Pomysły na grill w ogrodzie
Wiosna i lato to doskonały czas na spędzanie wolnych dni na świeżym powietrzu. Aby dodatkowo uprzyjemnić sobie te chwile, warto zdecydować się na grill w ogrodzie. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć przed domem miejsce wielogodzinnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na etapie tworzenia pomysłu pojawia się jednak pytanie — jak zaaranżować taką przestrzeń, aby była przytulna, funkcjonalne i jednocześnie bezpieczna? Podpowiadamy!
O czym należy pamiętać, aranżując grill w ogrodzie?
Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom, grill w ogrodzie należy dobrać do możliwości, jakie daje przestrzeń wokół domu. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na wielkość działki, ilość płaskiego podłoża, a także odległość stanowiska od budynku. Ostatnim, jednak niezwykle ważnym czynnikiem są też upodobania.
Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy wybór pada na klasyczne ognisko, zamiast niewielkiego grilla. W tym przypadku konieczne jest zapewnienie sobie i sąsiadom odpowiednich warunków, aby nie doprowadzić do pożaru ani nie przerywać wypoczynku innych osób. Warto zatem zaaranżować przestrzeń do grillowania z dala od drogi, lasu czy końca działki. Ponadto na to rozwiązanie najlepiej sprawdza się, jeśli posesja położona jest poza miastem.
Niewielki, często przenośny grill można natomiast ustawić nawet na małej działce w miejscu nieoddalonym od budynku. Dzięki temu zarówno usuwanie śmieci z miejsca wypoczynku, jak i przenoszenie produktów spożywczych z kuchni na zewnątrz nie okaże się problematyczne. Zbyt daleko umiejscowiony sprzęt niejednokrotnie zniechęca do grillowania oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. W przypadku takiego ustawienia grilla trzeba jednak pamiętać o odpowiednim osłonięciu przestrzeni, aby dym — nawet niewielki — nie był uciążliwy dla sąsiadów ani nie przenosił się pod wpływem wiatru do wnętrza domu.
Gdzie ustawić grill w ogrodzie?
Miejsce na grilla powinno spełniać kilka podstawowych warunków. Które z nich są najważniejsze?
1. Równe podłoże
Podłoże, na którym rozstawiony zostanie sprzęt, musi być odpowiednio równe. W przypadku niebezpiecznych spadków grill może przewrócić się, na przykład pod wpływem wiatru, i spowodować zagrażającą życiu sytuację. Aby do tego nie dopuścić, warto dodatkowo utwardzi teren.
2. Bezproblemowy dostęp do domu
Grill powinien znajdować się jak najbliżej domu oraz strefy, która służy do wypoczynku. W większości domów jest to taras, altana lub pergola.
3. Odpowiednie osłonięcie
Dobrze, aby miejsce na grilla było odpowiednio osłonięte. Dzięki temu dym nie przedostanie się do sąsiadów lub domu. Ponadto dodatkowe zabezpieczenie pozwoli na zyskanie prywatności podczas wypoczynku.
4. Zacienienie
Wybierając miejsce na wypoczynek przy ognisku, warto zdecydować się na osłoniętą roślinnością przestrzeń, aby uchronić się przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto takie usytuowanie ułatwia również ucieczkę od komarów, które latem są szczególnym utrapieniem. Jednocześnie nie można zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości od zieleni, na którą ogień mógłby się przenieść.
Jaki grill wybrać?
Grillowanie może być wyjątkowo przyjemne, jednak aby tak było, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj sprzętu dla siebie. Można wyróżnić m.in. grill elektryczny, gazowy, węglowy, lub murowane / betonowe palenisko.
Pierwsze z ww. urządzeń doskonale nadaje się na balkon lub taras, ponieważ nie wytwarza dymu. Nie sprawdzi się natomiast w bardzo dużych ogrodach, jeśli decydujemy się na aranżację strefy wypoczynkowej daleko od domu. Potrzebuje on bowiem dostępu do prądu, dlatego jego montaż w niektórych miejscach może być skomplikowany.
Grill gazowy to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się kuchnią w ogrodzie. Taki sprzęt ma klasyczne pokrętła i palniki, a dodatkowo wygląda niezwykle profesjonalnie. Jest droższy, jednak dzięki zamontowanej butli gazowej koszta te szybko się zwracają.
Grill węglowy jest znany wszystkim. Stanowi najpopularniejszy wariant, niezwykle prosty w obsłudze, a często również przenośny. Niestety, nawet w przypadku doświadczonych osób, często mogą pojawiać się problemy w rozpaleniu go.
Wariant betonowy natomiast pięknie się prezentuje i doskonale sprawdza się w przypadku miłośników regularnego grillowania. Jest odporny na temperatury, wilgoć czy wiatr, dlatego stanowi rozwiązanie niezwykle funkcjonalne.
Grill w ogrodzie – podsumowanie
To, jaki grill wybierzemy, powinno zależeć w głównej mierze od czynników decydujących o bezpieczeństwie użytkowania. Warto jednak dodatkowo wziąć pod uwagę również możliwości finansowe oraz własne upodobania. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jednak kierując się najważniejszymi radami podczas zakupu, grillowanie z pewnością będzie przyjemne i efektywne.