Jak zaaranżować przestrzeń pod „skosami” poddasza?

Jednym z największych wyzwań właścicieli domów i projektantów wnętrz jest aranżacja poddasza. Stworzenie funkcjonalnej powierzchni w przestrzeni ze skosami może nie być łatwe, jednak należy pamiętać, że da się to zrobić samemu. Cały proces nie musi być natomiast czasochłonny oraz problematyczny. Jak dobrać odpowiednie meble, oświetlenie i dodatki? Czy poddasze ze skosami może się pięknie prezentować?

Poddasze ze skosami — dlaczego warto je zaaranżować?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych pozostawia poddasze samemu sobie bądź przekształca je w schowek na sprzęty sportowe lub nieużywane urządzenia AGD i RTV. Nie każdy wie jednak, że przestrzeń ta stwarza doskonałe warunki do aranżacji wnętrz rodem z najnowszych katalogów dekoratorskich. Wszystkie najważniejsze cechy tego pomieszczenia, które uchodzą za wady, można potraktować jako atut oraz wydobyć z nich to, co najlepsze. Poddasze ze skosami pozwala bowiem na stworzenie klimatycznego miejsca zarówno dzięki jego konstrukcji, jak i zastosowanym rozwiązaniom.

Ponadto warto wiedzieć, że poddasze ze skosami można zaaranżować w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Właściciele najczęściej decydują się jednak na przekształcenie tej przestrzeni w pokój dla dziecka, sypialnię, oraz łazienkę. Taka konstrukcja dachu może bowiem okazać się sprzymierzeńcem podczas wyboru mebli, armatury łazienkowej czy oświetlenia.

Osoby, które mogą pozwolić sobie na pracę w domu, niejednokrotnie postanawiają zrobić z poddasza gabinet, a wielbicielom książek z pewnością spodoba się pomysł umiejscowienia tam własnej biblioteki. Jeśli natomiast potrzebujemy przestrzeni na przechowanie wszystkich ubrań, możemy zdecydować się na garderobę na poddaszu.

O czym trzeba pamiętać podczas projektowania poddasza ze skosami?

Poddasze ze skosami daje ogrom możliwości, jednak wymaga też zastosowania odpowiednich rozwiązań, aby przestrzeń była funkcjonalna. W przeciwnym razie korzystanie z wnętrza może okazać się męczące i niepraktyczne. O czym zatem absolutnie nie można zapomnieć podczas projektowania?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze właściwe oświetlenie. Zależy ono jednak od tego, co będzie znajdowało się na poddaszu. Jeśli decydujemy się na przekształcenie go w pomieszczenia sypialniane, możemy postawić na jedną główne światło ulokowane centralnie w pomieszczeniu, a także kilka mniejszych lampek. W przypadku salonu, który stanowi wielofunkcyjną przestrzeń przeznaczoną do spędzania czasu z całą rodziną, to rozwiązanie z pewnością będzie niewystarczające. Zamiast tego konieczne będzie zamontowanie kilku centralnych źródeł światła.

Jeśli poddasze ze skosami ma być pokojem dla dziecka, warto podzielić je za pomocą lamp na kilka stref, na przykład: osobną sypialnianą, do nauki i do zabawy. Można tego dokonać również przy pomocy ścianek działowych.

Lampy na poddaszu ze skosami

Poddasze ze skosami nie w każdym przypadku ma taki sam metraż i wysokość. Oświetlenie trzeba zatem dopasować indywidualnie. W przypadku niższego poddasza najlepiej sprawdzą się nie za wysokie lampki stojące, biurkowe lub ustawione na szafce nocnej, a także kinkiety. Nie należy natomiast montować żyrandoli ani innych, zajmujących przestrzeń wariantów.

Właściciele wysokiego poddasza mogą pozwolić sobie na znacznie więcej. Muszą jednak mieć na uwadze, że rozwiązania stosowane w przypadku małych przestrzeni mogą nie być u nich wystarczające.

Poddasze ze skosami obowiązują te same zasady stosowane w kontekście oświetlenia, co pozostałe pokoje. Lampki stojące na biurku, toaletce czy przy stoliku powinny świecić najintensywniej, natomiast te zamontowane w strefie sypialnianej muszą mieć światło rozproszone i miękkie.

Poddasze ze skosami — pomysły i inspiracje

Osoby, które chcą powiększyć przestrzeń, mogą zdecydować się na zamontowanie antresoli na poddaszu. Tuż pod sufitem można zamontować łóżko i niewielkie oświetlenie, aby oddzielić strefę sypialnianą. Do góry można poprowadzić drabinkę, wąskie schodki, a nawet linę.

Ponadto właściciele domów jednorodzinnych ceniący oryginalne rozwiązania decydują się na pozostawienie widocznego komina, belek konstrukcyjnych oraz pozostałych elementów drewnianych. Dzięki temu na poddaszu zapanuje wyjątkowy klimaty, a przestrzeń będzie przypominać wnętrza w stylu loftowym i minimalistycznym.

Poddasze ze skosami może prezentować się wspaniale, a także mieć własny, niemożliwy do podrobienia charakter. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, aby pusta przestrzeń zmieniła się w godne podziwu wnętrze.