Styl boho — jak urządzić takie wnętrza?

Styl boho podbija serca zarówno właścicieli domów, jak i projektantów wnętrz. Sprawia bowiem, że w pomieszczeniach zaczyna gościć przyjemna, rodzinna atmosfera, nie tracąc tym samym na nowoczesności. Choć mogłoby się wydawać, że w tym temacie wszystko zostało już powiedziane, to w wielu przypadkach pojawiają się problemy z aranżacją. Jak zatem urządzić dom w stylu boho?

Styl boho — co to właściwie jest?

Jeszcze przed rozpoczęciem projektowania warto poznać historię opisywanego stylu. To ona kryje w sobie bowiem wyjaśnienie pewnych stosowanych podczas aranżacji w stylu boho dekoracji, wzorów czy motywów. Bohema ma swoje korzenie już w XIX wieku, pochodzi natomiast z kultury cygańskiej, ludowej. Dawniej ten termin obejmował wszelkich artystów, malarzy, koneserów sztuki, poetów i aktorów, czyli — innymi słowy — cyganerię artystyczną z Paryża. To niezwykle istotne w procesie projektowania wnętrz z uwagi fakt, iż społeczność ta wyróżniała się swego rodzaju wolnością tworzenia, brakiem konwenansów oraz otwartością na nowe — podobnie jak styl boho we wnętrzach.

Czym charakteryzuje się styl boho?

Aranżacje w stylu boho wyróżniają się na tle innych z uwagi na artystyczne rozwiązania, różnorodność kolorów czy nietuzinkowe dekoracje. Pomimo swobody, jaką mają projektanci, ma on jednak pewne punkty stałe, które sprawiają, że bohemę z łatwością da się rozpoznać na okładkach magazynów wnętrzarskich. Czym zatem się charakteryzuje?

Przede wszystkim należy wspomnieć o widocznych powiązaniach tego stylu z kulturą afrykańską. Etniczne dodatki, perskie dywany, motywy zwierzęce i pierwotne — to tylko część stałych elementów boho. Takie dodatki sprawiają jednak, że wnętrza bohema tworzy spójną, oryginalną całość.

Ponadto styl boho charakteryzuje się również kolorami przywodzącymi na myśl odcienie ziemi. Są to m.in. wszelkiego rodzaju brązy, zieleń, beż, biel, a nawet czerń. Odpowiednie połączenie tych barw z roślinnością pozwoli uzyskać wyjątkową przestrzeń wypełnioną naturą.

Niezwykle istotne są także wykorzystywane materiały i dodatki. Warto postawić na ręcznie robione makramy czy mandale, a także drewno, miedź, wełnę oraz różnego rodzaju tkaniny.

BoHo

Pozorny chaos we wnętrzach boho

Przeglądając katalogi lub szukając inspiracji w internecie, w kontekście stylu boho niejednokrotnie można natknąć się na pojęcie „chaos”. Bohema charakteryzuje się bowiem pewnym nieuporządkowaniem, które rzuca się w oczy już od pierwszych chwil styczności z wnętrzem utrzymanym w tym klimacie. Trzeba jednak pamiętać, że ww. chaos jest jedynie pozorny — można go uzyskać na przykład poprzez wykorzystanie elementów różnych kultur (afrykańskiej, indyjskiej i cygańskiej) lub dzięki zastosowaniu niesymetrycznych rozwiązań. W rzeczywistości nie oznacza on bałaganu czy dezorganizacji.

Jakie meble w stylu boho wybrać?

Choć styl boho ma swoje korzenie w XIX wieku, jest nowoczesny i wpasowuje się w dzisiejsze kanony. Aby jednak tak było, trzeba wybrać odpowiednie meble. W zależności od tego, co chcemy uzyskać, możemy postawić na naturalne drewno, wiklinę lub miedź. W przypadku połączenia boho ze stylem loftowym najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie metalowych regałów półkowych. Jeśli natomiast zależy nam na nowoczesności, koniecznie musimy rozważyć zakup designerskich mebli z elementami szkła.

Aby w pomieszczeniach zapanował pozorny chaos w klimacie bohema, warto rozważyć również wprowadzenie dobranych, jednak niepodobnych wizualnie mebli. Mogą one na przykład wyróżniać się rzeźbieniami, materiałem, kształtem czy kolorem.

Styl boho — dodatki

Styl boho przejawia się również w dodatkach, które stanowią nieodzowną część tego rodzaju aranżacji. To dzięki nim wnętrza nabierają oryginalności i nietuzinkowości. Zatem — jakie dekoracje sprawdzą się w tym przypadku? Przede wszystkim warto postawić na makramy, makatki, ozdoby wykonane ze sznurków, łapacze snów czy girlandy z frędzlami.

Ponadto doskonale sprawdzą się dywany perskie, narzuty z motywami zwierzęcymi lub przedstawiającymi naturę, kolorowe kwietniki, małe bambusowe kosze czy wiklinowe siedziska. 

Wszystkie te rady połączone w jedność pozwolą stworzyć wyjątkowe wnętrze, na którego widok każdy gość zaniemówi. Trzeba jednak pamiętać, że styl boho to nie przesada i pretensjonalność. Zastosowane rozwiązania muszą zatem pasować do siebie oraz tworzyć jednolity, spójny efekt. W przeciwnym razie pomieszczenia będą przytłaczać, a odpoczynek w nich nie będzie przyjemnością.