Dach na pokolenia – jakie pokrycie dachu wybrać?

Starannie zaprojektowany i wybudowany dach to bardzo istotny element każdego domu. Pełni podstawową zaporę przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz hałasu. Ponadto zapewnia spójny wygląd całego domu. Warto zastanowić się nad tym, jakie pokrycie dachu wybrać, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na lata. Sprawdźmy to!

Nowoczesne dachówki ceramiczne

Ciekawym wyborem będą dachówki ceramiczne. Dobrej jakości produkty w polskim klimacie mogą gwarantować żywotność ponad 150. lat. Jeżdżąc po Polsce, bez trudu spotkamy pokrycia dachowe, które są znacznie starsze i wciąż spełniają swoje podstawowe funkcje izolacyjne, konstrukcyjne i estetyczne. To wybór na pokolenia, a wysoka jakość dachówek ceramicznych oraz prostota ich pielęgnacji, to dodatkowe atuty. Przede wszystkim płaskie dachówki ceramiczne są odporne na korozje biologiczne, płowienie, oddziaływanie mrozu, a także są niepalne, co w przypadku konstrukcji domu ma bardzo duże znaczenie. Dach pokryty dachówką ceramiczną charakteryzują się dużą wagą w stosunku do ich niewielkich rozmiarów. Dzięki temu tego typu pokrycie dachowe, o ile jest prawidłowo wykonane, jest odporne na wichury, a sam dach jest dobrze zabezpieczony.

dach z dachówką ceramiczną

Dachówki betonowe – czy warto?

Tańszą alternatywą będą dachówki betonowe. Tego typu pokrycie dachowe ma bardzo zbliżone właściwości i parametry użytkowe do ceramicznych dachówek. Jednocześnie cena tego pokrycia jest niższa, dlatego dachówki betonowe wybierane są przez osoby, które stawiają na optymalizację kosztów budowy przy zachowaniu wysokiej jakości. W parze z mniejszą ceną idzie także nieco niższa żywotność dachu, jednak ona także z powodzeniem powinna przekroczyć 100 lat. Zarówno dachówki betonowe oraz dachówki ceramiczne dostępne są w modelach zakładkowych, które wyposażono w dodatkowe zamki. Dzięki temu zwiększa się szczelność pokrycia dachowego i jego trwałość. 

Łupek naturalny

Bardzo trwałym i jednocześnie dość drogim wyborem będzie łupek naturalny. Pokrycia dachowe z tego materiału mogą mieć nawet 300 lat trwałości i więcej, dlatego wybierany jest przez najbardziej wymagających klientów, którzy dysponują sporym budżetem. To dach na nie jedno czy dwa pokolenia, który jednocześnie wygląda bardzo elegancko i oryginalnie. Atutem łupka naturalnego jest jego uniwersalność, dlatego może być jednakowo wykorzystywany w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym, w zależności od potrzeb klienta. 

Wysokiej jakości pokrycie dachu z blachy

Bardzo popularnym wyborem wśród konsumentów pozostaje blacha lub blachodachówka, jako materiał na pokrycie dachu domu. Trwałość i parametry techniczne materiału mogą różnić się w zależności od tego, z jakiego surowca powstał. Dobrym i ekskluzywnym wyborem jest blacha miedziana, której trwałość szacuje się nawet na 200-300 lat. Alternatywą pozostaje blacha cynkowo-tytanowa, która może gwarantować żywotność w okolicach 120 lat. Obie wspomniane blachy mają specyficzne działanie, ponieważ w trakcie eksploatacji pokrywają się patyną, która jest dodatkową warstwą ochronną. Dzięki temu trwałość dachu wzrasta. 

Atrakcyjne cenowo opcje – blachodachówki i gonty 

Jedną z najbardziej ekonomicznych opcji są blachy stalowe. Mogą być wykorzystywane do tworzenia płaskiego pokrycia dachowego lub do produkcji blachy dachówkowej. Nowoczesne blachy stalowe posiadają dodatkowe warstwy ochronne, które zwiększają ich trwałość do 50. lat. Żywotność takiego pokrycia dachowego w dużej mierze zależy od grubości blachy oraz wykorzystanych warstw ochronnych. Warto zwracać uwagę na okres gwarancji dawany przez producenta, ponieważ może świadczyć to o jakości wykonania materiału. W tej kategorii można zainteresować się blachodachówką z posypką, której trwałość wzrasta. Klasyczne blachy stalowe mają najczęściej gwarancję na 35 lat. W porównaniu z innymi pokryciami dachowymi to atrakcyjna cenowo opcja. Innym rozwiązaniem są gonty bitumiczne. Są to długie pasy z wycięciami imitującymi rzędy dachówek. Gonty wymagają pełnego deskowania, a ich montaż jest stosunkowo szybki.

blacha płaska na rąbek

Nietypowe dachy i pokrycia dachowe

Od pewnego czasu w Polsce coraz większą popularnością cieszą się przezroczyste pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się je do zadaszenia basenów, tarasów, czy też ogrodów zimowych. W tym celu korzysta się z takich materiałów jak, chociażby poliwęglan. To lekkie i tanie pokrycie dachowe, jednak sprawdzi się tylko w określonych sytuacjach i nie gwarantuje dużej żywotności. Takie dachy mają sens w nowoczesnych budynkach i domach jednorodzinnych, jednak nie powinno się ich stosować nad pomieszczeniami mieszkalnymi. 

Dlaczego wybór dachu i dbałość o każdy detal ma znaczenie?

Odpowiedni wybór pokrycia dachowego to jeden z najważniejszych wyborów wpływający także na konstrukcję więźby. Rodzaj wybranych materiałów ma bezpośredni wpływ na trwałość dachu i ewentualne zabiegi konserwacyjne. Dobrze zaprojektowany i wykonany dach wpłynie na zmniejszenie ubytków ciepła w domu, a także zagwarantuje spokój i bezpieczeństwo kilku pokoleń domowników. Pokrycie dachowe to tylko jeden z elementów większej całości. To jak wybór rodzaju dachu i pokrycia wpływa na cenę inwestycji, można sprawdzić w naszym kalkulatorze.