Czym wykończyć stopnie schodów?

Prace wykończeniowe to satysfakcjonujący, jednak wyjątkowo czasochłonny etap budowy domu. Przeprowadzenie go od początku do końca wymaga od domowników cierpliwości oraz samozaparcia, aby uzyskać zamierzony rezultat. Szczególnie istotnym elementem tego procesu jest wykończenie stopni schodów mające wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i estetykę pomieszczenia. Jak wybrać odpowiedni materiał? Czym wykończyć stopnie schodów?

Prawidłowe wykończenie stopni schodów — dlaczego jest tak istotne?

Obecnie schody w domach nie służą jedynie do przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. Mogą również dodawać pomieszczeniom charakteru i budować klimat. Aby jednak tak było, należy wybrać nie tylko ich kształt dopasowany do wnętrza, lecz także zakupić odpowiedni materiał potrzebny do wykończenia stopni. Na rynku dostępnych materiałów jest mnóstwo, dzięki czemu każda osoba — nawet jeśli poszukuje nietypowych rozwiązań — znajdzie coś dla siebie. Poniżej prezentujemy kilka możliwości na wykończenie stopni schodów, które cieszą oko i pięknie dopełniają wnętrze.

Drewniana okładzina

Drewniane pokrycie stopni schodów to pomysł na wykończenie, które nigdy nie wychodzi z mody. Ten materiał doskonale komponuje się zarówno z panelami podłogowymi, jak i eleganckim parkietem. Ponadto dzięki zastosowaniu ww. rozwiązania unikniemy częstego sprzątania lub czasochłonnych napraw. Drewniane, gładkie pokrycie nie sprawia bowiem problemów w utrzymaniu czystości, a także — w razie uszkodzeń — pozwala się z łatwością naprawić.

schody drewniane

Zaletą jest także fakt, iż drewno dobrze pochłania dźwięki. Materiał ten sprawdzi się zatem, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnego hałasu podczas wchodzenia po schodach.

Każdy, kto decyduje się na wyłożenie stopni drewnem, powinien zdecydować się na materiał nieśliski i odporny na ścieranie. Ponadto podstopnice, o które często uderza się butami podczas wchodzenia po schodach, muszą być odporne na uderzenia. Lepiej zatem zrezygnować z drewna miękkiego — sosny, jodły czy modrzewiu.

Schody obłożone płytkami

Równie często stosowanym rozwiązaniem jest wykończenie schodów płytkami. Jest to jedna z najpopularniejszych okładzin na schody betonowe, co zawdzięcza niezwykłej trwałości i łatwemu czyszczeniu. Dodatkowo stopnice wykończone płytkami pięknie się prezentują, jeśli odpowiednio o nie dbamy.

Podczas zakupu tego materiału należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on kilka najważniejszych cech, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz piękny wygląd. Przede wszystkim płytki muszą mieć wysoką klasę antypoślizgowości (najlepiej od R9 do R13). Ponadto powinny być odporne na wszelkie urazy mechaniczne, m.in. na pęknięcia czy obicia.

Główną wadą płytek służących jako wykończenie stopni jest fakt, iż bardzo źle tłumią one dźwięk. To powoduje, iż bardzo często dają silne odgłosy kroków.

Wykończenie stopni kamieniem

Kamień należy do grupy najpopularniejszych surowców naturalnych wykorzystywanych w budownictwie. Jego zaletą jest szczególna wytrzymałość i trwałość, dlatego sprawdza się jako wykończenie powierzchni narażonych na ścieranie bądź inne urazy mechaniczne. Wykończenie stopni schodów płytami kamiennymi to inwestycja w przyszłość.

schody kamienne

To rozwiązanie ma również swoje wady. Do głównych należy skomplikowany montaż. Kamień trzeba odpowiednio dopasować i obrobić, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wykończenie stopni wykładziną

Wykończenie stopni wykładziną to jedno z tańszych dostępnych rozwiązań. Niestety, choć może wyglądać dobrze, jest raczej nietrwałe i mało wytrzymałe. Materiał bardzo łatwo ulega zabrudzeniom, wymaga częstego odkurzania oraz prania od czasu do czasu. 

Z uwagi na to, iż wykładzina łatwo pochłania zabrudzenia, zdarzają się problemy z jej dokładnym wyczyszczeniem. Można jednak kłaść ją na każdym płaskim podłożu, dzięki czemu umożliwia skuteczne ukrycie startego drewna lub popękanych płytek. Ponadto materiał ten niezwykle łatwo zdjąć ze schodów i wymienić, dzięki czemu nawet w przypadku wystąpienia zabrudzeń, nie skazuje się pomieszczenia na nieestetyczny wygląd. Można też ją dociąć do każdego kształtu schodów.

Najważniejszą zaletą wykładziny na schodach jest jej funkcja tłumienia dźwięków. To jednak nie wszystko. Opisywany materiał doskonale sprawdza się w domach rodzin z dziećmi. Dzięki teksturze można po nim chodzić boso, a miękkość redukuje skutki upadków podczas schodzenia po schodach. Jest to zatem rozwiązanie bezpieczne i komfortowe.

Wykończenie stopni — które rozwiązanie wybrać?

Nie można stwierdzić jednoznacznie, które rozwiązanie sprawdzi się w każdym domu. Decyzja zależy bowiem od wielu czynników — kształtu schodów, wymagań domowników czy wystroju pomieszczenia. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, że choć estetyka wykonania jest niezwykle istotna, na pierwszym miejscu zawsze jest bezpieczeństwo. Najlepsze wykończenie stopni schodów nie będzie zatem stanowiło zagrożenia, a także zapewni komfort nawet najmłodszym  domownikom.