Pomysł na ogrodzenie działki

Ogrodzenie działki to w większości sytuacji konieczność dla osób dysponujących zarówno dużym, jak i niewielkim terenem. Oprócz spełniania walorów estetycznych płot zabezpiecza prywatność właścicieli, a także ochrania ich przed wtargnięciem nieproszonego gościa. Jak zatem wybrać niedrogi, lecz stabilny oraz wytrzymały wariant? Czym powinno charakteryzować się ogrodzenie działki?

Ogrodzenie działki — jakie powinno być?

Ogrodzenie działki nie musi nadwyrężyć budżetu inwestycji ani pochłonąć wiele czasu na realizację. Wybierając płot, trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych cechach, jakie powinien mieć, aby spełniać swoje zadanie jak najdłużej, bez konieczności napraw.

Pamiętajmy, że ogrodzenie działki jest najczęściej zróżnicowane. Od strony sąsiednich działek stawiamy na nieco prostsze rozwiązania. Od frontu, czy inaczej od strony ulicy, ogrodzenia są masywniejsze i bardziej reprezentacyjne. Działki narożne wymagają ogrodzenia „zewnętrznego” od dwóch stron.

Ogrodzenie metalowe

Choć na rynku dostępnych jest wiele wymyślnych wariantów, nie można zapomnieć, że ogrodzenie ma przede wszystkim wyznaczać granice terenu i utrudnić postronnym wkroczenie na niego. Podczas zakupów lub analizy ofert trzeba zwrócić uwagę na trwałość oraz jakość wykonania. To istotne z uwagi na fakt, że materiał, z którego powstanie ogrodzenie będzie narażony na oddziaływanie różnych czynników — wiatru, deszczu, promieniowania słonecznego czy zmiennych temperatur. Niedrogie, estetyczne i wytrzymałe ogrodzenie może być wykonane ze stali, impregnowanego drewna, paneli metalowych, kompozytów, siatki drucianej, betonu czy po prostu wymurowane. Możliwości jest wiele.

Ogrodzenie z siatki drucianej

ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie z siatki drucianej to wyjątkowo tanie i łatwe w montażu rozwiązanie. Charakteryzuje się wysoką trwałością oraz wytrzymałością, dzięki czemu zastosowanie znajduje niemal w każdych warunkach niezależnie od terenu. Ten rodzaj zabezpieczenia wykazuje wysoką odporność na promieniowanie słoneczne (UV), co pozwala na użytkowanie przez wiele lat. Dobrze zamontowane ogrodzenie może być wyjątkowo stabilne, nawet jeśli osiąga wysokość 4 m.

Siatka ogrodzeniowa powlekana to rozwiązanie odporne na korozję. Druty stalowe są bowiem otoczone warstwą polichlorku winylu, czyli PVC, dzięki czemu wykazują wyższą wytrzymałość w przypadku występowania wilgoci oraz uszkodzeń mechaniczne.

Ocynkowana siatka ogrodzeniowa, jak sama nazwa wskazuje, podczas produkcji zabezpieczona zostaje cienką warstwą cynku. W tym przypadku rdza pojawia się jedynie w momencie, gdy na materiale znajdują się liczne, głębokie zarysowania.

Ogrodzenia z siatki sprawdzą się przede wszystkim jako ogrodzenia pomiędzy posesjami lub jako ogrodzenia tymczasowe.

Drewniany płot ogrodowy

Drewniany płot niewątpliwie pięknie się prezentuje oraz doskonale chroni prywatność osób przebywających na terenie posesji. Jest również stosunkowo niedrogi, a mimo to może dzielnie służyć przez wiele lat. Nadaje lekkości i naturalności działce, ponieważ pięknie komponuje się z otaczającą zielenią.

Osoby ceniące intymność zwykle wybierają nietransparentne płoty panelowe, które jeśli mają odpowiednią wysokość, chronią również przed słońcem. Modele ażurowe posiadające wstawki z kratownicy są natomiast bardziej „otwartym” rozwiązaniem, przez co szczególnie sprawdzają się zamontowane od strony wolnej od innych posesji.

Zaletą tego rozwiązania jest ogrom możliwości w kwestii montowania sztachety do rygli. Dopuszcza się układanie ich pionowo, poziomo oraz na krzyż, pozostawiając przy tym wybrane odstępy pomiędzy deskami. Trzeba jednak pamiętać, aby ustalić odpowiednią odległość od cokołu lub ziemi do dolnej linii sztachet. W przeciwnym wypadku drzewo może zacząć gnić pod wpływem wilgoci.

Popularnością cieszy się również drewniany płot lamelowy. Sprawdza się on m.in. w przypadku działek zlokalizowanych blisko jezdni lub często uczęszczanych przez pieszych dróżek. Ten rodzaj ogrodzenia złożony jest z paneli, na które składają się stosunkowo wąskie, ułożone blisko siebie listewki. Aby nie zablokować dostępu promieni słonecznych, warto wybrać przęsła z kratką w górnej części. Taki płot może służyć również za pergolę.

Ogrodzenie działki — aranżacja

Drewniane ogrodzenie działki sprawdza się nie tylko w przypadku terenu utrzymanego w stylu rustykalnym, choć i tutaj pasuje doskonale. Drzewo idzie w parze z nowoczesnością, klasyką czy skandynawską estetyką. Doskonale dopełnia puste przestrzenie oraz kontrastuje z zielenią, dzięki czemu łatwo dopasować je do roślinności w otoczeniu.

Metalowe ogrodzenia działkowe wybierane są natomiast w przypadku działek i ogrodów nowoczesnych i industrialnych. W stylu klasycznym, czy retro znajdą zastosowanie ogrodzenia z kutymi przęsłami. Sprawdzają się w połączeniu ze starannie przyciętymi krzewami w kształcie figur geometrycznych, a także idą w parze z ekstrawaganckimi latarniami rodem z Paryża.

murowane ogrodzenie z panelami

Jak zatem widać — ogrodzenie działki wcale nie musi przysparzać kłopotów. Ważne, aby podczas wyboru postawić na materiały wytrzymałe, trwałe oraz wysokiej jakości. Dzięki temu unikniemy dodatkowych wydatków związanych z naprawami w przyszłości. Równie ważny jest poprawny montaż i wykonanie odpowiednich fundamentów.