Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji elektrycznej?

Prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej wymaga wiedzy i doświadczenia. Jest to bowiem jedna z najważniejszych kwestii, które trzeba zaplanować już na etapie projektowania budynku. O czym należy pamiętać, aby była sprawna przez lata, bezpieczna, a jednocześnie funkcjonalna? Jakie warunki musi spełnić odpowiednio wykonana instalacja elektryczna?

Sprawna i bezpieczna instalacja elektryczna — czym się cechuje? 

Prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej zapewnia nieprzerwany dostęp do mediów i urządzeń wymagających prądu. Powinna być dokładnie przemyślana, aby nie ryzykować potrzebą wprowadzenia zmian w późniejszym czasie. Projekt musi zatem uwzględniać informacje na temat gniazdek, przyłączy, montażu przewodów, włączników światła, lokalizacji i rodzaju oświetlenia, oraz liczby sprzętów wymagających zasilania w pomieszczeniach. 

Pamiętaj, że w przypadku tak istotnej kwestii koniecz   ny jest wybór doświadczonego projektanta instalacji i wykonawcy – elektryka. Specjalista nie tylko rozplanuje układ punktów świetlnych i dobierze odpowiednie materiały, lecz przede wszystkim zadba o bezpieczeństwo oraz komfort domowników.

Instalacja elektryczna — od czego zacząć?

Na początku należy obliczyć zapotrzebowanie domu na moc elektryczną. Warto tego dokonać już na etapie projektowania całego systemu. Aby prawidłowo określić ilość potrzebnej mocy, należy wykonać odpowiednie pomiary elektryczne i wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

  • liczba domowników,
  • moc urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych itp.,
  • liczba sprzętów RTV oraz AGD,
  • specyfika zasilania budynku,
  • lokalizacje stanowisk komputerowych, lodówki, pralki czy zmywarki,
  • przyłączenia poza budynkiem, np. w ogrodzie.

Takie działania pozwolą odpowiednio zaplanować rozkład gniazd elektrycznych, a także określić, jakie zapotrzebowanie energetyczne ma dany budynek.

Nie można też zapomnieć o przestrzeni wokół domu. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wykonuje się przyłącza pod oświetlenie ogrodu. Ta instalacja elektryczna powinna być umiejscowiona w wykopanym wgłębieniu na głębokości 60 cm. Ponadto należy wybrać osłonięte płaszczem PCW kable do instalacji ziemnych. Aby ochronić je przed uszkodzeniem, zwykle oznacza się je niebieską folią (ok. 20 cm pod ziemią).

Oprócz tego częstym wyborem Inwestorów jest automatyczna brama wjazdowa, która zwykle wymaga zasilania prądem sieciowym 230 V. Do jej zasilania wykorzystuje się trójżyłowe lub pięciożyłowe kable. Kolejnym urządzeniem wymagającym przyłącza jest domofon. W tym przypadku niezbędne są ziemne kable teletechniczne.

Wykonywanie instalacji elektrycznej — najczęstsze błędy

  • Niewystarczająca liczba gniazd

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej jest niedobór gniazd. Choć taki problem zwykle nie stanowi zagrożenia, znacznie wpływa na komfort życia wszystkich domowników. Konsekwencje niedopatrzenia najsilniej odczuwalne są w przypadku kuchni. To w tym pomieszczeniu sprzętów jest najwięcej, w związku z czym konieczne jest wykorzystanie przedłużaczy.

Aby uniknąć tego problemu, gniazda w kuchni warto umieszczać podwójnie co 1,5 m. Duże sprzęty, które rzadko zmieniają swoją lokację, powinny mieć własne, wydzielone gniazda. Najlepiej by znajdowały się poniżej blatu, ale nie za sprzętem, tylko zaraz obok. Ułatwi to do nich dostęp, a jednocześnie będą ukryte. Ponadto dobrze jest zapewnić kilka dodatkowych gniazd na małe urządzenia, które będą przybywać z czasem, np. toster, opiekacz, czy czajnik.

  • Nieprawidłowo poprowadzone przewody

Przewody elektryczne należy układać wzdłuż linii pionowych i poziomych. Aby mieć pewność, że nie zostaną one przypadkowo uszkodzone podczas wiercenia w ścianie lub podłodze, warto wykonać zdjęcia instalacji przed otynkowaniem. Najważniejszy jednak jest plan całego systemu — warto przechowywać go w bezpiecznym, dostępnym miejscu, żeby móc sięgnąć po niego przed rozpoczęciem innych prac.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie peszli, czyli elastycznych rurek z tworzywa sztucznego. Zwiększają trwałość kabli, a także niwelują ryzyko ich uszkodzenia, np. w przypadku, gdy konieczne jest zerwanie płytek, a co za tym idzie — zniszczenie wykończenia ścian.

  • Niewystarczająca liczba punktów oświetleniowych

Planując oświetlenie, trzeba pamiętać, iż nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się jeden centralny żyrandol. Na etapie tworzenia projektu warto zatem zaplanować zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe czy dekoracyjne. Już na początku dobrze jest wybrać rodzaj żarówek, ich intensywność, natężenie, czas świecenia, barwę oraz pożądane zużycie energii. Takie działania nie tylko umożliwią komfortowe korzystanie z pomieszczeń, lecz także pozwolą na wydzielenie stref, w których wykonywane są poszczególne aktywności. Nowoczesne oświetlenie bazujące na źródłach światła LED znacząco zmieniło sposób i możliwości kształtowania oświetlenia w pomieszczeniach.

  • Brak przewodów sieciowych

Jednym z poważniejszych błędów jest również pominięcie okablowania w przypadku takich instalacji jak sieć komputerowa, telefon czy telewizja. To szczególnie problematyczne w dużych domach, w których przenośny router może nie być wystarczający. Z tego powodu warto wykonać instalację przynajmniej pomiędzy dwoma kondygnacjami. W dalszej kolejności natomiast można już zastosować bezprzewodowe rozwiązania.

Na temat instalacji elektrycznych i informatycznych można pisać wiele. Dlatego ten artykuł z całą pewnością jest wstępem do szczegółowych omówień poszczególnych zagadnień.