Wybieramy działkę budowlaną – na co zwrócić uwagę?

Wybór działki, na której wybudujemy nasz wymarzony dom to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Większość z nas w ciągu swojego życia przeprowadza się góra kilka razy. Najczęściej przeprowadzki prowadzą nas do celu, jakim jest znalezienie swojego docelowego miejsca na świecie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, szukając idealnej działki budowlanej? Dowiemy się tego z poniższego artykułu.

Co decyduje o atrakcyjności działki?

Przyjęło się, że najważniejsze trzy czynniki, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie nieruchomości to: po pierwsze, lokalizacja, po drugie, lokalizacja i wreszcie po trzecie, lokalizacja. W tym stwierdzeniu jest dużo prawdy. Odzwierciedleniem tego są, chociażby ceny gruntu. Działki budowlane w atrakcyjnej lokalizacji, jaką jest na przykład centrum miasta, potrafią kosztować kilka, a nawet kilkanaście razy więcej niż działki poza miastem. Dlaczego tak się dzieje? Czy lokalizacja to jedyny czynnik decydujący o atrakcyjności danej ziemi? Zdecydowanie nie. Ale co sprawia, że jedna lokalizacja jest postrzegana jako lepsza od innych? To między innymi takie czynniki jak:

  • Dobre skomunikowanie działki. Z jednej strony może chodzić o bezpośrednią drogę dojazdową. Jaki jest jej stan? Czy to droga utwardzona, a może przy każdym deszczu zamienia się w błotniste bagno? Należy też zwrócić uwagę na stan prawny dróg dojazdowych, które mogą być, chociażby współwłasnością czy służebnością. Dotyczy to w szczególności działek na terenie zamkniętych osiedli. Niezbędne informacje są umieszczane w księgach wieczystych. Z drugiej strony dobre skomunikowanie to niewielka odległość do najbliższego przystanka czy stacji komunikacji zbiorowej. Nawet jeśli dysponujemy w rodzinie samochodami, to nie warto skazywać się tylko i wyłącznie na ten sposób przemieszczania się.
  • Sąsiedztwo działki. Konieczne jest sprawdzenie najbliższego otoczenia działki. Lepiej wystrzegać się działek przy ruchliwej drodze, choć i na to są sposoby. Bliskość dużego sklepu, szkoły, sali bankietowej, nie wspominając o zakładzie przemysłowym, może sprawić, że w domu nie zaznamy ciszy. Cicha okolica charakteryzuje się najczęściej zabudową jednorodzinną. 

Idealna działka budowlana dla każdego

A jakie inne parametry powinna mieć idealna działka? Choć nasze osobiste upodobania bardzo się różnią, to istnieje kilka uniwersalnych czynników, decydujących o atrakcyjności danego kawałka ziemi. Są to:

  • Powierzchnia. Dobra działka budowlana musi umożliwiać budowę naszego wymarzonego domu. Najczęściej minimalna, niezbędna powierzchnia to 1000 m². Jeśli działka jest mniejsza, to rozwiązaniem jest na przykład zabudowa bliźniacza.
  • Kształt działki. Im jest bardziej regularny, tym lepiej. Najlepiej by był zbliżony do kwadratu lub prostokąta. Oczywiście działka prostokątna nie powinna być zbyt wąska. Skomplikowane kształty mogą się okazać problem kiedy będziemy stawiać ogrodzenie, czy aranżować ogród.  
  • Warunki gruntowe. To bardzo ważny czynnik, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Kiepskiej jakości grunt może wymagać kosztownego fundamentowania. Wysoki poziom wód gruntowych wymusi wykonanie ciężkiej hydroizolacji lub drenażu. Ponadto łatwiejsze w zaaranżowaniu są działki o płaskim ukształtowaniu terenu. 
  • Uzbrojenie. Jeżeli dana działka nie jest uzbrojona, należy zweryfikować jeszcze przed zakupem czy da się do niej doprowadzić niezbędne media. Najważniejszy jest prąd, przyłącze wody i kanalizacji. Oczywiście jeśli kanalizacja nie jest dostępna, można zdecydować się na wybudowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Gaz będzie dodatkowym atutem każdej działki.

Działka budowlana a nasze upodobania

Szukając atrakcyjnego gruntu, nie daj się ponieść emocją. Na poszukiwania warto się udać z zaufanym doradcą, który spojrzy na sprawę z dystansu. Lepiej postawić na chłodną kalkulację. Dlatego poszukiwanie działki może trwać długie lata. Ale teren ma podobać się przede wszystkim nam. Dlatego nie wyzbywajmy się w pełni naszych odczuć, które podpowiada nam intuicja. Jeśli lubimy życie w mieście, to być może działka przy stosunkowo ruchliwej drodze nie będzie dla nas problemem. Zlokalizowanie domu możliwie daleko od ulicy i posadzenie drzew i krzewów od frontu działki może wystarczająco wyciszyć hałasy. Zależy nam na pełni spokoju? Szukajmy działki w cichej okolicy, a może nawet na uboczu. 

Zmieniające się otoczenie a działka budowlana

Mapa

Wybór działki budowlanej to decyzja, której skutki będą nam towarzyszyć przez wiele lat naszego życia. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by przewidzieć, jak może się zmieniać otoczenie wokół upatrzonego miejsca. Kupując działkę w tak zwanym „szczerym polu” i budując dom, jako jedni z pierwszych możemy być pewni, że prędzej czy później w okolicy zaczną się pojawiać nowe zabudowania. Nowy dom sąsiada o wątpliwym wyglądzie może być najmniejszym problem. Kiedy kilka lat po wprowadzeniu się do naszego domu obok powstanie warsztat samochodowy czy droga szybkiego ruchu, spokojne mieszkanie może okazać się niemożliwe. Dlatego weryfikujmy miejscowe plany zagospodarowania i ewentualne studia co do planowanych budów.