Aranżacja terenów zielonych — inspiracje

Teren zielony wokół domu to doskonała przestrzeń na relaks. Służy zarówno jako miejsce spotkań z przyjaciółmi czy rodziną, jak i wytchnienie od zgiełku miasta oraz pracy. Aby jednak zachwycał pod każdym względem, a także był dopasowany do budynku, musi być odpowiednio zaaranżowany. Jak dopasować dekoracje i roślinność? Pomagamy!

Tereny zielone — czym tak właściwie są?

Tereny zielone to wszelkie przestrzenie pokryte roślinnością, m.in. ogródki działkowe, przydomowe ogrody czy miejsca wydzielone przy szkołach bądź urzędach. Są wyjątkową, niepowtarzalną ozdobą — szczególnie w dużych miastach, w których często stanowią jedyny element związany z naturą. My jednak przyjrzymy się terenom zielonym wokół domów jednorodzinnych, czyli tradycyjnym ogrodom.

Na czym polega i jak przebiega projektowanie terenów zielonych?

Projektowanie terenów zielonych można przeprowadzić samodzielnie, jednak wymaga ono odpowiedniej wiedzy, aby stworzone miejsce relaksu było nie tylko estetyczne, lecz także funkcjonalne i bezpieczne. Ponadto powinno także spełniać potrzeby wszystkich domowników — niezależnie od wieku. Jeśli wśród nich są osoby starsze lub dzieci, należy o tym pamiętać podczas aranżowania przestrzeni.

Wiele osób decyduje się na wynajęcie specjalnego zespołu projektantów i ogrodników. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy sprostamy temu wyzwaniu. Taka załoga planuje rozmieszczenie kwiatów, krzewów oraz pozostałej roślinności. Ponadto — w zależności od wymagań właścicieli domu — pomaga również ulokować meble ogrodowe, jak i pozostałe elementy dekoracyjne.

Taras

Jednak jak przebiega cały proces? Na początku doświadczeni specjaliści przeprowadzają wizję lokalną, aby ocenić możliwości terenu. Dzięki ustaleniu konkretnych wymiarów ogrodu możliwe jest dopasowanie oferty do potrzeb domowników. Po rozejrzeniu się po posiadłości ustalone zostają wstępne koncepcje, które w dalszej kolejności prezentowane są właścicielom. Podczas spotkań ustalane są też inne istotne elementy takie jak sposób nawadniania roślinności, położenie zbiorników wodnych czy dużej architektury ogrodowej. Wiele firm oferuje wcześniejszą wizualizację 3D, która pomaga stwierdzić, czy dane rozwiązanie nam odpowiada.

Jak zaaranżować ogród wokół domu? Inspiracje

Sposoby aranżacji terenów zielonych wokół domu powinny różnić się w zależności od tego, jakie możliwości daje przestrzeń. Małe ogrody wymagają bowiem zupełnie innych rozwiązań niż te duże. Zastosowanie odpowiednich metod jest niezwykle ważne, aby nie spowodować przypadkiem, że ogród wizualnie wyda się znacznie mniejszy lub stanie się niefunkcjonalny.

Tereny zielone — mała przestrzeń

Niewielkie przestrzenie wymagają od projektantów i właścicieli domów zastosowania pewnych ustępstw. Nie musi to jednak oznaczać, że teren zielony oraz cały ogród będą mniej atrakcyjne. Jedno z bardzo dobrych, często wykorzystywanych rozwiązań stanowi wgłębnik. Jest to nic innego jak ok. 60-centymetrowe obniżenie terenu pozwalające na wyeksponowanie roślinności czy ogrodowej architektury. Jego ściany stabilizuje się zwykle tzw. murkami oporowymi, natomiast z ziemi, która została wykopana z miejsca zagłębienia, zostaje ukształtowana swego rodzaju skarpa. W dalszej kolejności obsadza się ją kwiatami, dzięki czemu można stworzyć przytulny, romantyczny kąt na świeżym powietrzu.

Tereny zielone można uzupełnić również rabatami użytkowymi stanowiącymi niewielki ogródek warzywny. Wystarczy jeden metr kwadratowy, aby zasadzić odrobinę aromatycznych ziół na lato. Warto pomyśleć również o prostej ścieżce przecinającej roślinność i prowadzącej do kamiennej tablicy. Takie rozwiązanie pozwala wizualnie powiększyć ogród dzięki zastosowaniu odpowiedniej perspektywy.

 

Co ciekawe — nawet w niewielkim ogrodzie z pewnością znajdzie się przestrzeń na wydzielenie małego zbiorniczka wodnego. Taki dodatek sprawdzi się zarówno w minimalistycznych aranżacjach, jak i rustykalnych, boho czy tradycyjnych. W przypadku tych pierwszych najlepszym rozwiązaniem będą sadzawki o prostych, geometrycznych kształtach, natomiast pozostałe dają znacznie większe pole do wyboru.

Tereny zielone — duża przestrzeń

Mogłoby się wydawać, że aranżacja terenów zielonych w dużym ogrodzie jest znacznie prostsza. Nic bardziej mylnego — choć przestronne przestrzenie dają więcej możliwości, sprawiają też wiele kłopotów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o podziale terenu na kilka mniejszych części i wydzieleniu stref. Można tego dokonać na przykład poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia czy wyznaczaniu ścieżek. 

Ponadto dobrze jest już na początku określić miejsce zabaw dla dzieci, spotkań z przyjaciółmi czy na grilla. Warto też oddzielić fragment ogrodu stanowiący część gospodarczą. Nie można zapominać, że duże ogrody zwykle wiążą się ze znaczną ilością odpadów, które trzeba gdzieś zutylizować. W tym celu przydatny będzie kompostownik.

Przestronne ogrody na początku mogą wydawać się puste i chłodne — szczególnie wyraźne jesienią lub zimą, gdy na drzewach oraz krzewach nie ma liści ani owoców. Aby temu zaradzić, dobrze jest zdecydować się na roślinność szybkorosnącą, która pozwala na wypełnienie terenu nawet w kilka miesięcy. Doskonałym rozwiązaniem jest także duże oczko wodne ze skalniakiem lub mostkiem, które, choć częściowo, w pierwszych latach po założeniu ogrodu wypełni wolną przestrzeń.

Reasumując, zarówno w przypadku niewielkich terenów zielonych, jak i przestronnych istnieje wiele sposobów zagospodarowania przestrzeni. Można zdecydować się na założenie sadu, wykopanie grządek czy sadzenie drzew, jednak nie można zapominać, że im jest więcej roślinności, tym więcej będzie pracy. To szczególnie ważny aspekt, który należy brać pod uwagę, aby nie przecenić swoich możliwości na przyszłość.