Kominek w domu jako źródło ciepła

Kominek w domu to doskonałe rozwiązanie dla osób potrzebujących urozmaicenia we wnętrzu. Dodatkowo jest niezwykle funkcjonalny — pozwala bowiem nie tylko wzbogacić przestrzeń wizualnie, lecz także ogrzać pomieszczenie. Jak sprawdza się jako główne źródło ciepła? Czy kominek w domu może doprowadzić ciepło do więcej niż jednego pomieszczenia?

Czy kominek w domu może być jedynym źródłem ciepła?

Wiele osób marzy o kominku będącym jedynym źródłem ciepła w domu lub mieszkaniu. Prawo jednak jasno określa, że jest to możliwe tylko w przypadku, gdy zostanie on połączony z instalacją grzewczą taką jak system dystrybucji gorącego powietrza bądź rury transportujące wodę do innych pomieszczeń poprzez tzw. płaszcz wodny kominka.

kominek nowoczesny elegancki salon

Jednak czy tak niewielkie palenisko jest w stan ie ogrzać cały dom? Otóż — tak. Przed zamontowaniem instalacji trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Na początek należy obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło, a także określić, jaka ilość powietrza musi zostać doprowadzona do spalania. Bardzo istotny jest także wybór odpowiedniej turbiny i rozplanowanie systemu rur bądź kanałów. Następnie musisz dobrać odpowiedni rodzaj kominka do Twojego domu. 

Jak to zrobić?

Jak wybrać kominek do ogrzewania domu? Rodzaje kominków

Aby wybrać odpowiedni kominek, należy określić typ budynku, w jakim ma zostać zamontowany oraz cel istnienia paleniska. Zastanów się — czy kominek ma pełnić przede wszystkim funkcję wizualną, a może grzewczą? Czy posłuży do ogrzania mieszkania, jednego pomieszczenia bądź też całego domu? Odpowiedź na te pytania znacznie ułatwi podjęcie decyzji — trzeba bowiem pamiętać, że rodzajów kominków jest wiele, a wariant należy dopasować całkowicie indywidualnie.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to opcja kosztowna z uwagi na konieczność instalacji dodatkowych urządzeń. Jeżeli jednak zależy nam na podłączeniu urządzenia do instalacji CO lub ogrzewania podłogowego, ten rodzaj sprawdzi się doskonale. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie czasochłonne, a sam montaż zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku kominka powietrznego.

Zaletą kominka z płaszczem wodnym jest jednak możliwość rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń budynku. Niejednokrotnie zdarza się również, że tego rodzaju paleniska wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej. Docenia się je zatem nie tylko w chłodne, zimowe dni, lecz także wiosną i latem. Dodatkowo część wariantów posiada funkcję pozwalającą dostosować optymalną temperaturę we wnętrzu dzięki zaworom z termostatami.

Czym jest płaszcz wodny kominka? To nic innego jak rura umieszczona nad paleniskiem, stanowiąca wymiennik ciepła — przepływa przez nią woda ogrzana spalinami podczas zachodzącego procesu spalania. W przypadku tego rozwiązania konieczne jest jednak ciągłe, systematyczne grzanie — im mniejszą pojemność cieplną ma kominek, tym przerwy w jego pracy mogą być krótsze.

Kominek powietrzny

Kominek powietrzny, podobnie jak wariant z płaszczem wodnym, ma możliwość dostarczania ciepła do innych pomieszczeń w budynku. Wyposażony jest bowiem w system dystrybucji gorącego powietrza, dzięki któremu rozprowadzona zostaje gorąca temperatura wytworzona przez wkład kominkowy. Dzieje się to w sposób naturalny (grawitacyjny) lub wymuszony (za pomoc aparatu nawiewowego). Systemy wybiera się w zależności od wielkości powierzchni, jaka ma zostać ogrzana.

System grawitacyjny pozwala na dostarczanie ciepła za pomocą zjawiska konwekcji. Oznacza to, że wewnątrz instalacji unosi się gorące powietrze, przepływające do następnych pomieszczeń odpowiednimi kanałami. Nie można jednak zapominać, że wkład pozwala ogrzać jedynie te pokoje, które znajdują się blisko kominka. 

System grawitacyjny działa jednak niezależnie od prądu — jest zatem niezawodny, a w przypadku awarii elektrycznej będzie wciąż prawidłowo pracował.

Układ wymuszony natomiastjest znacznie bardziej powszechny niż naturalny. Niestety jest też dużo droższy i trudniejszy w instalacji. Pozwala on jednak rozprowadzić ciepło po całym domu, a nie jedynie do najbliższych pomieszczeń. Długość przewodów instalacji może osiągać tutaj nawet do 10 metrów.

Kominek w domu jako źródło ciepła — wady i zalety

Główną zaletą wyboru tego rodzaju źródła ciepła są niskie opłaty w porównaniu do innych, bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania. Fachowo wykonany montaż gwarantuje również wysokie bezpieczeństwo stosowania opisywanego rozwiązania w praktyce. 

Trzeba jednak pamiętać, iż kominek w domu znacząco wpływa na komfort życia. Zasilany jest bowiem paliwem stałym (zwykle drewnem lub pelletem), przez co wymaga codziennego doglądania i obsługi w celu usunięcia popiołu, czyszczenia czy dodatkowego rozpalenia.

klasyczny kominek

Kominek w domu jako źródło ciepła — czy warto?

Kominek w domu jest w stanie zagwarantować ciepło nawet w zimowe wieczory, a dodatkowo stwarza też w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, które przejmują domownicy z chwilą jego zamontowania. 

Zatem — czy warto? 

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od wielu czynników i nie można udzielić jej jednoznacznie w każdym przypadku. Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy w Twoim domu kominek sprawdzi się jako źródło ciepła, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą. Fachowiec nie tylko oszacuje koszty, lecz także określi, czy w Twoim budynku ten rodzaj ogrzewania zapewni odpowiednią temperaturę.