Sposoby na wykończenie styku podłogi ze ścianą

Nieestetyczne wykończenie styku podłogi ze ścianą może znacznie pogorszyć wygląd pomieszczenia. Ten element stanowi swoistą „kropkę nad i”, dlatego nie warto go pomijać ani pozostawiać na później. Zatem jaki sposób na wykończenie wybrać, aby nadać odpowiedniego charakteru przestrzeni? Czy tradycyjna drewniana listwa jest dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku?

Dlaczego nie warto pomijać wykończenia styku podłogi ze ścianą?

Mogłoby się wydawać, że skoro cały budynek jest już przygotowany na wprowadzenie się domowników, wykończenie styku podłogi ze ścianą można wykonać później. Jednak pominięcie tego elementu wpływa negatywnie na komfort życia, prowadzi do gromadzenia się wszelkich zabrudzeń w pozostawionych szczelinach. Ponadto dolna część ściany jest również szczególnie narażona na otarcia oraz wszelkie urazy mechaniczne, w związku z czym należy pamiętać, aby odpowiednio ją zabezpieczyć. Jeśli zauważasz ewentualne niedociągnięcia wykonawcze, dzięki temu uda się je zamaskować.

Najczęściej do wykończenia styku podłogi ze ścianą wykorzystuje się standardowe listwy przypodłogowe. Mogą być wykonane z drewna, lakierowanego MDFu, oraz z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Nie są to oczywiście jedyne rozwiązania. Zobacz, który z pomysłów sprawdzi się w Twoim domu.

Wykończenie styku podłogi ze ścianą — alternatywne sposoby

  • Biały cokół 

styku podłogi ze ścianą

Wyjątkowo lubianym i estetycznym rozwiązaniem jest biały cokół jako wykończenie styku podłogi ze ścianą. Jest to dekoracyjna listwa wykonana z płyty MDF lub twardej pianki poliuretanowej. Wybór tej opcji pozwala na dodatkowe wzbogacenie wnętrza ciekawym elementem, który dostępny jest na rynku w wielu wariantach i wzorach. Dzięki temu możliwa jest aranżacja pomieszczenia zarówno w stylu loftowym, jak i vintage czy skandynawskim.

Wysoki, biały cokół, mający klasyczne wykończenia, w połączeniu z pozostałymi komponentami sztukaterii nie tylko dopasuje się do wystroju, lecz także nada wnętrzom klasy oraz elegancji.

  • Wykończenie materiałem użytym do ścian

Innym pomysłem na wykończenie styku podłogi ze ścianą jest lekkie wcięcie. To rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest w łazience, gdzie listy często bywają niepraktyczne. Przesunięcie miejsca położenia polega na wykończeniu obwodu podłogi materiałem, który został wykorzystany do ścian. To ciekawe i odwrotne względem klasycznych cokołów z płytek rozwiązanie.

Pomocne będą płytki rektyfikowane, poddawane procesom pozwalającym na uzyskanie pożądanego kształtu każdej z nich. Rektyfikacja to nic innego jak obróbka krawędzi, dzięki czemu mają one prawie identyczne rozmiary i niezwykle regularne brzegi. To pozwala na uzyskanie spójnej powierzchni, również w miejscu styku podłogi ze ścianą.

  • Taśma przypodłogowa samoprzylepna

styku podłogi ze ścianą

Równie dobrze jako wykończenie styku podłogi ze ścianą sprawdza się taśma przypodłogowa samoprzylepna wykonana z elastycznego PVC. Jej największą zaletą jest wyjątkowa łatwość montażu, dzięki czemu z łatwością to zadanie wykonasz bez pomocy doświadczonego fachowca. Taśma wyróżnia się także estetycznym wyglądem, dzięki czemu sprawdza się w przypadku większości wnętrz. Może być doskonałą opcją, jeżeli zależy Ci na szybkim, tanim rozwiązaniu.

Te elementy dostępne są w wielu wariantach. Różnią się od siebie cechami takimi jak kolor, grubość czy wysokość. Znajdują zastosowanie w biurach, salonach, sypialniach, a nawet piwnicach.

  • Cegiełki i pytki

W przypadku eleganckich pomieszczeń lub takich, którym brakuje elementu dodającego klasycznego charakteru, świetnie sprawdzają się pasma z cegły klinkierowej bądź płytek, biegnące wzdłuż posadzki. Takim elementem można wykończyć większą część ściany lub zdecydować się na przykuwający wzrok pas o szerokości kilkunastu centymetrów.

  • Kamień

W przypadku klimatycznych wnętrz w loftowym stylu jako wykończenie styku podłogi ze ścianą doskonale sprawdza się kamień. Ponadto wielu projektantów decyduje się na wykorzystanie płyt betonowych, płytek cegłopodobnych, a nawet drewnianych paneli dekoracyjnych. Wszystkie te materiały odpowiednio zabezpieczają narażone miejsca, a pozwalają zakryć nieestetyczną szczelinę gromadzącą zanieczyszczenia.

  • Listwa LED

Wszystkim zwolennikom oryginalnych, przyciągających wzrok aranżacji z pewnością spodobają się listwy LED. Ta szczególnie efektowna forma dekoracji jest nie tylko ochroną dolnej części ściany, lecz także sposobem na dodatkowe, romantyczne doświetlenie wnętrza. Doskonale sprawdzają się zarówno w sypialni, jak i salonie czy przedpokoju. Tworzą bowiem klimatyczny nastrój oraz doskonale uzupełniają pomieszczenia. Pamiętaj o doprowadzeniu zasilania w miejsce styku podłogi ze ścianą. 

Alternatyw jest wiele — każdy znajduje odpowiednią dla siebie

Jeżeli wciąż nie znajdujesz rozwiązania, które sprosta Twoim oczekiwaniom — bez obaw. Na rynku jest cała masa dostępnych materiałów w różnych wariantach kolorystycznych, dekoracyjnych i wielkościowych. Poszukiwacze oryginalnych elementów wykończenia nie są zatem skazani jedynie na tradycyjne listwy PVC. Wystarczy odrobina cierpliwości oraz samozaparcia, aby zaaranżować doskonałe wnętrze, stworzone z myślą o każdym domowniku. A RS-DOM zbuduje je dla Ciebie!