnik, który wyjaśnia to krok po kroku.

CZYTAJ DALEJ

Stało się. Ustawa „lokal za grunt” została dziś podpisana przez prezydenta i wystartuje z początkiem kwietnia 2021. Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

CZYTAJ DALEJ

Przyszaleliśmy. W końcówkę roku 2020 wkroczyliśmy z przytupem, a dokładniej… z dwoma przytupami. Wystartowaliśmy ze spotami radiowymi, które mogliście usłyszeć w lokalnych radiostacjach – jeden jest bezczelny, a drugi wzruszający. Jak to w życiu!

CZYTAJ DALEJ

Ma być prościej i przyjaźniej. Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym weszła w życie 19 września i ma takie właśnie cele: uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjny. Udało się, ale tylko połowicznie. Choć trzeba przyznać, że i taka „połowiczność” to naprawdę duży postęp.

CZYTAJ DALEJ