Oddzielna kuchnia czy aneks — co wybrać?

Ostatnimi laty coraz większą popularność zyskują przestronne salony z aneksem kuchennym. Te nowoczesne rozwiązania nie tylko wpisują się w obowiązujące na rynku wnętrzarskim trendy, lecz także spełniają swoją praktyczną funkcję. Jednak czy wygrywają z oddzielną kuchnią, która daje zupełnie inne, niejednokrotnie szersze możliwości aranżacyjne? Co wybrać, aby jak najrozsądniej zagospodarować wnętrze? Podpowiadamy!

Aneks kuchenny — co to i dla kogo?

Aneks kuchenny to nic innego jak wydzielona część salonu lub innego pokoju, która pełni funkcję kuchni. To rozwiązanie szczególnie przydatne i cenione w przypadku niewielkich nieruchomości o metrażu uniemożliwiającym wydzielenie dodatkowego pomieszczenia. Pozwala bowiem na zaoszczędzenie kilku metrów kwadratowych, a także wizualne powiększenie przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że aranżując tak niewielkie wnętrza, należy sumiennie przemyśleć ustawienie wszelkich sprzętów kuchennych. To niezwykle ważne, aby użytkowanie nie było niebezpieczne czy kłopotliwe.

Zalety salonów z aneksem kuchennym

Aneks kuchenny sprawdza się doskonale we wszystkich niewielkich domach jednorodzinnych. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala bowiem uniknąć przytłaczającego wrażenia ciasnoty, które bardzo często występuje wskutek nieprawidłowo zaplanowanej, małej przestrzeni. Ponadto salon połączony z kuchnią doceniają również rodzice maluszków wymagających ciągłej obserwacji. Brak ściany działowej oddzielającej te pomieszczenia umożliwia doglądanie dziecka, jednocześnie gotując czy sprzątając. Aneks sprawdza się także podczas spotkań z przyjaciółmi lub rodziną — dzięki niemu można prowadzić konwersację z gośćmi nawet w trakcie podawania do stołu.

Aneks kuchenny – czy ma wady?

Pomimo tak wielu zalet, aneks kuchenny ma również swoje wady. Podczas wyboru należy o nich pamiętać, ponieważ w niektórych przypadkach okazują się one decydujące. Głównym mankamentem jest obecność zapachów powstających podczas smażenia, pieczenia czy gotowania. Zdarza się, że wietrzenie nie wystarcza, w związku z czym nieprzyjemna woń może utrzymywać się nawet do kilku dni. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest skuteczny pochłaniacz kuchenny, który pomaga szybko zneutralizować drażniące zapachy. Jednak jego praca nieraz jest głośna, a to może przeszkadzać w wypoczynku w salonie.

Aneks kuchenny niejednokrotnie stanowi też problem w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem. Pary i pojedynczy najemcy zwykle nie zgłaszają zażaleń, jednak w przypadku współlokatorów sprawa nie wygląda tak kolorowo. Każdy z nich z pewnością będzie wymagał prywatności, której nie jest w stanie zapewnić salon łączony z kuchnią. Jeśli zatem przewidujesz możliwość wynajmu mieszkania, musisz pamiętać, że aneks niejednokrotnie powoduje niedogodności.

Oddzielna kuchnia — dla kogo?

Oddzielna kuchnia stanowi przeciwieństwo aneksu kuchennego. Najczęściej wybierana jest przez właścicieli przestronnych domów jednorodzinnych o dużym metrażu. Z uwagi na fakt, że jest to całkowicie oddzielne i niezależne pomieszczenie, daje niezliczone możliwości aranżacyjne czy dekoratorskie. Jakie zalety niesie ze sobą zastosowanie tego rozwiązania?

Zalety oddzielnej kuchni

Na początek warto wspomnieć o głównej zalecie oddzielnej kuchni, czyli możliwości oddzielenia kuchennego “rozgardiaszu” od pozostałej części domu. Wynika z tego inna, równie istotna korzyść — brak obecności gryzących zapachów w salonie czy jadalni. Ponadto oddzielna kuchnia umożliwia wytłumienie hałasów — dzięki temu możliwe jest gotowanie w późnych godzinach wieczornych czy podczas drzemki dziecka.

Wady oddzielnej kuchni

Oddzielna kuchnia w mniejszym domu często powoduje wrażenie ograniczenia przestrzeni. Aranżacja takiego wnętrza może zatem wymagać odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby finalny efekt nie był przytłaczający dla domowników. Ponadto powoduje również wrażenie odizolowania od pozostałej części domu, co może stanowić wadę w przypadku wizyt rodziny lub przyjaciół.

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia — co lepsze?

Jeśli jesteś na etapie projektowania domu, zastanów się nad rozwiązaniem leżącym pośrodku — jest nim półotwarty aneks kuchenny. Pozwala on połączyć w sobie nowoczesność z funkcjonalnością dzięki zastosowaniu barku, parawanu bądź lekkich, przesuwanych drzwi. Musisz jednak pamiętać, że każda decyzja wiąże się z pewnymi ustępstwami, dlatego należy ją dokładnie przemyśleć i skonsultować ze specjalistą.