Jaki projekt domu wybrać? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? – część 2

Przygotowaliśmy dla Was drugą część artykułu poradnikowego, w którym chcemy zwrócić Waszą uwagę na kluczowe aspekty przy wyborze odpowiedniego projektu domu. W pierwszej części naszego poradnika (znajdziecie go tu) poruszyliśmy kwestię czytania rzutów domów na projekcie oraz wprowadzenia małych i dużych zmian w projekcie domu. Poświęciliśmy także uwagę tematyce ustawienia domu i jego poszczególnych części względem stron świata, co wpływa na nasłonecznienie budynku. Drugą część poświęcamy rekomendowanej liczbie pomieszczeń z ich funkcjami, a także podziałowi projektu domu na strefę dzienną i nocną. Zapraszamy do lektury.

Ile sypialni, pokoi, łazienek i innych pomieszczeń uwzględnić w projekcie?

Przy wyborze odpowiedniego projektu domu należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę sypialni, pokoi, łazienek oraz innych pomieszczeń użytkowych, które powinny się w nim znaleźć. Tak jak wspominaliśmy w poprzedniej części poradnika, na etapie projektu możliwa jest jeszcze zmiana ustawienia ścian działowych, przez co w określonym zakresie można ingerować w liczbę oraz wielkość poszczególnych pomieszczeń. 

W gronie ekspertów, w tym przede wszystkim projektantów, panują określone zasady i wzorce, na których bazie powstają projekty domów. Wśród nich uwzględnia się następujące prawidłowości:  

  • w domu powinna znajdować się jedna łazienka na dwóch domowników. Oznacza to, że w przypadku nieparzystej liczby domowników, np. trzech lub pięciu, niezbędne jest uwzględnienie w projekcie kolejno dwóch lub trzech łazienek;
  • każdy z domowników oraz każda z par zamieszkujących dom powinni mieć osobne sypialnie. W przypadku rodziny z dwójką dzieci rekomenduje się uwzględnienie w projekcie minimum trzech sypialni;
  • poza sypialniami dla domowników w projekcie warto znaleźć miejsce na dodatkową sypialnię, która będzie pełniła funkcję pokoju dla gości w trakcie odwiedzin;
  • w projekcie domu należy uwzględnić osobne pomieszczenie do pracy (domowy gabinet) lub realizacji swojego hobby. Pozwoli to na jasne oddzielenie strefy odpoczynku i codziennego życia od strefy pracy. W przypadku dzieci, strefy do nauki można z powodzeniem zaaranżować w ich pokojach. 

Czy powyższe zasady zawsze da się wprowadzić w życie?

To wzorce, do których powinni dążyć projektanci. Oczywiście w wielu projektach domów jest to zaburzone, ze względu na ograniczenia kosztów czy powierzchni. Dlatego wybór projektu domu uzależniamy od wielu innych czynników. Nie zawsze możliwe jest uwzględnienie odpowiedniej liczby łazienek. W niektórych projektach jedna łazienka przypada na więcej niż dwóch domowników. Pewne wątpliwości budzi także wydzielanie osobnego pomieszczenia do pracy, ponieważ wiele osób uważa, że swobodnie można pracować z domowego salonu lub sypialni. W perspektywie czasu osobne pomieszczenie będzie jednak na wagę złota, ponieważ umożliwi pełną koncentrację na pracy, co zwiększy jej efektywność. 

 

Poza wymienionymi pomieszczeniami w projekcie domu należy uwzględnić także tak zwane części wspólne. To przede wszystkim salon z wydzieloną lub oddzielną jadalnią. W kuchni można zaaranżować ewentualną spiżarnię. Strefa gospodarczo użytkowa to pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia w piwnicy, garaże, kotłownia, czy też pomieszczenie dla zwierząt domowych. Pod tym kątem potrzeby użytkowników są bardzo różne, dlatego projekt powinien być dopasowany do przyszłych mieszkańców. Często oznacza to bardzo indywidualne podejście do projektu 

Wydzielenie strefy dziennej i nocnej, a także ich położenie względem siebie

W projekcie domu istotnym aspektem jest także odpowiedni układ pomieszczeń. Powinien być w pełni dopasowany do potrzeb oraz preferencji domowników, a także ich trybu życia. Starannie zaprojektowany dom powinien zapewnić domownikom wysoki komfort życia, oszczędność czasu oraz dobre samopoczucie. W domu wyróżnia się podział na strefę dzienną i nocną. Według standardowego podziału do strefy dziennej zalicza się takie pomieszczenia jak: kuchnię i jadalnię, salon oraz łazienkę lub toaleta przeznaczona dla gości. Do strefy nocnej zalicza się sypialnie, łazienki do użytku prywatnego oraz ewentualne garderoby i inne pomieszczenia „zamknięte”. Skuteczne oddzielenie tych stref ma bardzo duży wpływ na komfort codziennego życia domowników oraz ich samopoczucie. 

Podział stref w domu piętrowym

Wydzielenie stref w domu piętrowym jest dość proste i intuicyjne. Zazwyczaj na parterze budynku umieszczone są pomieszczenia strefy dziennej, w których toczy się codzienne życie domowników. Wówczas na piętrze aranżuje się strefę nocną. Dzięki temu istnieje klarowny i sztywny podział pomieszczeń ze względu na ich funkcje i przeznaczenie. Oczywiście jest to standard, co nie znaczy, że zawsze należy się go trzymać. W zależności od swoich potrzeb możesz zaaranżować dom i podzielić go na odpowiednie strefy inaczej.

Podział stref w domu parterowym

Nieco trudniejszym zadaniem będzie wydzielenie stref w domu parterowym. W przypadku zwartej bryły budynku należy umownie podzielić projekt na strefę dzienną i nocną w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Łatwiej będzie w przypadku domów parterowych z kilkoma skrzydłami. W przypadku dwóch skrzydeł, pomiędzy nimi powstaje dedykowana strefa wypoczynkowa (np. taras). Jako połączenie dwóch skrzydeł idealnie sprawdzi się salon w strefie dziennej lub łącznik komunikacyjny. Jako strefę nocną należy zaaranżować pomieszczenia najbardziej oddalone od drzwi wejściowych. Na wydzielenie stref nocnej i dziennej wpływ ma także ustawienie domu względem stron świata. O tym aspekcie wspominaliśmy w pierwszej części naszego poradnika. 

planowanie domu
Stosując się do powyższych zasad, zwiększasz szansę na wybór idealnego projektu domu, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z ekspertami w tym zakresie. Zachęcamy także do śledzenia naszego bloga i zapoznania się z innymi artykułami.