Jaka wentylacja? Mechaniczna czy grawitacyjna?

Na co dzień coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Są to przestrzenie mieszkalne oraz miejsca pracy. Właśnie dlatego w każdym budynku bardzo ważna jest wentylacja. Jej głównym zadaniem jest wymiana powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Polega ona na usuwaniu z pomieszczenia części powietrza, w tym zanieczyszczeń oraz wymianie ich na świeże powietrze. Odpowiednio zaprojektowana wentylacja wpływa także korzystnie na stworzenie właściwego klimatu do życia. Użytkownicy mają do wyboru tradycyjną wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. Na którą postawić?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna znana jest także pod nazwą wentylacji naturalnej. Jej działanie opiera się na naturalnym zjawisku fizycznym. Polega na różnicy ciśnień i temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Wraz ze wzrostem różnicy ciśnienia i temperatury wrasta intensywność wentylacji. To sprawia, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest najbardziej efektywna w okresie zimowym. Zauważa się znaczny spadek działania wentylacji grawitacyjnej w okresie letnim.  Na szczęście kiedy jest ciepło, częściej otwieramy okna. Stanowi to źródło świeżego powietrza.

Do wymiany powietrza dochodzi poprzez pionowe kanały wentylacyjne. Za ich pośrednictwem usuwane jest z pomieszczeń powietrze. Kominy i kanały lokalizuje się w takich pomieszczeniach jak: łazienka, kuchnia, ubikacja oraz inne pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze bez okien. W budynku powstaje podciśnienie, w efekcie czego „zanieczyszczone” powietrze wypychane jest na zewnątrz, a do wnętrza budynku doprowadzane jest czyste powietrze. Ta ostatnia czynność odbywa się za pomocą nawiewników okiennych oraz okien i drzwi. Właśnie dlatego tak ważne jest, by okna posiadały możliwość ustawienia skrzydła w pozycji, w której jest rozszczelnione i umożliwia przepływ powietrza. Dużym atutem wentylacji grawitacyjnej jest jej niski koszt instalacji i prostota wykonania. Do największych wad tego rozwiązania zalicza się niską wydajność w lecie oraz generowanie strat energetycznych w okresie zimowym. 

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Współczesną alternatywą jest wentylacja mechaniczna wywiewna lub nawiewno-wywiewna. To rozwiązanie, na które coraz chętniej stawiają nowocześni deweloperzy oraz osoby, którym zależy na domu o wysokich właściwościach energooszczędnych. W modelu mechanicznym powietrze z wnętrza domu wprowadzane jest w ruch za pomocą wentylatorów, a następnie usuwane z wnętrza budynku dedykowanymi kanałami. Takie rozwiązanie pozwala na większą kontrolę nad poziomem wentylacji oraz uniezależnia ją od warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku. Sterowanie ilością wymienianego powietrza to bardzo oszczędna opcja. Gdy w budynku jest więcej osób, to ustawia się bardziej intensywną wentylację, a w przypadku mniejszej liczby osób, można ograniczyć wymianę powietrza i zaoszczędzić energię.

instalacja wentylacji

Sercem wentylacji mechanicznej jest centrala. W niej znajdują się wentylatory, które zasilane są energią elektryczną. Elementem budowy centrali jest również rekuperator, który wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynku w dłuższej perspektywie. Powietrze wywiewane, a konkretnie jego ciepło, kiedy przepływa przez wymiennik, służy do podgrzania powietrza nawiewanego do budynku. W zależności od wybranej technologii można osiągnąć odzysk ciepła nawet na poziomie 50-90%. Dodatkowo w wentylacji mechanicznej stosuje się filtry powietrza. Ich obecność wpływa korzystnie na jakość wprowadzanego do wnętrza powietrza, które jest wolne m.in. od zanieczyszczeń pyłowych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest jego wydajność i energooszczędność w trakcie eksploatacji. Z drugiej strony instalacja wentylacji mechanicznej jest droższa od tradycyjnej opcji. 

Standard w budowie energooszczędnej

Ostatnie lata cechują się znacznymi zmianami w świadomości użytkowników i właścicieli domów i mieszkań. Coraz większy nacisk kładzie się na budowę energooszczędnych budynków, które zapewniają tańszą i wygodniejszą eksploatację. Ponadto nowoczesne technologie wpływają korzystnie na środowisko naturalne, a wysokiej jakości materiały gwarantują mniejsze ubytki cieplne i lepszą izolację budynków. To sprawia, że wentylacja grawitacyjna traci na swojej efektywności. Dlatego często Inwestorzy decydują się na wentylację mechaniczną. Ta ostatnia stała się standardem w budownictwie energooszczędnym.

anemostat nawiewny - wentylacja

Na jaką wentylację postawić?

Ostateczny wybór wentylacji do budynku jest kwestią bardzo indywidualną. Decyzję podejmuje się już na poziomie wyboru projektu. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby, wielkość budynku oraz budżet, którym dysponujemy w przypadku danej inwestycji. Jeżeli w trakcie budowy wykorzystuje się wysokiej jakości i energooszczędne materiały, to wentylacja grawitacyjna może nie spełnić swojej roli i może to wpłynąć na dyskomfort użytkowników. Z drugiej strony wentylacja mechaniczna wymaga większej pielęgnacji. Przed ostatecznym wyborem warto skonsultować się ze specjalistą i wybrać idealne rozwiązanie do swojego budynku. Wpłynie to korzystnie na bezpieczeństwo oraz komfort osób, które będą w nim przebywać. Dotyczy to jednakowo domów jednorodzinnych, mieszkań, biur oraz lokali użytkowych.