Zabezpieczenie drewnianej więźby
Drewniany szkielet składający się na więźbę dachową powinien być doskonałej jakości, aby przez wiele lat gwarantować bezpieczeństwo domowników. Żeby jednak tak było, należy odpowiednio zabezpieczyć materiał przed wpływem wszelkich destrukcyjnych czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci, grzybów i ognia. Dlaczego zabezpieczenie drewnianej więźby jest tak istotne? Czy impregnację można przeprowadzić samemu? Które z dostępnych na rynku rozwiązań jest najskuteczniejsze?
Zabezpieczenie drewnianej więźby — dlaczego jest tak istotne?
Drewno to doskonały materiał budowlany, wykorzystywany m.in. do budowy więźby dachowej. Nie można jednak zapominać, że jest naturalnym surowcem, w związku z czym ulega oddziaływaniu zarówno czynników atmosferycznych, jak i biologicznych. Zatem, aby drewno spełniło swoje zadanie, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W innym przypadku właściciel domu narażony jest na ogromne wydatki. W skrajnej sytuacji związane nawet z wymianą całego dachu. Dlatego zabezpieczenie drewnianej więźby jest tak ważne.
Głównym zagrożeniem dla drewna są owady żerujące wewnątrz surowca. Drążą one chodniki, czyli korytarze osłabiające struktury materiału, prowadząc tym samym do spadku jego wytrzymałości mechanicznej. Wraz z upływem lat zniszczenia mogą skutkować nawet zawaleniem się dachu. Ponadto widoczne niedoskonałości mają negatywny wpływ na estetykę drewna, które może pełnić funkcję dekoracyjną.
Dodatkowo warto wspomnieć o czynnikach atmosferycznych osłabiających wytrzymałość i trwałość materiału. Najważniejszym z nich jest woda. Jest jedną z głównych przyczyn niszczenia drewna. Jak to możliwe? Podczas deszczu, gdy wzrasta wilgotność powietrza, nieodpowiednio zabezpieczony lub całkowicie niezabezpieczony surowiec chłonie wilgoć oraz pęcznieje. W dalszej kolejności kurczy się, co często prowadzi do pojawienia się rozległych pęknięć.
Jak zabezpieczyć drewnianą więźbę?
Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie drewnianej więźby — zarówno tych droższych, jak i tańszych. Trzeba jednak pamiętać, że na tym etapie budowy domu nie warto oszczędzać, aby nie narazić się na duże wydatki w przyszłości. Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zapoznać się z charakterystyką każdej z tych metod. Wiele z nich różni się bowiem zastosowaniem oraz skutecznością. Oto nasze sposoby na odpowiednie zabezpieczenie drewna przed destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi.
Kąpiel w impregnacie do drewna
Kąpiel w impregnacie do drewna to rozwiązanie niezwykle skuteczne, które pozwala na zabezpieczenie wielu elementów więźby drewnianej. Decydując się na ww. metodę, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Pierwszy z nich dotyczy wysokiego zużycia impregnatu. To niestety wiąże się również z wyższymi kosztami zakupu takiego materiału.
Ponadto niewykorzystanej substancji nie można pozbyć się w dowolnym miejscu. Pozostały impregnat należy wywieźć na wyznaczone składowisko odpadów. Sposób ten wymaga też przygotowania odpowiedniej wanny, w której ma odbywać się kąpiel. Zwykle zajmuje ona dużo miejsca, dlatego nie sprawdzi się w przypadku bardzo małej działki.
Aby przeprowadzić cały proces, konieczne jest wykopanie dołu na długość równą długości drewnianych elementów, a także wyściełanie go szczelną, grubą folią. Następnie do środka należy wlać impregnat i zanurzyć w nim poszczególne elementy. Aby deski lub belki nie wypływały, warto docisnąć je czymś ciężkim. Taki proces trwa zwykle ok. 2 dni.
Zadanie to można jednak sobie ułatwić. Dziś mało kto decyduje się na samodzielną impregnację. Da się bowiem zakupić już zaimpregnowane drewno podobną metodą. Wystarczy rozejrzeć się za firmami handlującymi tarcicą lub poszukać okolicznego tartaku.
Impregnacja ciśnieniowa
W tartakach można też nabyć materiał zaimpregnowany pod ciśnieniem. Jest to wyjątkowo skuteczna metoda, ceniona przede wszystkim przez osoby, którym zależy na czasie. W przypadku 13 m² drewna proces zabezpieczania trwa bowiem jedynie 6 godzin.
Jak przebiega impregnacja? Drewno nasączane jest preparatem w specjalnych urządzeniach — tzw. autoklawach. Wewnątrz nich panuje wysoka temperatura, a dodatkowo uzyskiwane są: wysokie ciśnienie i próżnia. To dlatego metoda ta wykazuje tak wysoką skuteczność — wykorzystywana substancja dzięki określonym warunkom może wniknąć w głębsze warstwy drewna, a nie zadziałać jedynie powierzchniowo.
Suszenie i struganie drewna
Zabezpieczenie więźby dachowej da się przeprowadzić bez użycia silnych środków chemicznych. Suszenie drewnianych elementów odbywa się w specjalnych warunkach, w których temperatura osiąga nawet 75 stopni Celsjusza. Podczas kilkunastu godzin zabite zostają wszelkie substancje pobudzające do działania grzyby lub inne niebezpieczne szkodniki.
Następnie materiał poddaje się struganiu, dzięki czemu uzyskuje on gładkość. To sprawia, że drewno jest odporniejsze na ogień, ponieważ płomienie „prześlizgują” się po jego powierzchni, co znacznie utrudnia ich podpalenie.
Malowanie natryskowe
Jedną z mniej skutecznych metod impregnowania drewna jest malowanie natryskowe i zwykłe. Choć to rozwiązanie wydaje się opłacalne, nie zabezpiecza odpowiednio drewna, ponieważ substancja nie wnika w jego głębsze warstwy. To oznacza, że już po kilku latach więźba może zostać zaatakowana przez szkodniki lub zniszczona pod wpływem wilgoci.
Do impregnowania tym sposobem należy korzystać z szorstkich pędzli bądź szczotek, które pozwalają na wprowadzenie substancji na więcej niż kilka milimetrów. Ta metoda nie zastąpi jednak kąpieli w impregnacie czy zabezpieczania pod ciśnieniem.
Zabezpieczenie drewnianej więźby na lata
Sposobów na zabezpieczenie drewna jest wiele i choć wykorzystanie tańszych, mniej skutecznych metod mogłoby stanowić optymalne rozwiązanie, niejednokrotnie kumuluje wydatki w przyszłości. Ponadto taki stan rzeczy może też decydować o jakości ochrony domowników w przypadku pożaru. Zatem cokolwiek by się nie działo — na pierwszym miejscu przy podejmowaniu takich decyzji zawsze warto postawić bezpieczeństwo.