Ciepła podłoga – dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe zawitało do Polski powszechnie kilkanaście lat temu i od tej pory nieprzerwanie staje się coraz bardziej popularne. To rozwiązanie ma wiele zalet. Wychodząc z wanny lub spod prysznica możemy poczuć przyjemne ciepło zamiast chłodnej podłogi. Jednak ten rodzaj ogrzewania to nie tylko komfort użytkowania. To również wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń w całym domu.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem o większej bezwładności niż na przykład ogrzewanie grzejnikami. Oznacza to, że od momentu włączenia instalacji do nagrzania pomieszczenia mija więcej czasu niż przy ogrzewaniu konwekcyjnym (grzejnikami). Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Nie chodzi oczywiście o to, że możliwa do uzyskania w pomieszczeniach temperatura będzie niższa. Chodzi o niższą temperaturę czynnika grzewczego niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Jest to możliwe, ponieważ tego typu ogrzewanie pozwala oddawać ciepło bardzo równomiernie. W przypadku innych źródeł ciepła jest ono oddawane punktowo. Na przykład tam, gdzie znajduje się grzejnik czy nawiew ciepłego powietrza. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło jest idealnie rozłożone na powierzchni całej podłogi. Nie ma miejsc cieplejszych ani chłodniejszych. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu ułożeniu rurek instalacji wodnej.
Co równie ważne, najwyższa temperatura jest oczywiście u źródła, czyli na posadzce i stopniowo zmniejsza się w górę, dzięki czemu w okolicach głowy jest już niższa. Takie odbieranie ciepła jest traktowane przez nasz organizm jako bardzo komfortowe.
Bardzo istotną zaletą tego typu ogrzewania jest to, że podłogi dużo łatwiej się sprząta, niż klasyczne grzejniki, które są jednym z największych siedlisk kurzu, ponieważ ich budowa ułatwia zbieranie się zanieczyszczeń, a utrudnia sprzątanie.
Jak zaprojektować ogrzewanie podłogowe?
Decydując się na ogrzewanie posadzki, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze – temperatura, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Jeśli w jakimś wnętrzu zaplanowana jest duża ilość mebli, a my pozostałą przestrzeń przykryjemy grubym dywanem, to może się okazać, że samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni wystarczającego komfortu cieplnego i warto wspomóc się na przykład grzejnikami. Jednak przy obecnie budowanych domach, w których dobra termoizolacja to podstawa takie sytuacje raczej nie mają miejsca. Ogrzewanie podłogowe powinno być w stanie zapewnić komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. W obliczeniach wydajności instalacji należy zdać się na projektanta takich systemów centralnego ogrzewania.
Jako że mamy uzyskać neutralną temperaturę, głównie ze względu na delikatność naszych stóp, które nie mogą być zbyt mocno rozgrzane, warto trzymać się norm. Przy zbyt dużej temperaturze podłogi chodzenie po niej będzie niekomfortowe, a nawet niezdrowe. Maksymalna temperatura posadzki w łazience powinna wynosić 33°C, natomiast w pozostałych pomieszczeniach najlepiej by to było 26°C a maksymalnie 29°C. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba też zwrócić uwagę na wybór materiałów wykończeniowych. Nie może on zatrzymywać ciepła, ponieważ wówczas ogrzewanie będzie nieefektywne, a materiał może nawet ulec zniszczeniu. Najlepiej ciepło oddają płytki ceramiczne i kamienne. Producenci oferują też panele, deski drewniane, a nawet wykładziny dedykowane do ogrzewania podłogowego.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe może być elektryczne lub wodne. To pierwsze, ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej jest stosowane raczej jako ogrzewanie wspomagające. Na przykład ogrzewanie podłóg w łazienkach. Jednak jeśli dysponujemy źródłem taniej energii elektrycznej (wydajna instalacja fotowoltaiczna), a nasz dom posiada bardzo dobrą termoizolację, warto rozważyć maty elektryczne. Ze względu na sposób montażu i grubość takich mat są one wykorzystywane przy remontach. Łatwo ukryć je w warstwach podłogi o niewielkiej grubości. Wodne ogrzewanie podłogowe posiada tę zaletę, że choć czynnikiem grzewczym jest woda, to paliwem może być wiele innych substancji. Do podgrzania wody można wykorzystać gaz, paliwa stałe czy pompy ciepła. Ogrzewanie elektryczne jest łatwiejsze w instalacji i doskonale nadaje się do stosowania punktowego, na przykład w jednym pomieszczeniu. Instalacja ogrzewania wodnego należy do bardziej skomplikowanych. Wymaga zamontowania dodatkowych elementów, takich jak pompy, zawory i rozdzielacze, lepiej jednak sprawdza się przy dużych powierzchniach.
Dobre ogrzewanie to ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem niezwykle komfortowym. Przekłada się na bardzo łatwe utrzymanie czystości. Może również przynieść spore oszczędności w energii. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, warto jednak dobrze przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania i które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Możemy być jednak pewni, że ogrzewanie podłogowe bardzo szybko poprawi nasz komfort mieszkania.