Jaką pompę ciepła wybrać? Gruntową czy powietrzną?
Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Umożliwiają bowiem ogrzanie domu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Każdy, kto decyduje się na to rozwiązanie, staje jednak przed ważnym wyborem — pompa powietrzna czy gruntowa? Różnice między tymi dwoma rozwiązaniami są niezwykle istotne i mogą znacznie wpływać na komfort życia oraz wydatki. Zatem który rodzaj wybrać?
Pompy ciepła — charakterystyka
Pompy ciepła – zarówno powietrzna, jak i gruntowa działają na zasadzie poboru energii cieplnej. Pierwsza z nich pozyskuje ją z powietrza, natomiast druga z gruntu. Jest to możliwe, nawet gdy na zewnątrz występują ujemne temperatury. Dzięki wykorzystaniu alternatywnej energii nie ma konieczności spalania tradycyjnych paliw. Nie trzeba zatem przystosowywać pomieszczenia do wymogów, jakie musi spełniać klasyczna kotłownia.
Innym atutem pomp ciepła jest brak konieczności budowy komina. W przypadku tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania należy zapewnić bezpieczne odprowadzanie spalin, a także połączenie z wentylacją. Pompy ciepła są ciche, bezpieczne a ich eksploatacja nie generuje niepotrzebnego brudu w postaci sadzy.
Warto wiedzieć także, że powietrzne oraz gruntowe pompy sprawdzają się zarówno w niewielkich domach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach.
Pompy ciepła powietrzna — charakterystyka
Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z otoczenia, po czym przekazuje ją do wewnętrznego obiegu grzewczego domu. Trzeba pamiętać, że urządzenie musi zostać podłączone do układu hydraulicznego i elektrycznego. Takie rozwiązanie umożliwia ogrzewanie wody oraz pomieszczeń.
Pompa powietrzna charakteryzuje się również zmienną pracą w zależności od panujących warunków atmosferycznych. W związku z tym, aby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w przypadku dużego domu i ujemnych temperatur, należy postawić na mocne urządzenia. Po przekroczeniu dopuszczalnych wartości ujemnych całkowicie spada sprawność pompy, natomiast wytwarzanie energii wspomagane jest najczęściej pracą grzałek elektrycznych.
Jej montaż nie wymaga kosztownych odwiertów. Nie ma konieczności wykonywania prac ziemnych czy zakładania specjalnych instalacji.
Pompa ciepła gruntowa — charakterystyka
Pompa ciepła gruntowa charakteryzuje się wyjątkowo cichą, ekonomiczną pracą. W zależności od warunków może zużywać nawet o 30 proc. mniej energii potrzebnej do ogrzania takiej samej powierzchni domu co pompa powietrzna.
Jej instalacja wymaga jednak znalezienia odpowiedniego miejsca i wykonania odwiertów, które mogą być kosztowne. Należy również zaplanować wszelkie prace ziemne umożliwiające bezpieczne ulokowanie urządzenia.
Bezsprzeczną zaletą montowania instalacji pod ziemią jest niezmienna skuteczność pracy pompy niezależnie od warunków pogodowych czy temperatury. Choć jednorazowo trzeba wydać na nią więcej pieniędzy, koszty te zwracają się podczas eksploatacji.
Latem, gdy temperatura gruntu jest niższa niż temperatura powietrza, pompa może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń w domu. Trzeba jednak pamiętać, że aby zamontować całość instalacji, potrzebna jest stosunkowo duża działka i możliwość przeznaczenia jej niezabudowanej części na instalację wymiennika ciepła.
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa — którą wybrać? Porównanie
Gruntowa pompa ciepła wymaga odwiertów, aby zamontować kolektor pionowy. Temperatura kolektora plasuje się jednak na tym samym, dodatnim poziomie (od 5 do 10 stopni Celsjusza). Dzięki temu, w przeciwieństwie do pompy powietrznej, urządzenie pracuje stabilnie bez względu na pogodę. Wariant gruntowy, choć może być tańszy w montażu, jest jednak droższy w zakupie. Z uwagi na roboty, które należy wykonać, lepiej sprawdza się w przypadku nowo budowanych domów.
Pompa powietrzna natomiast jest dobrym rozwiązaniem, gdy właściciel modernizuje budynek. Najlepiej pracuje na terenach, na których występują nieznacznie wahania temperatur, a mrozy pojawiają się rzadko. Pracuje bowiem w warunkach od -25 do +40 stopni Celsjusza. Choć wariant ten nie jest kompaktowy, doskonale sprawdza się jako alternatywa w sytuacji, gdy nie ma możliwości montażu kolektora pionowego.
Pompy ciepła — podsumowanie
Wybierając pompę ciepła, należy sugerować się przede wszystkim własnymi warunkami i możliwościami finansowymi. Oba rozwiązania mają zarówno dobre, jak i złe strony, dlatego warto postawić na opcję, która najlepiej zaspokoi potrzeby domowników. W przypadku renowacji domu oraz niewielkiej ilości terenu warto postawić na wariant powietrzny. Natomiast jeśli możemy sobie pozwolić na większy wydatek w zamian za całoroczną stabilność pracy, doskonałym rozwiązaniem będzie pompa gruntowa.