Wejście do domu, które przykuwa uwagę!
Wejście do domu zawsze jest wizytówką całej rodziny. To między innymi dlatego jego praktyczna i wizualnie atrakcyjna aranżacja jest tak istotna. Nie można zapominać również o bezpieczeństwie — szczególnie jeśli w budynku mieszkają dzieci oraz osoby starsze. Czy da się to zrobić samemu? Jakie rozwiązania warto zastosować?
O czym pamiętać, aranżując wejście do domu?
Wielu właścicielom domów wydaje się, że wejście do domu to tylko schody i drzwi. Nic bardziej mylnego. Termin ten obejmuje również wszelkie ozdobniki takie jak kolumny, zadaszenie czy roślinność. Nie można zatem zapominać, że każdy z ww. elementów powinien ze sobą współgrać kolorystycznie i stylistycznie.
Oprócz tego aranżacja wejścia do domu musi pasować zarówno do ogrodu, jak i wnętrza budynku. To szczególnie istotne w przypadku drzwi — widać je przecież nie tylko, stojąc na zewnątrz, lecz także w środku.
Ponadto trzeba pamiętać, że piękne wejście do domu nie zawsze jest praktyczne oraz funkcjonalne. Aby takie było, trzeba zastosować się do kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim warto wybierać materiały o wysokiej wytrzymałości. Ta część budynku narażona jest bowiem zarówno na oddziaływanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy wiatr, jak i uszkodzenia mechaniczne.
Niezwykle istotne jest też odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. W przypadku domów znajdujących się w bardzo bliskiej odległości od podjazdu nie powinno się stosować wysokich, szerokich schodów, aby budynek wizualnie nie przytłaczał. Duża ilość miejsca przed konstrukcją stwarza natomiast pole nieograniczonych możliwości.
Jak wybrać drzwi zewnętrzne pod wejście do domu?
Drzwi wewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów tej części budynku. Ich zakup wymaga jednak pewnej wiedzy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału. Popularne są m.in.:
- stal,
- drewno,
- PCW,
- aluminium.
Drzwi ze stali są niezwykle wytrzymałe, odporne na wpływ czynników zewnętrznych oraz stosunkowo tanie. Wykańcza się je na różne sposoby — arkuszami blachy lub drewnopochodnymi, drewnem lub sklejką. Ostatnie dwa z ww. rozwiązań są jednak droższe. Trzeba jednak pamiętać, że choć takie drzwi mogą się doskonale komponować z minimalistycznym, nowoczesnym stylem budynku, zwykle ocieplenie ich jest skomplikowane.
Poszukując drzwi od niskim współczynniku przenikania ciepła, warto zastanowić się nad kosztownym, ale praktycznym drewnem. Ponadto materiał ten doskonale się prezentuje i z łatwością można dopasować go do niemal każdego stylu.
Wejście do domu — schody
Budując schody wejściowe do domu, należy skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie domowników, komforcie użytkowania oraz wytrzymałości wykorzystywanych materiałów. Ponadto trzeba też wybrać odpowiednią szerokość i wysokość stopni, aby konstrukcja była funkcjonalna.
Wygodny, praktyczny stopień nie powinien być wyższy niż 17 cm ani niższy niż 15 cm oraz głębokość 27-35 cm. Warto wiedzieć również, że każde schody o wysokości powyżej 1 metra obowiązkowo muszą mieć zamontowaną balustradę chroniącą przed upadkiem.
Oprócz tego nie można zapominać o wykonaniu odpowiednio szerokiego podestu — szczególnie w przypadku, gdy drzwi wejściowe otwierają się na zewnątrz (minimum 90 cm, do której trzeba dodać również szerokość samych drzwi). Jeżeli przestrzeń przed domem na to pozwala, zawsze warto przeznaczyć więcej miejsca na ten element, aby móc z niego wygodnie korzystać, np. podczas wnoszenia zakupów do domu lub wprowadzaniu wózka.
Istoty jest także spad, dzięki któremu deszczówka nie będzie gromadzić się przy drzwiach ani — co gorsza — wpływać do domu. Powinien wynosić około 2 proc.
Oświetlenie wejścia do domu
Inną, równie istotną kwestią jest oświetlenie wejścia do domu. Wiele osób spycha ją na dalszy plan, jednak jest niezwykle istotna z uwagi na bezpieczeństwo domowników i gości po zmroku. Warto postawić na dwa główne źródła światła po obu stronach drzwi lub jedno — w centralnym punkcie nad nimi. Oprócz tego, jeśli do domu prowadzą schody, dobrze jest oświetlić małą lampką każdy ze stopni, aby były wyraźnie widoczne w nocy.
Jakie dekoracje warto wykorzystać, aby urozmaicić wejście?
Drzwi, schody i oświetlenie to nie jedyne elementy wejścia do budynku. Jeśli chcemy urozmaicić przestrzeń, możemy zdecydować się na eleganckie kolumny. To rozwiązanie nie sprawdza się jednak w każdym przypadku — zajmuje bowiem sporo miejsca, więc może niepotrzebnie zajmować przestrzeń, gdy nie mamy do dyspozycji rozległego terenu. Warto jednak rozważyć tę możliwość z uwagi na atrakcyjny wygląd finalnego efektu.
Na kolumnach można też oprzeć zadaszenie stanowiące doskonałą ochronę przed deszczem. Tak zaaranżowane wejście to istna zachęta do odwiedzenia wnętrza budynku.
Posiadacze domów w stylu rustykalnym z pewnością spodoba się wizja wzbogacenia wejścia o rośliny, dzięki którym już przed drzwiami odwiedzający poczują przytulny, rodzinny klimat.