Organizacja placu budowy – kilka sprawdzonych rad

Niezależnie od wielkości budowy na jej terenie powinien panować bezwzględny porządek i dobra organizacja. Choć niektórzy nazywają bałagan twórczym chaosem, a inni artystycznym nieładem to przy pracach budowlanych nie ma na to miejsca. Jak więc dobrze zorganizować plac budowy, by uniknąć niepotrzebnego bałaganu?

Wydawać by się mogło, że podział placu budowy na strefy, zorganizowanie zaplecza socjalnego, ogrodzenie terenu, utwardzenie dróg dojazdowych, czy zabezpieczenie wykopów to domena dużych inwestycji, na których pracują dziesiątki, a nawet setki pracowników. Być może wychodzimy z założenia, że na niewielkiej budowie czy remoncie istniejącego budynku wystarczy co jakiś czas zrobić porządki i wszystko będzie pod kontrolą. Nic bardziej mylnego. Dobra organizacja placu budowy jest równie istotna, a może nawet jeszcze ważniejsza przy budowie nawet niewielkiego domu jednorodzinnego. Dlaczego? Dobra organizacja ciągnie za sobą wiele korzyści. W tym artykule poznamy kilka sprawdzonych sposobów na ład i porządek na budowie.

Przygotowanie terenu budowy to kwestia bezpieczeństwa i wygody

Odpowiednia organizacja placu budowy to formalny obowiązek kierownika budowy. Mniejsze inwestycje, jakimi są domy jednorodzinne, mają to do siebie, że prace związane z przygotowaniem terenu przejmuje pierwszy z wykonawców. Kolejne ekipy dostosowują się do zastanej organizacji, która niekoniecznie musi im odpowiadać. Dlatego zlecenie budowy domu firmie, która kompleksowo zajmie się wykonaniem budynku od A do Z to bardzo dobre rozwiązanie. Firma RS-DOM dba o wiele czynników usprawniających proces budowy. Jednym z nich jest zapewnienie bezpiecznego zaplecza socjalnego i magazynowego, o czym można więcej przeczytać we wpisie „Dobra „buda” na budowie”.

 zespol-mlodych-inzynierow-i-architektow-pracujacych-spotykajacych-sie-omawiajacych-projektujacych

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wydzielenie terenu, gdzie będą prowadzone prace. Ogrodzenie i zamykana brama chronią przed dostępem niepowołanych osób. Znacząco zmniejsza to ryzyko kradzieży składowanych na zewnątrz materiałów budowlanych, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo. Teren budowy z głębokimi wykopami, nierównym podłożem, czy wystającymi prętami zbrojeniowymi to nie miejsce dla osób postronnych a tym bardziej dla dzieci. Ogrodzenie może być wykonane jako tymczasowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w pewnym stopniu wykonać je jako docelowe, pamiętając o zabezpieczeniu go przed uszkodzeniem i zachowaniu odpowiednio dużej przestrzeni na wjazd większych pojazdów, jak na przykład dźwigi samojezdne. Płot jest też dobrym miejscem na umieszczenie tablicy informacyjnej oraz ewentualnych znaków ostrzegawczych. 

Problemem, który warto zawczasu przewidzieć i mu przeciwdziałać jest błotnisty teren, który może skutecznie spowolnić pracę. Zakopany w błocie samochód dostawczy blokujący komunikację nie sprzyja wydajności pracy. Na szczęście i na to są sposoby, o czym więcej na naszym blogu w artykule zatytułowanym: „Grząski teren – jak przygotować drogę dojazdową?

Podział na strefy to podstawa każdej budowy

Budowa gotowego obiektu budowlanego to suma tysięcy różnych procesów. Każdy z nich wymaga wykwalifikowanych wykonawców, odpowiednich narzędzi i maszyn, dedykowanych materiałów, oraz miejsca do działania. Budowa to organizm żywy, zmieniający się z dnia na dzień. Zmieniają się także potrzeby poszczególnych procesów. Inaczej będzie wyglądało zaplecze magazynowe na czas wykonywania prac ziemnych czy stanu surowego, a jeszcze inaczej podczas prac wykończeniowych. Pomimo tej różnorodności na każdej budowie można wyszczególnić kilka podstawowych stref, takich jak:

  • Strefa prac właściwych, czyli dokładna lokalizacja budynków (wytyczona przez geodetę) wraz ze strefą okalającą niezbędną do prowadzenia prac (na przykład miejsce na ustawienie rusztowania przy elewacji).
  • Ciągi komunikacyjne dla pojazdów i dla pieszych.
  • Miejsce składowania materiałów budowlanych. Należy je podzielić na dwie strefy, ze względu na różne rodzaje materiałów. Jedne mogą być przechowywane pod gołym niebem. Inne wymagają zadaszenia w postaci wiaty, a nawet zamknięcia ich w kontenerze czy tymczasowym garażu. Oddzielną kwestią jest ograniczenie dostępu do danych materiałów dla nieupoważnionych pracowników.
  • Strefa przygotowania. To tu powstają takie wyroby jak skręcone zbrojenia belek, obróbki blacharskie i wiele innych. Najlepiej by ta strefa znajdowała się pomiędzy miejscem składowania materiałów budowlanych skąd będą pobierane a miejscem, gdzie wykonane gotowe elementy będą czekać na wbudowanie w obiekt. 
  • Miejsce składowania gotowych elementów konstrukcji. Może chodzić na przykład o wspomniane zbrojenie, wiązary, itp. 
  • Miejsce składowania i segregacji odpadów. 
  • Zaplecze socjalne dla pracowników.
  • Miejsce dla maszyn budowlanych, narzędzi i innych urządzeń. Warto również zaplanować parking dla samochodów osobowych.

organizacja-placu

Na powyższym rzucie przedstawiono przykładowy plan podziału na strefy przy budowie domu jednorodzinnego na działce o powierzchni ok. 3000m2. Oczywiście wielkość tych obszarów będzie proporcjonalna do wielkości danej inwestycji. Jednoznaczne wydzielenie i oznakowanie stref jest bardzo istotne. Pozwala to, chociażby na uniknięcie pomyłek takich jak wyrzucenie dobrego materiału budowlanego. Ułatwia także inwentaryzację dostępnych zasobów. Ilość korzyści płynący z dobrej organizacji placu budowy znacząco przewyższa nakłady pracy poniesionej na wykonanie omówionych zadań.