Newralgiczne etapy budowy, którym warto się przyjrzeć – czyli budowa domu bez błędów

Czy budowa domu bez błędów jest w ogóle możliwa? Trzeba przyznać, że proces powstawania domu jest bardzo złożony i składa się z tysięcy decyzji i wyborów. Realistyczne spojrzenie i praktyka podpowiadają, że błędy na pewno się pojawią. Ale jak zminimalizować ich ilość? Jak ograniczyć negatywne skutki pomyłek? Jak ograniczyć koszty poprawek? Odpowiedzi na te pytania i wskazówki, na co zwracać szczególną uwagę przy budowie domu znajdziesz w tym artykule.

Szybka reakcja na błędy na budowie to podstawa

Można powiedzieć, że budowa domu bez błędów polega na ograniczeniu ich ilości do minimum. Jest to bardzo ważne. Oszczędza to nasz cenny czas i pieniądze. Ale same błędy mogą nie być jeszcze tak poważnym problemem jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Wtedy podjęcie odpowiednich działań korygujących będzie skuteczne i możliwie tanie. Jakie etapy budowy należy skontrolować, by wychwycić wszelkie błędy?

Geodeci pomiar działki

  1. Zadbaj o precyzyjny projekt.

    Ta wskazówka dotyczy projektów każdej branży. Im więcej szczegółów tym mniej wątpliwości na budowie. Błędy w projekcie mogą się przełożyć na błędy w rzeczywistości. Kolizje różnych elementów budynku mogą być możliwe do przerobienia. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że będzie to wymagało na przykład wykonania miejscowego obniżenia w pomieszczeniu czy wykonanie dodatkowej zabudowy zabierającej część pomieszczenia.

  2. Mierz dwa razy.

    Wytyczenie granic zabudowy to bardzo poważna sprawa. Dom postawiony w złym miejscu, niezgodnym z projektem, oznacza komplikacje. Niedokładność w tym zakresie to tak zwane zmiany istotne, które mogą wymagać ponownego złożenia dokumentacji projektowej. Dlatego sprawdź pomiary geodety jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty.

  3. Sprawdzaj wszystkie prace ulegające zakryciu.

    Należy zweryfikować czy ściany fundamentowe zostały poprawnie wymurowane. Upewnij się, że wszystkie bloczki fundamentowe stoją na hydroizolacji (folia budowlana) chroniącej przed podciąganiem kapilarnym. Sprawdź, czy izolacja fundamentów jest wykonana starannie i czy zachowuje ciągłość. Stosowną weryfikację przeprowadzaj dla pozostałych prac ulegających zakryciu.

  4. Szczególną uwagę poświęć instalacjom.

    To także praca, która w znacznym stopniu ulega zakryciu. Dlatego zawsze sprawdź z projektem czy wykonano wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne. Zrób to przed wykonaniem podłogi na gruncie. W przeciwnym razie może Cię czekać skuwanie jej fragmentu w celu dołożenia odpowiedniej instalacji.

  5. Piony i poziomy.

    Poziomica to jedno z przydatniejszych narzędzi nie tylko dla wykonawców, ale i dla Inwestorów. Weryfikuj poprawność wykonania płaszczyzn murów i posadzek. Sprawdzaj, czy krawędzie otworów w murach są w „pionie i poziomie”.

  6. Raz jeszcze: mierz dwa razy.

    Pomieszczenia parteru niższe o kilkadziesiąt centymetrów? Otwory okienne o zupełnie innych wymiarach niż w projekcie? Choć wydawać by się mogło, że takie błędy nie mają miejsca, to niestety jest inaczej. Wylanie stropu na złym poziomie to bardzo kosztowny błąd. Dlatego mierz wysokości i porównuj je z projektem.

  7. Schody.

    Czy wchodziłeś kiedyś po schodach, których pierwszy lub ostatni stopień był innej wysokości? Zapewne tak. Takie schody to wynik niewłaściwego wykonania szalunku dla schodów żelbetowych wylewanych na miejscu budowy. Wysokość skrajnych stopni powinna zostać określona na podstawie założonej grubości wykończenia podłóg dla obu poziomów.

  8. Jakość materiałów.

    Sprawdzaj, czy są zgodne z projektem i zamówieniem. Materiały niższej jakości mogą prowadzić nawet do problemów z konstrukcją budynku. Na przykład zastosowanie drewna niższej klasy, lub belek o mniejszym przekroju może skutkować powstawaniem pęknięć w belkach i uginaniem się konstrukcji. Weryfikuj też ilość dostarczanego materiału.

  9. Przed ułożeniem okładzin ścian i podłóg sprawdź instalację elektryczną.

    Wykonanie bruzdy, dołożenie brakującego przewodu czy puszki jest o wiele łatwiejsze w ścianie, która jest pokryta tylko tynkiem. Jeśli ułożymy na niej tapetę, albo płytki ceramiczne naprawa niedopatrzenia w postaci braku gniazdka będzie wiązać się z miejscowym zniszczeniem nowej okładziny. 

Budowa domu bez błędów możliwa dzięki dobrej komunikacji

Kontrola na budowie

W tym artykule nie wymieniono wszystkich błędów – jest to po prostu niemożliwe. Dlatego należy zrobić wszystko, co się da, by ograniczyć ich ilość do minimum. Dzięki temu zmniejszymy wydatki związane z ich naprawą. Dlatego podstawą na budowie jest dobra komunikacja. Musi ona występować pomiędzy wszystkimi stronami procesu budowlanego: Inwestorem, projektantami, kierownikiem, brygadzistami i pracownikami poszczególnych ekip. Z tego powodu warto postawić na sprawdzonego i doświadczonego wykonawcę prac budowlanych i wykończeniowych, takiego jak RS-DOM. Oferujemy kompleksową realizację przedsięwzięć budowlanych od A do Z. Zajmiemy się koordynacją wszystkich prac i zadbamy o dobrą komunikację. Zapraszamy do kontaktu. Budowa domu bez błędów jest z nami możliwa!