Pomysły na podjazd przed domem
Nieatrakcyjny i nieprzemyślany podjazd może skutecznie zaburzyć spójność całej aranżacji. Jest on wizytówką domu i nie można o tym zapominać podczas planowania przestrzeni. Nie każda osoba ma jednak pomysł na ten niezwykle istotny element. Podpowiadamy, jak urządzić jednocześnie nietuzinkowy i funkcjonalny podjazd przed domem.
Jak wygląda doskonały podjazd przed domem?
Z zewnątrz dom powinien zachęcać do wejścia do środka i poznania wnętrza. Oczywiste jest, że nie może też wydawać się nieprzyjazny czy wręcz odpychający. Aby jednak tak było, aranżacja musi stanowić spójną całość, a co za tym idzie — być przyjazna dla oka. Jednym z niezwykle ważnych elementów mających wpływ na odczucia związane z domem jest podjazd. Ten element często jest pomijany, jednak odgrywa istotną rolę w tworzeniu pozytywnego wrażenia o domu.
A zatem — podczas projektowania przede wszystkim należy postawić na praktyczność i funkcjonalność. Doskonały podjazd jest bowiem zarówno atrakcyjny, jak i odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne oraz wytrzymały na obciążenia. Ponadto powinien być również jasno oddzielony od pozostałej części przestrzeni wokół budynku. Można tego dokonać np. poprzez zastosowanie ogrodzeń, zielonych ścieżek bądź przy pomocy oświetlenia.
Nie można zapominać jednak o najważniejszej właściwości, jaką jest bezpieczeństwo.
Nowoczesny podjazd przed domem – nawierzchnia wielkoformatowa
Nowoczesne kanony bazują na minimalistycznych, funkcjonalnych rozwiązaniach. Obejmują odcienie szarości, beżu, brązów i bieli. W ten styl doskonale wpasowują się nietuzinkowe płyty wielkoformatowe. To niezwykle uniwersalne, praktyczne rozwiązanie dostępne jest w różnych wariantach, dzięki czemu każdy właściciel posesji z łatwością dopasuje zakup do swoich preferencji. Na rynku dostępne są tradycyjne płyty betonowe, a także panele imitujące drewno czy kamień. Na jaki materiał warto postawić?
Płyty betonowe
Płyty betonowe na podjazd pod domem mogą mieć kształt kwadratów lub prostokątów. Wielkość i grubość można dobrać względem własnych potrzeb. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku ścieżek ogrodowych czy tarasów, a także do utwardzania innych nawierzchni, które wymagają wykorzystania trwałych materiałów. Warto pamiętać, że im płyta jest większa, tym powinna być grubsza. Ta zasada dotyczy przede wszystkim podjazdów, które narażone są na duże obciążenia.
Płyta ceramiczna
Płyty ceramiczne znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Są niezwykle atrakcyjnym wyborem z uwagi na gładką, elegancką powierzchnię. Mają różne kształty — od prostokątnych po kwadratowe. Nie są jednak tak grube, jak płyty betonowe — zwykle osiągają max. 3 cm grubości. Mimo to są wyjątkowo trwałe i odporne na mróz. Ich faktura sprawia, że są praktyczne nawet podczas intensywnej ulewy, ponieważ nie są śliskie.
Tradycyjne rozwiązania na podjazd przed domem nadal w modzie
Kostka brukowa
Kostka brukowa jest rozwiązaniem stosowanym od lat zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i nieruchomości użytkowych. Jest bowiem praktyczna oraz wytrzymała, a dzięki swojej grubości — zwykle ok. 6 cm — wytrzymuje obciążenia samochodów osobowych, a nawet dostawczych. Opisywana kostka daje nieograniczone możliwości aranżacyjne z uwag na ilość dostępnych wariantów. W przypadku nowoczesnych podjazdów zaleca się jednak unikanie intensywnych, jaskrawych odcieni, a zamiast nich — zgaszone brązy, szarości czy beże. Aby dodatkowo urozmaicić przestrzeń, warto też postawić na nietuzinkowe ustawienie elementów lub połączenie kolorów.
Kamień polny
Osoby, które poszukują rozwiązania doskonale dopełniającego zieleń w ogrodzie, mogą postawić na tradycyjny kamień polny. Doskonale wpasowuje się on w naturalne otoczenie, a dodatkowo jest też niezwykle wytrzymały i trwały. Jego odcienie wpisują się w kanony nowoczesnych domów jednorodzinnych (szarości, biele, stonowane czerwienie), jednak są niezwykle uniwersalne. Sprawdzają się również w ogrodach rustykalnych czy boho.
Kratka chodnikowa
Kratka chodnikowa to rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na jak największej ilości zieleni w okolicy podjazdu. Pod spodem dobrze jest zasiać trawę, bądź inną wieloletnią roślinność, dzięki czemu po paru miesiącach materiał zostanie całkowicie zasłonięty. Według własnych upodobać kraty można też zasypać kruszywem.
Cegła klinkierowa na podjazdy
Cegła klinkierowa jest tworzywem ceramicznym, w związku z czym nawet po wielu latach użytkowania utrzymuje swój naturalny kolor. Ponadto nie odpryskuje i jest odporna na wszelkie smary bądź oleje. Nie wymaga też konserwacji, a także jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Te cechy sprawiają, że doskonale sprawdza się jako utwardzenie podjazdu narażonego na zabrudzenia.