Jaki projekt domu wybrać? Dom dworkowy

Na dom dworkowy decyduje się coraz więcej właścicieli działek. To popularne rozwiązanie przyciąga wzrok i powoduje, że trudno przejść obok zupełnie obojętnie. Aby jednak tak było, budynek musi spełniać wszystkie podstawowe warunki tego stylu. Czym zatem powinien się charakteryzować? Jak zaprojektować dom w stylu dworkowym?

Jak wygląda dom dworkowy?

Choć dom dworkowy bezsprzecznie ma swoje korzenie w przeszłości i historii Polski, nie można powiedzieć, że obecnie stanowi wierne odwzorowanie konstrukcji sprzed 200 lat. Dawne założenia są raczej inspiracją dla inwestorów oraz właścicieli budynków, ponieważ w połączeniu ze stylem nowoczesnym pozwalają stworzyć oryginalny wizualnie, funkcjonalny, a także elegancki dom jednorodzinny

Dzisiejsze konstrukcje wyglądają inaczej pod wieloma względami. Główne różnice, o których warto wspomnieć, to:

  • materiały wykorzystywane podczas budowy — warianty drewniane zastąpiono murowanymi,
  • rozkład pomieszczeń wewnątrz budynku — obecnie stosuje się znacznie bardziej funkcjonalne rozwiązania. Widać to na przykładzie przechodnich pokojów — dawniej wszystkie projektowano w ten sposób, dziś — niewiele,
  • usytuowanie na działce — priorytetem nie jest już jak najlepsze wyeksponowanie budynku, a raczej jego praktyczne ulokowanie.

Czym charakteryzuje się dzisiejszy dom dworkowy?

Trzeba wspomnieć również o cechach wspólnych domów dworkowych budowanych obecnie, jak i przed laty. Jedną z nich jest symetria, która dodaje oryginalnego charakteru budynkom utrzymywanym w tym stylu. Dostrzec ją można w rozłożeniu okien, ulokowaniu drzwi wejściowych, a nawet w samej bryle znajdującej się zwykle na planie prostokąta. Charakterystyczne dla tego stylu są także: wyraźnie odznaczony, szeroki front oraz kolumny będące swoistym wsparciem ganku i zadaszenia. 

Dom w stylu dworkowym

Dom dworkowy to także niskie ściany wyraźnie kontrastujące z bardzo wysokim, czterospadowym dachem, który sprawia, że konstrukcja wygląda na jeszcze solidniejszą. Użytkowe poddasze niejednokrotnie pełni funkcję sypialni lub pokoju dla starszego dziecka.

Dom dworkowy może mieć również parzystą liczbę niewielkich okien rozmieszczonym symetrycznie i w równej odległości od siebie po obu stronach domu.

Dom dworkowy — podjazd

Podjazd, choć nie jest najważniejszym elementem domu w stylu dworkowym, powinien reprezentować cały budynek. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku może być zatem wyznaczenie niewielkiego koła symetrycznie do frontu konstrukcji oraz obsadzenie go kolorowymi kwiatami i niskimi krzewami. Całość powinna jednak przywodzić na myśl dziką naturę, aniżeli starannie wypielęgnowany ogród. Warto postawić na połączenie kilku gatunków kwiatów, na przykład róże, begonie i tulipany. Pośrodku rabaty może znajdować się średnich rozmiarów fontanna lub przyciągająca wzrok figura z betonu, dopasowana do stylu domu.

Dom dworkowy — zalety

Wyróżnia się kilka podstawowych i najważniejszych zalet domów dworkowych. Pierwszą z nich jest metraż, który bardzo często osiąga nawet znacznie ponad 200 metrów kwadratowych. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako lokum dla rodziny z kilkorgiem dzieci oraz wielbicieli przestronnych przestrzeni.

Dom dworkowy może być też doskonałym miejscem dla osób starszych i dzieci, ponieważ zwykle stanowi budynek parterowy. Taki stan rzeczy pozwala na zmniejszenie ryzyka niebezpiecznych wypadków, na przykład podczas schodzenia ze schodów. Tego rodzaju konstrukcje łatwo i spójnie można też połączyć z ogrodem lub tarasem, nawet jeśli działka jest niewielka bądź zlokalizowana w mieście.

Czy dom dworkowy jest dla każdego?

Mogłoby się wydawać, że ta estetyczna, elegancka i jednocześnie funkcjonalna konstrukcja doskonale sprawdzi się w każdym przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że przez swoją oryginalność dom dworkowy szczególnie rzuca się w oczy. Nie jest to zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na uniknięciu zainteresowanych spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Jednak i na ten problem jest sposób — wystarczy zastosować odpowiednio wysokie ogrodzenie lub ulokować budynek w odleglejszej części działki. 

Ponadto nie wszyscy właściciele pragną prostej konstrukcji, co może zniechęcać do wyboru domu w stylu dworkowym. Osoby, które posiadają niewielką działkę, również mogą nie być zadowolone z uwagi na zajmujący dodatkowe miejsce i — w zasadzie zupełnie niepotrzebny — ganek.

Reasumując, dom dworkowy to doskonałe rozwiązanie dla osób gustujących w oryginalnych, tradycyjnych rozwiązaniach. Najlepiej sprawdza się, jednak jeśli mamy do dyspozycji bardzo dużą działkę i chcemy postawić na dom parterowy z użytkowym poddaszem. W przypadku niewielkiej ilości miejsca nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe.