Ława czy płyta fundamentowa? Jakie fundamenty wybrać?

Ławy fundamentowe to nadal bardzo popularny sposób fundamentowania budynków. Ale nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie. Coraz częściej budynki stawiane są na płycie żelbetowej. Jeśli jesteś przed budową domu i zastanawiasz się między innymi, na czym najlepiej posadowić swój przyszły dom, to dobrze trafiłeś. Która opcja będzie dla Ciebie lepsza technicznie? A która będzie bardziej uzasadniona ekonomicznie? Obiektywne porównanie ław do płyt fundamentowych znajdziesz w tym  artykule.

Fundamenty to podstawa każdego budynku. Są najniżej położoną częścią każdej budowli i choć są niewidoczne, to odgrywają one bardzo ważną rolę dla całej konstrukcji. Stanowią podstawę dla ścian nośnych, słupów i innych elementów konstrukcyjnych, za których pośrednictwem przenoszony jest ciężar całego budynku na teren. Każdy Inwestor powinien dopilnować, by prace przy fundamentach wykonać z jak największą starannością, szczególnie że są to roboty ulegające zakryciu. Fundamenty niezależnie od ich rodzaju, to element konstrukcji budynku i należy je zawsze wykonywać zgodnie z projektem, zarówno pod względem wymiarów jak i rodzaju użytych materiałów. Każdą budowę należy poprzedzić badaniami geotechnicznymi, których wyniki pozwolą dobrać właściwe rozwiązania. 

Ławy fundamentowe – czym się charakteryzują?

Ławy fundamentowe to najniżej umiejscowiona część fundamentów, znajdująca się głęboko w gruncie. Wykonuje się ją poniżej poziomu przemarzania, który w Polsce wynosi od 0,8 m do 1,4 m. Ławy fundamentowe najczęściej wykonuje się z betonu klasy minimum C12/15 (poprzednie oznaczenie: B15). Zastosowanie wyższej klasy betonu wpływa w tym wypadku pozytywnie na wytrzymałość tego elementu konstrukcyjnego. Ławy wzmacnia się też prętami zbrojeniowymi. Warto wykonać takie zbrojenie, ponieważ jego koszt, proporcjonalnie do kosztów inwestycji, jest nieduży, a znacznie podniesie ich wytrzymałość. Większość projektów i tak zakłada użycie zbrojenia. Typowe wymiary ław to: 30 cm – 40 cm wysokości oraz 60 cm – 80 cm szerokości. Rodzaj hydroizolacji należy dobrać do panujących warunków gruntowych. Ławy fundamentowe, ze względu na sposób wykonania, można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: ława wykonana bezpośrednio w gruncie lub wykonana w szalunku.

fundamenty płyta beton żelbet budowa

Korzyści:

  • sposób wykonania jest dobrze znany większości fachowców,
  • ławy fundamentowe można wykonać z betonu niższej klasy, 
  • ściany fundamentowe można wykonać z bloczków betonowych.

Wyzwania:

  • wymagają większej ilości prac ziemnych,
  • budowa fundamentów na ławach trwa dłużej niż wykonanie płyty,
  • tradycyjne fundamenty wymagają wykonania starannej hydroizolacji.

Specyfika płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa żelbetowa to coraz częściej spotykana na polskim rynku budowlanym alternatywa dla ław i ścian fundamentowych. Jej zastosowanie sprawia, że budynek może być posadowiony na mniejszej głębokości, a co za tym idzie, nie są konieczne głębokie wykopy. Grubość płyty fundamentowej zależy od jej powierzchni oraz konstrukcji całego budynku i najczęściej zamyka się w przedziale od 18 cm do 35 cm. Przy  gruntach wysadzinowych niezbędne jest posadowienie płyty na 15 – 20 cm warstwie zagęszczonego żwiru i warstwie podkładowej betonu o grubości 10 – 15 cm. Płyty betonowe wykonuje się ze zbrojeniem krzyżowym umiejscowionym dołem i górą płyty z betonu klasy minimum C20/25 (poprzednie oznaczenie: B25). Dodatkowe zbrojenie dołem należy wykonać pod ścianami i słupami nośnymi, a górę należy dozbroić pomiędzy elementami nośnymi, tak by zwiększyć wytrzymałość od naporu gruntu. Izolacja termiczna może znajdować się pod lub nad płytą i ma grubość minimum 10 cm. 

fundamenty płyta beton żelbet budowa

Korzyści:

  • Stosunkowa niewielka ilość prac ziemnych (w przypadku budynków niepodpiwniczonych),
  • krótszy czas potrzebny na wykonanie płyty,
  • sprawdza się zarówno przy gruntach dobrej jakości, jak i przy tych o słabej nośności czy niejednorodnych,
  • wierzch płyty fundamentowej jest jednocześnie posadzką parteru lub piwnicy,
  • nadaje się pod każdy budynek murowany,
  • równomiernie przenosi obciążenie od budynku na grunt,
  • skutecznie zabezpiecza przed wysokim poziomem wód gruntowych.

Wyzwania:

  • wymaga betonu wyższej jakości, dostarczonego z wytwórni,
  • do wykonania niezbędna jest profesjonalna ekipa.

Płyta czy ława fundamentowa?

Podsumowując, jeśli budujemy budynek bez podpiwniczenia, na płaskim terenie, który nie jest gruntem wysadzinowym, a dodatkowo wytwórnia betonu nie jest zbyt oddalona, to najprawdopodobniej wykonanie płyty fundamentowej będzie tańszym rozwiązaniem.

Natomiast jeśli planujemy wykonać fundamenty z betonu wytwarzanego na miejscu budowy, nasz budynek będzie posadowiony na skarpie, czy też na gruntach wysadzinowych, to najprawdopodobniej klasyczne ławy fundamentowe będą bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.