Funkcjonalna kuchnia — jak ją zaprojektować?
Zaprojektowanie jednocześnie wygodnej, pięknej i funkcjonalnej kuchni często okazuje się nie lada wyzwaniem. Trudności może przysporzyć nie tylko rozlokowanie sprzętów AGD, lecz także stref funkcyjnych poszczególnych mebli. Jak to zrobić, aby przez wiele lat cieszyć się przestrzenią do gotowania? Czy funkcjonalna kuchnia musi być trudna w aranżacji?
Projektowanie kuchni — podział na strefy
Funkcjonalna kuchnia to miejsce, w którym wszystko jest pod ręką. W tym pomieszczeniu nie trzeba zbyt często się schylać, obracać, sięgać rękoma w górę ani dużo chodzić. Jednak czy da się ją łatwo zaprojektować? To możliwe dzięki pięciu strefom rozlokowanym obok siebie — zwykle zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Oto one:
- najbliżej wejścia powinna znajdować się strefa zapasów. Składają się na nią m.in. lodówka, zamrażarka i szafka przeznaczona do przechowywania produktów niewymagających chłodzenia,
- strefa przechowywania obejmuje przede wszystkim szafki z pełnym wysuwem zamiast półek stojących (dzięki temu podczas gotowania nie trzeba się ciągle schylać ani kucać. W tej strefie znajdują się sprzęty takie jak sztućce, talerze, małe AGD, miski czy kubki,
- zmywarka, zlewozmywak i kosz na śmieci (najlepiej w głębokiej, wysuwanej szufladzie) to strefa zmywania. W tym miejscu w funkcjonalnej kuchni znajdują się zmiotki, szmatki, szufelki, płyn do naczyń oraz inne przybory do sprzątania,
- strefa przygotowywania posiłków zawsze powinna obejmować blaty kuchenne umożliwiające wygodne krojenie produktów lub szeroką i odpowiednio wysoką wyspę. W tej strefie warto zawiesić na relingu potrzebne przyrządy takie jak chochla czy mieszadła, a także ustawić noże oraz przyprawy,
- strefa gotowania obejmuje kuchenkę, mikrofalówkę, piekarnik i dobrej jakości, cichy okap.
Trójkąt roboczy w kuchni
Oprócz wyznaczenia stref bardzo istotne jest również utrzymanie odpowiedniej odległości pomiędzy najważniejszymi i najczęściej wykorzystywanymi sprzętami takimi jak lodówka, piekarnik czy zlewozmywak. W tym celu warto wyznaczyć trójkąt roboczy, którego wierzchołkami będą wymienione wyżej urządzenia oddzielone od siebie blatami. Dzięki temu stworzą one niezwykle funkcjonalny układ w kształcie litery L, U lub G.
W przypadku niewielkich kuchni, w których konieczny jest rozkład w linii prostej, sprawdza się ulokowanie zlewu w centrum, natomiast piekarnika i lodówki po bokach. Trójkąt roboczy warto zastosować też w dużej, otwartej przestrzeni z wyspą.
Oprócz tego trzeba pamiętać o wyznaczeniu wystarczającej przestrzeni od ściany lub drzwiczek szafki do kuchenki, ponieważ piecyk podczas gotowania może się znacznie nagrzewać.
Projektowanie kuchni funkcjonalnej — często napotykane przeszkody
Okno w kuchni
Okno w kuchni nie musi być przeszkodą. Wystarczy zrezygnować z wiszących szafek, a zamiast tego wstawić meble stojące poniżej linii parapetu. Równie dobrze w takim miejscu może sprawdzić się zlewozmywak. Trzeba jednak pamiętać, że okno otwiera się do wewnątrz, przez co może kolidować z wystającą wylewką. W takim przypadku, zamiast tradycyjnego wariantu, wystarczy zastosować baterię z wylewką składaną.
Grzejnik w niewygodnym miejscu
W przypadku, gdy grzejnik uniemożliwia zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni, absolutnie nie należy go zabudowywać. Jeżeli pomieszczenie ma charakter otwarty, natomiast inne pokoje sąsiednie wyposażone są w źródła ciepła, można bez problemu pozbyć się kaloryfera. Innym rozwiązaniem jest też zmiana sposobu ogrzewania np. na system kanałowy lub zabudowa grzejnika samym blatem od góry.
Lampy na suficie
Montując oświetlenie, należy pamiętać, że musi ono znajdować się w odpowiedniej odległości od górnych szafek. W innej sytuacji może się zdarzyć, że pozostawione miejsce nie wystarczy, aby w pełni otworzyć półkę. Oddalenie lampy od ściany powinno zatem wynosić co najmniej sumę głębokości szafki oraz długości drzwiczek.
Funkcjonalna kuchnia — gniazdka, włączniki światła
Szukając odpowiedzi na pytanie, ile gniazdek zamontować w kuchni, warto zrobić listę wszystkich dużych urządzeń, które wymagają podłączenia do prądu, a także są używane codziennie. Sprawdza się pogrupowanie ich, aby kontakty nie wyglądały nieestetycznie ani też nie zajmowały zbyt wiele przestrzeni. Dobrze jest zainstalować więcej gniazdek, niż pokazały obliczenia.
Włączniki światła górnego natomiast powinny znajdować się przy wejściu po stronie klamki na wysokości 1,4 m oraz około 15 cm od drzwi (jeżeli kuchnia będzie w nie wyposażona). Włącznik oświetlenia dodatkowego warto umieścić w okolicy blatu roboczego.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Funkcjonalna kuchnia musi uwzględniać również kafelki zamiast farby czy tapety nad blatem kuchennym. Zamiennikiem tego rozwiązania są panele szklane oraz warianty laminowane PCV. Pozwalają one na łatwe i szybkie pozbycie się zabrudzeń, a dodatkowo wzbogacają pomieszczenie o ciekawy element wizualny.
Funkcjonalna kuchnia nie musi zatem przysparzać problemów podczas procesu projektowania. Trzeba jednak pamiętać, że wyjątkowo istotne jest dobranie rozwiązań odpowiednio wcześnie oraz indywidualnie do pomieszczenia, aby uniknąć dodatkowych wydatków na późniejszym etapie aranżacji. W tym wszystkim możemy Ci pomóc. RSdom ma w swojej ofercie usługę wykańczania wnętrz. Wykonujemy także meble na indywidualne zamówienie. Zapraszamy do kontaktu.