Jak urządzić ogrodową strefę relaksu?

Strefa relaksu w ogrodzie to miejsce pełne harmonii i spokoju. Służy do spędzania czasu z rodziną, grillowania z przyjaciółmi, czytania w ciszy ulubionej książki, a nawet… pracowania. Ta część przestrzeni wokół domu musi zatem zostać przemyślana oraz właściwie zaaranżowana. Jak to zrobić? Który styl dekoracji wybrać? Gdzie ulokować strefę relaksu w ogrodzie?

Gdzie powinna znajdować się strefa relaksu w ogrodzie?

Aby móc się zrelaksować, potrzebna jest niczym niezakłócona cisza. Wszelkie odgłosy dochodzące z ulicy, hałas pracujących urządzeń domowych czy dźwięki wydawane przez piec w piwnicy mogą skutecznie uniemożliwiać satysfakcjonujący odpoczynek. Trzeba zatem pamiętać, aby podczas planowania ogrodu wybrać odpowiednie miejsce dla opisywanej strefy.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o położeniu kuchni — im bliżej, tym lepiej. Niezależnie od tego, czy odpoczynek będzie obejmował spotkania z przyjaciółmi, czy też wspólne obiady z rodziną, przynoszenie przekąsek, napojów i zastawy stołowej nie stanie się problemem. Z tego względu jednym z najczęściej wybieranych miejsc na urządzenie strefy odpoczynku jest taras. Nie tylko pięknie się prezentuje, lecz także ma strategiczne położenie.

Ponadto warto rozważyć zabudowę tej przestrzeni. Dzięki temu może powstać zachwycający ogród zimowy lub oranżeria.

Niejednokrotnie sprawdza się również przeniesienie strefy relaksu w głąb ogrodu. Jeśli ulokowany jest on od strony lasu, polany bądź innej przestrzeni zielonej, można zdecydować się na zamontowanie altany tuż przy ogrodzeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest bliskość drzew w okolic. Dzięki temu w upalne dni strefa odpoczynku pozwoli ukryć się przed słońcem. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie — w przypadku wichury gałęzie mogą bowiem połamać się i zniszczyć altankę.

Strefa relaksu w ogrodzie – jak ją zabudować?

Zabudowa strefy relaksu nie jest konieczna — zależy bowiem od potrzeb właścicieli ogrodu. Istnieje jednak wiele ciekawych rozwiązań, nad którymi warto się zastanowić. Ich zastosowanie może znacznie poprawić komfort relaksu, np. poprzez wyciszenie przestrzeni oraz ochronę przed wiatrem czy deszczem. Wyróżnia się kilka opcji, m.in.:

  • pergole,
  • markizy,
  • parasole ogrodowe.

Pergola to niezwykle popularna konstrukcja, najczęściej z drewna lub metalu. Składa się z dwóch rzędów podpór i może podtrzymywać roślinność, np. pnące kwiaty. Pasuje ona zarówno do ogrodów nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w stylu rustykalnym. Może stać niezależnie od budynku lub być do niego zamontowana.

Markiza natomiast wykorzystywana jest do ochrony przed promieniami słonecznymi lub deszczem. Instaluje się ją do fasady budynku, jednak możliwe jest jej składanie i rozkładanie wedle potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że nie stanowi trwałego zabezpieczenia, dlatego nie sprawdza się w przypadku porywistego wiatru czy intensywnej ulewy.

Czym jest parasol ogrodowy — każdy wie. To rozwiązanie proste, tanie i funkcjonalne, jednak równie niewytrzymałe, jak markiza. Trzeba zatem pamiętać o składaniu konstrukcji, aby nie została zniszczona wskutek niekorzystnych warunków pogodowych.

Co powinno znaleźć się w strefie relaksu?

Strefa relaksu w ogrodzie

Choć położenie strefy relaksu jest niezwykle ważne, nie można zapominać o dostosowaniu wyposażenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na meble — to w głównej mierze dzięki nim wypoczywanie w ogrodzie będzie komfortowe i wygodne. Przydadzą się m.in.:

  • stolik,
  • krzesła,
  • leżaki,
  • sofa,
  • stoliczki kawowe,
  • poduchy,
  • lampy,
  • kosze wiklinowe.

Ponadto wiele osób decyduje się zainwestować w huśtawkę typu hamak, którą można zamocować na drzewach lub belkach. Na rynku dostępne są również wersje wolnostojące, dzięki czemu nawet w przypadku braku możliwości wykonania dodatkowej konstrukcji, każdy może cieszyć się wiszącym fotelem.

Materiały na meble ogrodowe

Zmienne warunki pogodowe, wilgoć i mróz mogą sprawić, że po jednym sezonie nawet najpiękniejsze meble nie będą zdatne do użytku. Trzeba zatem pamiętać o wyborze trwałego materiału, a także odpowiedniej konserwacji. Niesłabnącą popularnością cieszą się: niezwykle trwały technorattan, ponadczasowe drewno oraz praktyczny, chłodny metal.

Pierwszy i ostatni z ww. materiałów zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są łatwe w konserwacji, nie sprawiają problemów w utrzymaniu czystości, a dodatkowo cechują się funkcjonalnością. Drewno natomiast może być równie dobrym wyborem, jednak trzeba pamiętać o regularnej impregnacji, aby nie narażać się na dodatkowe wydatki.

Oświetlenie w strefie relaksu

Oświetlenie roślin

Oświetlenie w strefie relaksu nie może być zbyt intensywne. Istnieje wiele możliwości do wyboru, m.in.:

  • lampy solarne, 
  • taśmy ledowe,
  • lampy o działaniu owadobójczym.

Wybór należy dostosować do potrzeb domowników, jednak nie można też zapominać o bezpieczeństwie.

Reasumując, stworzenie doskonałej strefy relaksu w ogrodzie wcale nie musi być skomplikowane. Aby tak było, trzeba pamiętać o określeniu odpowiedniego miejsca, wyborze właściwego materiału na meble, a także bezpiecznego oświetlenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe, żeby móc spędzać czas na świeżym powietrzu nawet podczas ulewy. Połączenie wszystkich tych elementów to przepis na… doskonały ogród.