Zima na budowie – co musisz wiedzieć?

W okresie zimowym bardzo często jesteśmy zmuszeni do zaprzestania lub ograniczenia prac budowlanych. Niskie temperatury i opady deszczu lub śniegu nie tylko utrudniają pracę, ale mogą także wpłynąć na zmniejszenie wytrzymałości materiałów budowlanych. W związku z tym warto odpowiednio przygotować się do okresu zimowego na budowie. Pozwoli to na podział prac na te, które można zimą swobodnie wykonywać i te, które lepiej odłożyć o kilka tygodni. Z czym wiąże się  zima na budowie? Co warto wiedzieć? O tym jest ten artykuł. Zapraszamy do lektury. 

Zima na budowie – jak zabezpieczyć prace na okres zimowy?

Choć ostatnie lata pokazują, że zimy w Polsce są coraz krótsze i mają mniej mroźnych dni, to jednak niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie budowy w tym czasie. Jeżeli ten aspekt zostanie zbagatelizowany, to może to doprowadzić do licznych uszkodzeń budynku, co automatycznie wydłuży prace i zwiększy ich koszty. Zima na budowie to sytuacja wymagająca dodatkowej uwagi, dlatego poniżej przedstawiamy kluczowe elementy budowy, które wymagają zabezpieczenia na ten okres. 

Prace ziemne i fundamenty 

Przed nachodzącą zimą wymaga się zabezpieczenia prac ziemnych i fundamentów. Jeżeli na budowie nie wylaliśmy jeszcze fundamentów, to powstały wykop powinno się wyłożyć specjalnymi matami ze słomy lub styropianem. Na tak powstałą warstwę warto ułożyć obciążenie, np. kamienie lub cegły, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko porwania styropianu i mat przez porywisty wiatr. Niezabezpieczony wykop może się zapaść.

fundamenty zimą

Jeżeli wylano już fundamenty, to one również wymagają zabezpieczenia. Wiąże się z tym więcej prac. Przede wszystkim fundamenty muszą być dokładnie i szczelnie okryte styropianem, zarówno po bokach, jak i na górze. Na styropian wysypuje się ziemię, aby dodatkowo zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią i mrozem. Prace przy tej części budynku najlepiej wznowić wiosną, gdy ujemne temperatury nie będą występować. 

Dachy i stropy

Na zimę zabezpiecza się strop dachu w sytuacji, gdy nie wykonano jeszcze pokrycia dachowego. Strop można obłożyć wodoodpornymi płytami, które dodatkowo pokrywa się papą. W ten sposób zwiększa się ochronę tego elementu budynku. Wiele osób stosuje folię zabezpieczającą, jednak jest to błąd. Taki materiał nie przepuszcza wilgoci, co może negatywnie wpłynąć na jakość i wytrzymałość stropu. 

Gdy na stropie jest już więźba, ale brakuje na niej poszycia, to również jest to niebezpieczna sytuacja przed zimą. Wówczas wymaga się zabezpieczenia więźby za pomocą wspomnianych płyt i papy.  

Drzwi i okna

Zabezpieczenie drzwi i okien przed zimą spełnia kilka funkcji. Z jednej strony właściciele budynku ograniczają w ten sposób szkodliwe działanie warunków atmosferycznych na wnętrze domu. W stanie surowym otwartym rekomenduje się zabezpieczenie wszystkich zewnętrznych otworów drzwiowych i okiennych. Otwory z powodzeniem można zabezpieczyć grubą folią, która uchroni wnętrze budynku przed opadami deszczu, śniegu lub topniejącym śniegiem z wyższych części budynku. 

zima na budowie - dom jednorodzinny

Nieco łatwiej wygląda zabezpieczenie otworów w stanie surowym zamkniętym. Wtedy wystarczy postawić na mikrowentylację okien. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji nieogrzewanego budynku zimą to istotny aspekt. 

Materiały budowlane

Niektóre materiały budowlane także wymagają zabezpieczenia przed zimą. Niskie temperatury i opady atmosferyczne mogą wpłynąć na mniejszą wydajność i wytrzymałość materiałów pozostawionych na placu budowy. Jeżeli uszkodzeniu uległy oryginalne opakowania materiałów lub opakowanie zostało otwarte, to należy przykryć je dodatkową folią ochronną. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to rekomenduje się przechowywanie materiałów budowlanych pod dachem, np. we wnętrzu budowanego domu. W tej kwestii należy polegać na zaleceniach producenta danego materiału. 

Jakie prace budowlane warto przeprowadzać zimą?

Oczywiście okres zimowy nie powinien całkowicie wstrzymywać prac budowlanych. Jeżeli doprowadziliśmy już do powstania budynku w stanie surowym zamkniętym, to w jego wnętrzu mogą być prowadzone prace wykończeniowe. Można m.in. kłaść tynki, stawiać ścianki działowe, układać płytki, czy też wykańczać instalacje sanitarne i elektryczną. Należy jednak pamiętać o tym, że prowadzenie takich prac wymaga ogrzewania pomieszczeń do minimum 10°C. Dzięki temu zapewnia się wytrzymałość materiałów oraz minimalizuje ryzyko występowania uszkodzeń. Prace prowadzone zimą muszą być dobrze przemyślane i zorganizowane. W tym celu wykorzystuje się materiały budowlane, które przeznaczone są do użytkowania w niskich temperaturach. Zimą z powodzeniem można wykorzystywać zaprawy cementowo-wapienne o zwiększonej zawartości cementu. Zdecydowanie odradza się korzystanie z zapraw wapiennych z dużą zawartością wody. 

Odpowiednie przygotowanie na zimę to podstawa

Prowadzenie budowy domu zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Bezwzględnie należy zabezpieczyć główne elementy budowy i materiały budowlane, dzięki czemu ograniczy się koszty oraz zadba o prawidłową konstrukcję i jej wytrzymałość. W okresie zimowym rekomenduje się przeprowadzanie prac budowlanych i wykończeniowych wewnątrz budynku. Przy łagodnej zimie można prowadzić również prace zewnętrzne, jednak zbliżające się mrozy i opady atmosferyczne powinny być lampką ostrzegawczą dla każdego właściciela. Wówczas niezwłocznie należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i powrót do prac w okresie wiosennym.