Wybieramy okna – 4 kryteria
Zastanawiasz się, jakie wybrać nowe okna do domu? Już nie musisz się zastanawiać – wystarczy, że przeczytasz ten, nasz poradnik, który wyjaśnia to krok po kroku.
Z pozoru to wydaje się proste; okna mają się otwierać, być ładne i szczelne. Ok, te kwestie są oczywiste, ale nie wyczerpują tematu. Więc; na co jeszcze musimy zwrócić uwagę wybierając okna do naszego domu?
Zanim wybierzemy okna, warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to wybór na lata… na długie lata. Dlatego wiele osób kieruje się relacją ceny do jakości; to rozsądne podejście. Z oczywistych powodów, bierzemy też pod uwagę styl, design i kolorystykę po to, aby pasowały one do charakteru całego domu. To też jest rozsądne. A teraz przejdźmy do tych mniej oczywistych kryteriów wyboru, które również warto wziąć pod uwagę.
Materiał. Poza wyjątkowymi sytuacjami (gdy np. wstawiamy nowe okna do zabytkowego domu lub kamienicy), mamy tutaj kilka możliwości wyboru, z których najpopularniejsze są trzy. Drewno to klasyczny materiał, który jest obecnie traktowany prestiżowo, ale co za tym idzie – drewniane okna nie są tanie. Okna wykonane z PCV to najpopularniejszy wybór. Są szczelne, mają dobrą izolację cieplną i świetnie pasują do nowoczesnych budynków. Mniej popularne są okna wykonane z aluminium, które mają dobrą izolację cieplną, są też skuteczne wodo i wiatroszczelnie. Alumioniowe okna są też… inne, niestandardowe, co może być argumentem dla osób dla których najważniejszy jest design obiektu.
Profil okna. Jest to kryterium, na które nie zwracamy zwykle uwagi, a wpływa on nie tylko na szczelność okna, ale też na to, jakie można zamontować w nich szyby (jak grube i ciężkie). Na szczęście nie musimy tutaj wiele się uczyć na temat technologii ich wykonania; profile mają oznaczenia klas A, B lub C; najbardziej wytrzymałe i najlepiej wyciszające są profile klasy A.
Okucia. To od nich zależy, czy okna są szczelne, jak się je otwiera i czy posiadają dodatkową funkcję antywłamaniową lub zaczepy antywyważeniowe. Przede wszystkim jednak (z punktu widzenia codziennego użytkowania) to od rodzaju okuć zależy to, czy nasze okna posiadają funkcję uchylania, czy wyłącznie się otwierają. Obecnie najpopularniejsze są okucia obwiedniowe, czyli właśnie takie, które umożliwiają uchylanie lub rozwieranie okien pionowych.
Szyby. Czyli to, co jest najważniejsze, choć tego… nie widać. A przynajmniej – nie powinno być widać. Od tego, jakie szyby wybierzemy, zależy to, ile przez nie będzie uciekało ciepła i ile będzie wpadało słońca. Logiczne jest, że zwykle najmniej ciepła ucieka przez okna trzyszybowe, odpowiednio mniej przed dwuszybowe. Generalnie jednak, istnieją cztery współczynniki, które opisują właściwości pakietów szybowych: całkowita przepuszczalność energii słonecznej (g), przepuszczalność światła (Lt), izolacja akustyczna (Rw) oraz przenikanie ciepła (Ug). Upraszczając ich omówienie do minimum: w trzech pierwszych kryteriach, im mają one wyższe parametry, tym lepiej. Dwa pierwsze (g oraz Lt), wyrażone w % oznaczają bowiem, ile % ciepła i światła wpadnie do mieszkania. W przypadku trzeciego z kryteriów (Rw), im wyższy jego parametr, tym mniej dźwięków przedostanie się do wnętrza. Jedynie w przypadku przenikania ciepła (Ug) jest odwrotnie tzn. im niższy parametr tym lepiej. Inaczej mówiąc: im niższa jest wartość współczynnika Ug, tym szyba ma lepsze właściwości termoizolacyjne, a więc ucieka przez nią mniej ciepła.
Oczywiście – powyższe podsumowanie jest bardzo ogólne i uproszczone, jednak do celów zakupu, a nie profesjonalnej obsługi, te kryteria są najistotniejsze. Tym bardziej jednak warto zadać pytanie sprzedawcom lub firmie budującej (zapraszamy – chętnie odpowiemy!) jakie okna i z jak dobranymi, powyższymi elementami, będą najlepsze dla naszego domu.
Fot.: Pixabay