Masz dom? Nawet 150 tys. eko-ulg i dofinansowań

Cel: wymiana starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, prąd ze słońca, termomodernizacje. Programy dofinansowań: różne. W sumie można uzyskać nawet 47 tys. zł dofinansowań oraz 106 tys. zł ulg za wdrażanie ekologicznych rozwiązań m.in. zasilania i ogrzewania domu.

To nie jest jeden projekt i to nie jest jedno źródło, które możemy „pociągnąć za portfel”. Jeśli jednak wiemy gdzie i po co się odezwać, suma dofinansowań i ulg może być naprawdę niemała. Przypomnijmy więc jeden po drugim programy, z których możemy skorzystać.

Program „Czyste Powietrze”

Aktualnie trwa druga edycja programu finansowanego przez NFOŚiGW. W jego ramach można uzyskać do 30 tys. zł (podstawowy poziom) lub 37 tys. zł (poziom podwyższony) dofinansowania ekologicznych źródeł energii. Dominuje tutaj fotowoltaika i pompy ciepła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o wymianę starego „kopciucha” czy termomodernizację domu. Czas rozpatrzenia wniosku: 30 dni. Można wnioskować o dofinansowanie inwestycji już ukończonej. Program ma być realizowany do roku 2029.

Ulga termomodernizacyjna

Spore kwoty, o które możemy pomniejszyć podatki: mogą one sięgnąć 53 tys., a nawet 106 tys. zł, jeśli właścicielami domu są małżonkowie: wspomniana ulga termomodernizacyjna osobno przysługuje każdemu z nich. I tak – można ją łączyć z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Kwoty te możemy odpisać od podatków, jeśli zainwestujemy w… to samo co w programie „Czyste Powietrze” właśnie, czyli w ekologiczną energię. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się wg. skali podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub liniowego podatku 19%. Nie trzeba jej odliczać jednorazowo – odliczenie można rozłożyć nawet na sześć lat.

Program „Moja woda”

Skromniej: to dofinansowanie sięga 5 tys. zł. Maksymalnie taką kwotę (do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji) można uzyskać na oczka wodne, odprowadzenia wód opadowych, zbiorniki retencyjne, zielone dachy, pompy, filtry, zraszacze itp. instalacje, które umożliwiają nam magazynowanie lub wykorzystanie deszczówki. Biorąc pod uwagę powracające susze oraz okazjonalnie zakazy korzystania z wody do podlewania ogródków… warto to rozważyć. Program będzie prowadzony do roku 2024 przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Programy „Mój Prąd” i „Stop Smog”

„Mój prąd” to 5 tys. zł dofinansowania montażu paneli fotowoltaicznych. Program doskonale znany, kontynuowany w roku 2021; na chwilę obecną czekamy na kolejną pulę naboru wniosków. Co ciekawe: obecnie liczba domowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce zbliża się już do 500 000, a ich moc łączna przekracza 1,2 Gigawata. Z kolei program „Stop Smog” dedykowany jest do wybranych gmin (tych, w których obowiązuje tzw. ustawa antysmogowa) i w jego ramach NFOŚiGW współfinansuje do 70% kosztów związanych z wymianą starego kotła, termomodernizacją budynku lub przyłączeniem domu do sieci.

Więcej informacji: czystepowietrze.gov.pl, mojprad.gov.pl, nfosigw.gov.pl/moja-woda

Fot.: Pixabay