Domy w Polsce? Większe i na większych działkach

Rok 2020 był trudny i specyficzny nie tylko dla Polaków. Jednocześnie – wywołał on kilka zmian na krajowym rynku nieruchomości. Zmiany te są zaskakujące, bo o ile kryzys negatywnie odbił się na zasobności wielu portfelów, o tyle domy nam „urosły”.

Jak już wspominaliśmy na blogu, jedną ze zmian nawyków zakupowych Polaków było większe zainteresowanie działkami budowlanymi (niekiedy nawet o 79%), które pierwszy raz przeskoczyło zainteresowanie mieszkaniami (pisaliśmy o tym tutaj: A domy drożeją, drożeją i drożeją…). Analizując dokładniej podsumowania zeszłego roku okazuje się, że rodacy nie tylko bardziej interesowali się domami, ale też zmieniły się parametry budowanych domów.

Po pierwsze – Polacy kupują większe działki. Raport Oferteo.pl wskazuje, że w 2020 roku Polacy najczęściej budowali domy na działkach o wielkości od 10 do 20 arów. Na takie inwestycje zdecydowało się 39% badanych, czyli o 4% więcej niż w roku 2019. Z kolei na parcele o powierzchni powyżej 20 arów zdecydowało się 25% badanych.

Po drugie – „urósł” również metraż budowanych domów. Wyraźnie zmalała (z 32% do 21%) popularność najmniejszych domów, tj. o powierzchni do 100 m², podczas gdy większym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości o powierzchni od 101 do 150 m² (wzrost o 4%). Również domy o powierzchni od 151 do 200 m² były wyraźnie popularniejsze niż w roku 2019 (wzrost z 17% do 23%).

Źródło: materiały prasowe

Po trzecie – zmiany nastąpiły również w wybieranych technologiach. O ile w 2019 roku domy drewniane, tańsze i ekologiczne wybierało tylko 2% inwestorów, o tyle w roku 2020 zainteresowanie tego typu budowami sięgnęło już 16%. Tak: wzrost o 14% zainteresowania domami z drewna to spektakularna, niemal szokująca zmiana, a składa się na nią 12% domów budowanych w technologii szkieletowej, kanadyjskiej oraz 4% domów budowanych z bali.

Źródło: materiały prasowe

Pozostałe parametry pozostały bez zaskoczeń; nadal dominuje budowa na terenach wiejskich (51%) oraz w pobliżu niedużych miast (15%). Przy miasteczkach do 10 tys. mieszkańców budowano natomiast 12% wszystkich domów. A jak to wygląda w pobliżu Lublina? My, gdzie się nie obejrzymy, tam widzimy place budowy. Ale może to tylko zboczenie zawodowe…

Zdjęcie główne: Michal Jarmoluk z Pixabay