Beton komórkowy — sprawdzony materiał na ściany

Beton komórkowy to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy zarówno ścian działowych, jak i nośnych. Jego stosowanie niesie ze sobą wiele zalet, w związku z czym jest polecany niemal w każdym przypadku. Cechuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także wysoką wytrzymałością. Gdzie najlepiej sprawdza się beton komórkowy? Jakie korzyści zawdzięcza swojej budowie?

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to materiał często wykorzystywany w budownictwie. Otrzymywany jest poprzez wprowadzenie do plastycznej matrycy cementowej gazu — najczęściej powietrza. Zajmuje ono wewnątrz od 65 do nawet 85 proc. objętości, dzięki czemu opisywany materiał jest niezwykle lekki. Taki zabieg można przeprowadzić na dwa różne sposoby — poprzez reakcję chemiczną z wykorzystaniem proszku aluminiowego (gazobeton) lub za pomocą specjalistycznego środka pianotwórczego (pianobeton).

Beton komórkowy — właściwości i zastosowanie

Beton komórkowy najczęściej stosowany jest jako materiał izolacyjny i konstrukcyjny. W niektórych przypadkach może też stanowić wypełnienie. Doskonale sprawdzi się, jeśli poszukujemy alternatywy dla styroduru lub styropianu pod wylewką.

Jednak co sprawia, że beton komórkowy jest tak chętnie wykorzystywanym materiałem do budowy domów? Zawdzięcza to przede wszystkim swojej porowatej budowie, dzięki której charakteryzuje się on dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Z uwagi na niskie przewodnictwo cieplne pozwala też zaoszczędzić energię. Ponadto niewielka masa własna nie dociąża dodatkowo budynku, natomiast wysoka ognioodporność zabezpiecza go przed gwałtownym spaleniem. Materiał podczas kontaktu z wysoką temperaturą (np. wskutek oddziaływania płomieni) nie nagrzewa się ani nie wydziela trujących dla człowieka substancji.

beton komórkowy

Beton komórkowy z łatwością można poddać obróbce. Będzie zatem doskonałym wyborem również w przypadku budynków o skomplikowanej konstrukcji. Trzeba jednak pamiętać, że — choć wykorzystywany jest do budowy ścianek działowych — charakteryzuje się niską izolacją akustyczną, dlatego niezbyt skutecznie tłumi dźwięki.

Jak wybrać odpowiedni beton komórkowy?

Beton komórkowy znajduje zastosowanie zarówno w przypadku ścian jedno-, jak i dwu- czy trójwarstwowych. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej gęstości materiału, aby zagwarantować wieloletnią wytrzymałość, a także trwałość konstrukcji. Przykładowo: Niskie wartości — od 300 do 400 kg/m³ — są świetnym wyborem na ściany jednowarstwowe oraz nieocieplone, ponieważ cechują się wysoką termoizolacyjnością.

Podczas zakupów należy zatem zwracać uwagę na podane przez producenta oznaczenia. Najczęściej na opakowaniu można zauważyć liczby: 300; 350; 400; 450; 500; 550; 600; 650 itd. wyrażone w kg/m³. Oznaczają one stosunek masy do objętości w stanie suchym, czyli nic innego jak ww. gęstość. Im wyższe są te wartości, tym większa wytrzymałość oraz izolacja akustyczna (do 50 ok. dB), ale mniejsza termoizolacyjność. 

Podczas wyboru trzeba pamiętać, że materiał ten ma też swoje minusy. Z uwagi na swoją wysoką porowatość i lekkość jest narażony na uszkodzenia, np. podczas transportu. Ponadto charakteryzuje się również nasiąkliwością, przez co nie sprawdza się w przypadku miejsc szczególnie narażonych na wilgoć czy zalanie. Alternatywą dla takich budynków może być zatem cegła klinkierowa.

Czy beton komórkowy przyda się podczas prac wykończeniowych?

Beton komórkowy wykorzystywany jest m.in. do budowy ścian, jednak doskonale sprawdzi się również na etapie wykończeniowym budynku. Można go wykorzystać do budowy takich elementów jak szafy wnękowe na odzież, półka na akwarium ścienne czy obudowa kominka. Ponadto w niektórych przypadkach służy także do budowy podestów oraz szafek w spiżarni i warsztacie.

Wszystkie korzyści płynące z zastosowania betonu komórkowego utwierdzają inwestorów w przekonaniu, iż warto wykorzystywać go podczas budowy nowoczesnych, ekologicznych domów. Choć materiał ten nie sprawdza się w miejscach narażonych na oddziaływanie wilgoci czy zalanie, świetnie sprawdza się niemal w każdej innej sytuacji. Wystarczy odpowiednio dobrać parametry betonu, aby przez wiele lat cieszyć się wytrzymałą i bezpieczną konstrukcją.