Rynny w nowoczesnym wydaniu

Rynny, choć niewątpliwie muszą zapewniać bezpieczeństwo poprzez prawidłowe odprowadzanie wody, powinny też pełnić funkcję estetyczną. Nieodpowiednio dopasowane, o niewłaściwym kształcie, kolorze lub materiale, mogą sprawić, że wygląd domu z zewnątrz nie będzie spójny. Wybór najlepszego wariantu jest zatem równie ważny co pozostałe etapy powstawania budynku. Jakie rynny są najlepsze do domu w stylu nowoczesnym? Który materiał będzie zarówno trwały, jak i estetyczny?

Nowoczesne rynny — o czym pamiętać przy wyborze?

Wybór nowoczesnego systemu rynnowego może stanowić nie lada wyzwanie. Musi on bowiem doskonale się prezentować, a także chronić elewację przed zaciekami. Podczas zakupu trzeba zatem jednocześnie dopasować rynny do pokrycia dachowego, jak i zdecydować, które rozwiązanie będzie najskuteczniejsze. Jak to zrobić?

Przy wyborze przede wszystkim należy zwrócić uwagę na średnicę rynny. Woda nie może przelewać się przez jej krawędzie ani całkowicie wypełniać rurę spustową. Przyjmuje się zatem, że średnica tych dwóch elementów nie powinna wynosić mniej niż 90-100 mm. Ponadto trzeba też pamiętać, iż orynnowanie dobiera się względem powierzchni dachu, którą należy odwodnić. Wszelkie obliczenia związane z tym procesem powinien wykonać specjalista — projektant.

Z jakiego materiału stworzone są nowoczesne rynny?

Każdy, względem własnych preferencji i możliwości, wybiera system rynnowy — najczęściej z uwagi na materiał, z którego został wykonany. Na rynku dostępne są m.in.:

  • systemy stalowe — wyróżniają się wysoką trwałością. Dzięki warstwie zabezpieczenia (ocynk) posiadają odporność na rdzę. Mogą doskonale się prezentować nawet przez kilkadziesiąt lat.
  • systemy z malowanej stali — wyjątkowo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. Produkuje się je z dość grubej blachy, dzięki czemu stanowią inwestycję w przyszłość. Ich główną wadą jest natomiast ryzyko utraty koloru,
  • systemy z PCV — lekkie, tanie i łatwo dostępne. Cechują się wysoką dostępnością w różnych kolorach. Ich oczyszczanie nie sprawia problemów z uwagi na niechropowatą powierzchnię. Tradycyjne rynny z PCV mogą jednak nie pasować do minimalistycznego, nowoczesnego domu,
  • systemy miedziane — znacznie droższe, luksusowe rynny. To rozwiązanie przez długi czas uchodziło za luksusowe. Cechuje się jednak wyjątkową wytrzymałością, w związku z czym potrafi przetrwać nawet do 300 lat.

Jaki kształt rynny wybrać?

Nie więcej niż kilka lat temu na rynku pojawiły się rynny o prostokątnym przekroju. Odróżniają się one od tradycyjnych półokrągłych wariantów. Są chętnie wybierane przez wielbicieli innowacyjnych rozwiązań. Zdarza się, że wraz z nimi stosowane są maskownice, które pozwalają całkowicie ukryć orynnowanie. Takie wykończenie dodatkowo podkreśli minimalistyczny charakter domu.

Prostokątny kształt rynien nie jest jednak wybierany tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Wpływa on bowiem korzystnie na przepustowość, która stanowi jedną z ważniejszych cech skutecznego orynnowania. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzeń elewacji czy dachu.

Rynna ukryta w elewacji, czyli system bezokapowy — co to jest?

System bezokapowy to rozwiązanie wyjątkowe. Pozwala bowiem na całkowite zamaskowanie orynnowania poprzez schowanie go w elewacji. Jak to możliwe? Aby wykonać taki system, należy zamontować rynny pod krawędzią dachu i zakryć je wcześniej wspomnianą już maskownicą. Element ten musi zostać dobrany pod kolor pokrycia dachowego, żeby stworzyć z nim wspólną całość. W warstwie ociepleniowej prowadzi się natomiast rury spustowe, które w dalszej kolejności należy pokryć izolacją i tynkiem. Można je zamaskować także innymi rozwiązaniami elewacyjnymi.

To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku domów utrzymanych w zimnym, nowoczesnym stylu skandynawskim. Dominują w nim proste linie, zwarte bryły oraz surowość, do których zwykłe rynny z pewnością by nie pasowały.

Orynnowanie w nowoczesnym budownictwie — przeszkoda czy element dekoracyjny?

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom konieczność zamontowania orynnowania nie stanowi przeszkody dla budownictwa nowoczesnego. Możliwość całkowitego ukrycia poszczególnych elementów systemu sprawia, że minimalistyczne domy zyskują, zamiast tracić. Nie można jednak zapominać, że prawidłowe przeprowadzenie prac jest podstawą, aby uniknąć zniszczeń, a co za tym idzie — wydatków w przyszłości.