Wełna czy piana — czym ocieplić poddasze?

Domy parterowe z poddaszem użytkowym, to jeden z popularniejszych wyborów Inwestorów. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na aranżację poddasza nieużytkowego na pomieszczenia użytkowe. Wszystko to za sprawą klimatu, jaki można stworzyć w tej niepowtarzalnej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, o zastosowaniu jak najlepszej izolacji termicznej. Możliwości jest wiele. Wielu Inwestorów zastanawia się nad pytaniem: Wełna czy piana? Które rozwiązanie na ocieplenie poddasza sprawdzi się najlepiej?

Ocieplenie poddasza — jakie warunki musi spełniać?

Poddasze musi zostać prawidłowo zaizolowane, aby dach nie stanowił drogi ucieczki ciepła z budynku. Ten etap budowy należy przeprowadzać jednak dopiero w momencie, gdy dom został już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Oznacza to, że powinien mieć on ułożone pokrycie dachowe, a także wstawione okna.

Podczas ocieplania trzeba pamiętać również o kilku najważniejszych zasadach, dzięki którym możliwe jest uniknięcie mostka termicznego. Pierwsza z nich określa łączną grubość ocieplenia. W przypadku budynków energooszczędnych wynosi ona 30 cm, natomiast w pozostałych — od 20 do 25 cm.

Ponadto niezwykle ważna jest także wiatroizolacja. Przed montażem materiału na ocieplenie należy sprawdzić, czy została odpowiednio zainstalowana oraz, czy znajdująca się nad nią szczelina wentylacyjna jest drożna.

W przypadku, gdy dach nie został wyposażony w ww. wiatroizolację, bardzo często bezpośrednio na deskowanie od strony wewnętrznej nakłada się tzw. membranę wstępnego krycia wysokoparoprzepuszczalną. Jej prawidłowy montaż zapewnia swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu możliwe jest usunięcie występującej wewnątrz konstrukcji dachu wilgoci.

Który materiał sprawdzi się lepiej — wełna czy piana?

  1. Charakterystyka pianki poliuretanowej (PUR) — wady i zalety

Pianka poliuretanowa aplikowana jest za pomocą metody natryskowej. Proces ten zwykle przebiega sprawnie, a doświadczony specjalista będzie w stanie przeprowadzić go w zaledwie jeden dzień. I to dla całego poddasza. Po spryskaniu powierzchni preparat zaczyna puchnąć, dopasowując się tym samym do powierzchni. Dzięki temu możliwe jest pokrycie każdej, nawet najmniej widocznej szczeliny oraz zabezpieczenie niedostępnych miejsc. Ta dokładność jest jedną z największych zalet opisywanej metody.

piana PUR

Ponadto pianka poliuretanowa pozwala uniknąć ww. mostków termicznych, a także — z uwagi na swoją wagę — nie powoduje dociążenia dachu. Do korzyści płynących z jej stosowania należą też wyższe parametry przewodnictwa cieplnego, jak i słabe wchłanianie wilgoci. Te właściwości sprawiają, że materiał cechuje się bardzo dobrą izolacją termiczną.

Warto wiedzieć również, że piana nie stanowi pożywki dla gryzoni czy innych organizmów. Ponadto dzięki wypełnianiu nawet najmniejszych szczelin zmniejsza ryzyko zagnieżdżenia się niepożądanych szkodników.

Czy piankowanie ma zatem jakiekolwiek wady? Otóż tak. Największą z nich jest cena, która może być wyższa niż cena izolacji wełną. Jednak uwzględniając czas pracy, może się okazać, że koszta są porównywalne. Oprócz tego warto wspomnieć o bezpieczeństwie materiału. Z uwagi na zawartość chemikaliów nawet do 72 godz. po nałożeniu pianki nie należy wchodzić do ocieplonego pomieszczenia. Po tym czasie — wbrew popularnym mitom — nie stanowi on jednak zagrożenia ani dla dzieci, ani zwierząt, ani osób z chorobami układu oddechowego.

  1. Charakterystyka wełny

Od wielu lat plasuje się ona w czołówce najczęściej wykorzystywanych materiałów do ocieplania poddasza. W przypadku tej metody zaleca się zastosowanie układu dwumostkowego polegającego na instalacji wełny zarówno pod krokwiami, jak i pomiędzy. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie mostków termicznych, które mogą przyczyniać się do utraty nawet 30% ciepła z pomieszczenia. Ponadto wełnę okrywa się również dwoma rodzajami folii — paroprzepuszczalną oraz paroizolacyjną. Takie działanie pozwala zabezpieczyć materiał przed wilgocią, a także zapewnia jak najlepszą termoizolację.

układanie wełny

Warto wspomnieć, iż opisywany sposób ocieplenia jest znacznie skuteczniejszy od piankowania pod względem wyciszenia dachu. Ciężkie płyty lepiej wytłumią odgłosy deszczu czy silnego wiatru.

Największą wadą wykorzystywania wełny jest trudność dokładnej instalacji materiału. To szczególnie kłopotliwe w przypadku poddasza charakteryzującego się skomplikowaną konstrukcją dachu. W takiej sytuacji należy postawić na sprawdzonych specjalistów, aby uniknąć obsuwania się płyt, a co za tym idzie — powstawania szczelin. Ponadto wełna po latach może zacząć wchłaniać wilgoć, co jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się pleśni czy grzybów.

Co lepsze — wełna czy piana?

Spór pianki poliuretanowej i wełny trwa wiele lat. Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Piana charakteryzuje się znacznie lepszym kryciem, dzięki czemu pozwala uniknąć mostków termicznych. Jest droższa, dlatego wiele osób uważa ją za nieopłacalną. Wełna natomiast kosztuje mniej, a charakteryzuje się lepszym wyciszeniem. Niestety, wsiąka też wilgoć, dlatego przyczynia się do powstawania grzybów. Ważny jest także czas instalacji – a co za tym idzie koszt pracy. 

Odpowiedź na postawione pytanie każdy powinien znaleźć sam w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Trzeba jednak pamiętać, że oba opisywane sposoby mogą być równie nieskuteczne, jeśli nie zostaną odpowiednio zainstalowane oraz zabezpieczone. W wyborze najlepszego rozwiązania pomogą Ci fachowcy z RS-DOM