Jaki projekt domu wybrać? Dom z poddaszem użytkowym

To już kolejny artykuł z lubianej serii: „Jaki projekt domu wybrać?” Tym razem, będzie o popularnych domach z poddaszem użytkowym. Sprawdziliśmy i opisaliśmy dla Was, czym się charakteryzują i dlaczego warto na nie postawić. Miłej lektury.

Do wyboru ostatecznego projektu domu należy podejść w staranny sposób. W trakcie analizy niezbędna jest weryfikacja wielu czynników, które wpływają na użyteczność i funkcjonalność danego domu, a także jego koszty eksploatacyjne. Na tym etapie można postawić na bezpośrednią współpracę z architektem lub zakup gotowego projektu z biura. Ostateczny wybór należy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Pod uwagę warto wziąć takie aspekty jak: ukształtowanie i rozmiar działki budowlanej, wielkość rodziny i jej styl życia oraz swoje upodobania. Domy z poddaszem użytkowym posiadają wiele uniwersalnych cech, dzięki czemu świetnie się wpisują w różne otoczenia i są chętnie wybierane.  

Czym są domy z poddaszem użytkowym?

Domy z poddaszem użytkowym to domy jednorodzinne lub wielorodzinne, które składają się z pełnej kondygnacji parteru, ewentualnego piętra i poddasza użytkowego. Konstrukcja więźby dachowej jest tak skonstruowana, by tworzyła możliwość aranżacji pomieszczeń. Na rynku można spotkać przede wszystkim domy parterowe z poddaszem, a także domy piętrowe z poddaszem. Te drugie występują nieco rzadziej, najczęściej są to projekty przeznaczone do zabudowy szeregowej. Wybór konkretnego projektu zależy od wielu czynników. Są to uwarunkowania prawne naszej działki, budżet oraz potrzeby domowników i ich liczba. Bez dwóch zdań można powiedzieć, że funkcjonalne domy z poddaszem użytkowym to połączenie zalet domów parterowych i piętrowych. 

Dom z poddaszem użytkowym – charakterystyka

Klasyczne domy z poddaszem użytkowym to jedne z najczęściej wybieranych projektów przez polskich inwestorów. Funkcjonalne poddasze można zaadaptować na dodatkowe pomieszczenia, w tym sypialnie, łazienki lub też domową suszarnię i składzik. W porównaniu z domami parterowymi projekty z poddaszem zajmują mniej miejsca użytkowego na działce budowlanej. To duży atut w przypadku ograniczonych przestrzennie działek, gdzie każdy metr jest na wagę złota. Domy parterowe z poddaszem użytkowym harmonijnie wpisują się w jednorodzinną zabudowę w Polsce.

Postawienie na dom zwieńczony poddaszem użytkowym to optymalne rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim jest to skuteczny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni na działce budowlanej. Dzięki temu właściciele są w stanie zadbać o dodatkową powierzchnię działki, na której postawią garaż, schowek na narzędzia, czy też altanę ogrodową. Sam garaż z powodzeniem może być włączony bezpośrednio do bryły domu z poddaszem użytkowym, a ostateczna decyzja należy do klienta.

Dom z poddaszem użytkowym – zalety

Wspominaliśmy już o tym, że dom z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej będzie zajmował mniej miejsca, niż dom parterowy. Dodatkowym atutem takiego projektu jest łatwość w podziale na strefę dzienną i nocną. Jest to kluczowe dla zachowania wygody w korzystaniu z domu w różnych sytuacjach. W starannie zaprojektowanym i czytelnie podzielonym na przestrzenie domu łatwiej o relaks oraz komfortowe życie. Intuicyjnym podziałem jest stworzenie strefy dziennej na dolnej kondygnacji, a strefy nocnej na poddaszu. 

Dodatkowym atutem domów z poddaszem jest możliwość ich budowy etapami. Dzięki temu właściciele mogą racjonalnie rozłożyć finansowanie inwestycji w dłuższej perspektywie, a sama budowa nie wpłynie negatywnie na budżet. Po skończeniu wykańczania parteru można spokojnie zamieszkać w domu, a wykończenie poddasza, może zostać odłożone w czasie. Takie projekty ułatwiają także budowę domów, w których część parterowa ma większą powierzchnię niż górna kondygnacja. Posiadanie wyższych kondygnacji to także możliwość ulokowania tarasów lub balkonów na wysokości. Balkony i przestrzenie wypoczynkowe powinny być umieszczone w najbardziej nasłonecznionych miejscach.

Koszty budowy i eksploatacji domu z poddaszem użytkowym

Warto zwrócić uwagę także na koszty budowy i eksploatacji domów z poddaszem. Szacuje się, że budowa domu z poddaszem o podobnej powierzchni użytkowej do domu parterowego może być nawet o 10% tańsza. Duży wpływ na tę różnicę ma fakt, że w przypadku domu z poddaszem mniejszą inwestycję ponosi się na etapie budowania konstrukcji i wylewania fundamentów. Szacunkowe koszty budowy domu z poddaszem warto ustalić na przykład z pomocą naszego kalkulatora.

W ramach eksploatacji bardzo często zwraca się uwagę na utrzymanie ciepła. Domy z poddaszem są pod tym kątem oszczędne, ponieważ ciepło przedostaje się z parteru na górne kondygnacje, dzięki czemu po drodze ogrzewa każde pomieszczenie. To sprawia, że w takim budynku są zauważalnie mniejsze straty ciepła, niż w przypadku domów parterowych. Wpłynie to korzystnie na koszta eksploatacji domu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na stworzenie energooszczędnego domu z poddaszem użytkowym, dzięki czemu jego eksploatacja będzie jeszcze tańsza. 

pokój na poddaszu

Oczywiście domy z poddaszem użytkowym mają również wady. Jedną z nich są różne wysokości pomieszczeń na poddaszu, czyli tak zwane skosy. Jeżeli dana część pomieszczenia jest zbyt niska, to takie przestrzenie na ogół wyłącza się z użytkowania za pomocą przedścianki. Przestrzeń pod skosami można wykorzystać na schowki lub zabudować meblami na wymiar. 

Jednak pomieszczenia na poddaszu mają swój klimat i wiele osób je po prostu lubi. A to kolejny ważny powód, by wybrać taki projekt.