Czym wykończyć podłogę w garażu?

Na podłogę w garażu nieustannie czekają różne zabrudzenia, chociażby olejem samochodowym, a także spore obciążenia. Taki stan rzeczy wiąże się z koniecznością zastosowania jak najtrwalszych materiałów wykończeniowych, aby uniknąć ciągłych usterek, a co za tym idzie — wysokich wydatków. Warto postawić na wytrzymałość i funkcjonalność, jednak to nie oznacza, że trzeba zrezygnować z estetyki wykonania. Które rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i dobrze wygląda? Podpowiadamy!

Jakie materiały wykończeniowe na podłogę w garażu wyróżniamy?

Wykończenie podłogi w garażu najczęściej nie jest szczególnie skomplikowane. Ponadto dzisiejszy rynek budowlany zapewnia wiele możliwości, w związku z czym każdy właściciel domu — niezależnie od upodobań — może znaleźć coś dla siebie. Jednak czy wszystkie dostępne rozwiązania są warte swojej ceny? Otóż — nie. Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej funkcjonalne materiały to m.in.:

  • beton,
  • masa cementowa,
  • płytki gresowe,
  • żywica epoksydowa.

Która opcja jest najlepsza? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy zapoznać się z właściwościami, zaletami i wadami, a także parametrami poszczególnych materiałów.

Posadzka betonowa

Spośród wszystkich ww. rozwiązań najczęściej stosowana jest posadzka betonowa. Jednocześnie jest to również najprostszy sposób na praktyczne wykończenie podłogi. Wylewka betonowa (materiał klasy C16/20 lub C20/25 o grubości od 10 do 15 cm) stanowi bowiem wierzchnią warstwę, na którą zwykle kładzione są panele lub płytki w innych pomieszczeniach. W przypadku garażu omija się jednak ten etap, a zamiast niego specjalista formuje powierzchnię ze spadem ok. 2-3% w celu sprawnego odprowadzania wody w kierunku kratki spustowej. Następnie wygładza on beton i doszlifowuje go.

Betonowa podłoga w garażu — wady i zalety

Beton jako posadzka w garażu sprawdza się doskonale przede wszystkim z uwagi na swoją wytrzymałość i trwałość. Bez problemu znosi wszelkie obciążenia, a ponadto jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Istotną zaletą jest również możliwość zmiany koloru podłogi za pomocą specjalistycznych farb uretanowo-alkidowych, epoksydowych lub akrylowych.

Niestety, ma też pewne wady, o których warto wspomnieć. Jest niewdzięcznym materiałem w kwestii pielęgnacji oraz czyszczenia, ponieważ łatwo wchłania wszelkiej maści płyny. To oznacza, że plamę z oleju lub smaru będzie bardzo trudno zmyć.

Sposobem na to jest jednak impregnacja betonu. Do przeprowadzenia takiego  „zabiegu” wykorzystuje się preparat do opisywanego materiału lub kostki brukowej. Nie jest wymagane gruntowanie, natomiast sam płyn jest zupełnie bezbarwny i można nałożyć go bezpośrednio na posadzkę pędzlem. Taką czynność należy powtarzać przynajmniej co 3 lata, aby skutecznie uchronić beton przed zabrudzeniami.

Masa cementowa w garażu

Innym, często wykorzystywanym materiałem na posadzkę w garażu jest masa cementowa. Wykorzystuje się dwa rodzaje, w zależności od preferencji — samopoziomującą lub zwykłą. Nie można jednak zapominać, że pierwsze z nich nie sprawdzają się w przypadku pomieszczeń, w których trzeba zastosować spad z kratką.

Aby podłoga z masy cementowej była wytrzyma, trzeba pamiętać o wyborze jak najtrwalszej suchej mieszanki. Warto zatem postawić na droższe, jednak odporniejsze na ściskanie i ścieranie warianty. Warto wiedzieć również, że wylewek samopoziomujących nie trzeba impregnować, jednak zwykłe — warto.

Posadzka przemysłowa

Posadzka przemysłowa w garażu najczęściej wykonywana jest z żywic epoksydowych, poliuretanowych lub winyloestrowych. Te ostatnie z nich są odporne na chemikalia, dlatego warto na nie postawić, jeśli przypuszcza się, że taka właściwość będzie potrzebna. 

Masy żywiczne układa się warstwami o grubości od 1 do 6 mm za pomocą pacy lub pędzla. Niektóre warianty wystarczy wylać na podłoże, aby swobodnie rozpłynęły się i dopasowały do pomieszczenia. Co ważne — bez problemu da się wykorzystywać je do wykończeń powierzchni ze spadem do kratki.

Masa żywiczna w garażu — zalety i wady

Warto wspomnieć o zaletach masy żywicznej. Pierwszą z nich jest wytrzymałość, która niezmiennie utrzymuje się przez lata użytkowania. Ponadto tego rodzaju posadzki można też estetycznie wykończyć farbą, dekoracyjnymi płatkami lub piaskiem. Nie jest to wymagający zabieg, a jednak sprawia, że powierzchnia pięknie się prezentuje.

Jak w przypadku innych materiałów — masa żywiczna ma też swoje wady. Główną jest cena, która znacznie przewyższa koszta zastosowania pozostałych rozwiązań. Ponadto materiał ten sprawdza się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, ponieważ większy metraż znacznie ułatwia jego nakładanie.

Płytki gresowe w garażu 

podłoga w garażu

Osoby, którym zależy na walorach estetycznych, powinny zastanowić się nad zastosowaniem płytek gresowych na podłogę w garażu. Podczas wyboru trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu odporności na ścieranie oraz ogólnej wytrzymałości i trwałości. Garażowa posadzka musi też być antypoślizgowa oraz mrozoodporna, dlatego warto poszukać płytek cechujących się małą nasiąkliwością. Dzięki temu w zimie nie dojdzie do rozprężenia materiału, a co za tym idzie — pęknięcia.

Które rozwiązanie wybrać?

Najczęściej stosowanym i jednocześnie bardzo trwałym oraz przystępnym cenowo rozwiązaniem jest beton. Warto rozważyć jego zastosowanie, ponieważ daje gwarancję wytrzymałości na lata. Równie funkcjonalna jest masa żywiczna, którą charakteryzuje wyższa cena, a co za tym idzie — mniejsza popularność. W ten materiał dobrze jest jednak zainwestować, aby cieszyć się estetyczną i niezwykle trwałą posadzką. Płytki gresowe zapewniają trwałość na lata i są bardzo estetycznym rozwiązaniem. Wybór jest duży i zależy od indywidualnych preferencji.