Więźba montowana na budowie czy prefabrykowane wiązary — jaką konstrukcję dachu wybrać?
Wielu inwestorów decyduje się na więźbę tradycyjną, która montowana jest bezpośrednio na budowie. Istnieje jednak inne, znacznie mniej czasochłonne rozwiązanie jak, chociażby wiązary prefabrykowane. Ta opcja doskonale sprawdza się w przypadku osób, którym zależy na przyspieszeniu czasu budowy. Czym różnią się od siebie opisywane sposoby? Którą konstrukcję warto wybrać?
Wiązary prefabrykowane
Dach prefabrykowany przygotowywany jest w fabryce ze znacznie mniejszych w przekroju profili niż w przypadku więźby tradycyjnej. Wiązary prefabrykowane natomiast to nic innego jak belki drewniane połączone płytkami kolczastymi. Taka konstrukcja jest stosowana najczęściej. Jest wyjątkowo lekka, a przy tym wytrzymała. Wiązary prefabrykowane niezależnie od konstrukcji obejmują dwa elementy — pas górny oraz pas dolny, które stanowią podparcie dla słupków i krzyżulców. Do produkcji wykorzystywane jest przede wszystkim drewno, ale wiązary mogą być też stalowe.
Wiązary prefabrykowane – ogólna konstrukcja dachu
Na początku zamówiona ekipa budowlana mocuje murłaty i wiązar skrajny. Na belkach oczepowych lub murłatach montowane są w późniejszym czasie pozostałe wiązary (pojedynczo albo parami). Do ich scalenia natomiast używane są specjalne łączniki z nierdzewnej stali. W niektórych przypadkach wiązary nie mają pasów dolnych. Dzieje się tak, gdy będą one znajdowały się bezpośrednio nad pomieszczeniami użytkowymi. W takich sytuacjach konstrukcja stropu jest zwykle gęstożebrowa lub żelbetowa.
Podczas montażu do par wiązarów należy przybić deski, aby odpowiednio je usztywnić. Następnie utrwalenie to zostaje zastąpione specjalistyczną taśmą stężającą, która rozpięta jest po przekątnej połaci. Później, gdy podstawowe elementy są już na miejscu, montuje się specjalne uzupełnienia, czyli na przykład krokwie kulawkowe i wiązary połówkowe. Cała konstrukcja prostego dachu może zostać zamontowana nawet w jeden dzień.
Więźba tradycyjna
Ten rodzaj konstrukcji musi zostać wykonany z wyselekcjonowanego drewna konstrukcyjnego. Najczęściej wybór pada na drzewo iglaste — sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Z uwagi na cenę o wiele rzadziej wykorzystuje się dębinę oraz modrzew.
Trzeba pamiętać, iż drewno wykorzystywane do montażu dachu nie powinno być zbyt wilgotne (do 23 proc.). Oprócz tego powinno być składowane w odpowiednich warunkach, aby się nie wypaczyło. W innym wypadku precyzyjne przycięcie belek będzie wyjątkowo trudne. Nie można również zapominać, że materiał musi zostać zaimpregnowany, aby przez długi czas był chroniony przed niszczącymi czynnikami biologicznymi.
Ogólna konstrukcja więźby dachowej tradycyjnej
Konstrukcja dachu z więźby tradycyjnej zwykle powstaje w kilka tygodni. Cały proces może jednak przedłużać się np. z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Trzeba pamiętać, że każdy element musi być odpowiednio docięty i dopasowany, dlatego jest to wyjątkowo czasochłonne rozwiązanie.
W przypadku więźby tradycyjnej na początku montowane są murłaty. Następnie, w zależności od tego, jak została zaprojektowana konstrukcja, mogą zostać wykonane połączenia z belek podwalinowych, płatwi oraz słupów. W dalszej części instalowane są krokwie — między innymi narożne, koszowe i skośne.
Ostatnie etapy montażu obejmują instalację tzw. wymian pod i nad otworami na okna połaciowe oraz powyżej lukarn. Następnie buduje się ściany oraz dach wyżej wymienionych już doświetleń poddasza.
Więźba tradycyjna a wiązary prefabrykowane — różnice
Różnica w cenie
Choć dachy prefabrykowane są coraz częściej wybierane, wyróżnia je cena wyższa nawet o 30 proc. Stawka rośnie tym wyżej, im większa jest powierzchnia dachu. Trzeba pamiętać, iż wpływ ma na nią także stopień skomplikowania konstrukcji.
Czas montażu
W tej kategorii bezsprzecznie zwycięzcą jest dach prefabrykowany. W przypadku prostej konstrukcji można go zamontować nawet w jeden dzień. Więźbę tradycyjną natomiast tworzy się około 6 tygodni.
Bezpieczeństwo
Więźby tradycyjne, i wiązary są bezpieczne, jeżeli zostały odpowiednio zamontowane.
Transport konstrukcji
W tym przypadku zwycięża tradycyjny model, którego w żaden sposób nie trzeba transportować (jedynie materiały). Dach prefabrykowany natomiast często wymaga wynajęcia dźwigu, a co za tym idzie zapewnienia odpowiednio stabilnego podłoża do jego pracy.
Zatem — wybór zależy od indywidualnej sytuacji. Więźba tradycyjna sprawdza się jednak w domach o prostej konstrukcji. Natomiast w przypadku dachów jedno lub dwuspadowych z nieużytkowanym poddaszem tańszym rozwiązaniem mogą być wiązary prefabrykowane.