Jaki projekt domu wybrać? Dom nowoczesny

Budowa domu to inwestycja na lata, a najczęściej na całe życie. Dlatego być może zastanawiasz się jaki dom będzie zawsze wyglądał modnie. To zrozumiałe rozważania. Budowa domu to najczęściej rodzinny projekt o prywatnym charakterze. To poważna decyzja, przed którą trzeba rozważyć wiele aspektów. Począwszy od wielkości, poprzez rodzaj dachu, ilość i rozkład pomieszczeń, aż po styl, w jakim dom będzie zaprojektowany. Liczą się indywidualne potrzeby, zależne od osobistych upodobań i gustów, stylu życia i liczby domowników oraz różnych przyzwyczajeń. Czy dom nowoczesny może spełnić Twoje oczekiwania?

Jak wybrać projekt domu

O tym, jaki dom wybrać decyduje wiele czynników. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? Ważne są wymogi dotyczące konkretnego terenu, należy dowiedzieć się jakie warunki zabudowy dotyczą naszej działki. Projekt domu musi spełniać założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli go nie ma, trzeba wnioskować o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Określają one jej rodzaj, może to być wielkość budynku, typ dachu i jego nachylenie, a nawet kolor elewacji. Od wielkości i kształtu działki zależne jest umiejscowienie i rozmiar domu. To natomiast może decydować o tym czy będzie to dom parterowy, czy piętrowy. Należy także pamiętać o zasadach dotyczących minimalnych odległości budynku od granicy działki. Dom nowoczesny podlega tym samym wymaganiom. 

Odpowiednia wielkość domu jest bardzo ważna, powinna zapewnić domownikom komfortowe warunki do życia. Istotna jest powierzchnia użytkowa, jaka jest potrzebna wszystkim domownikom, liczba pokoi, łazienek, otwarty czy zamknięty plan kuchni oraz dodatkowe pomieszczenia gospodarcze i garaż. Metraż powinien być optymalnie zaplanowany, żeby oprócz powierzchni wspólnych każdy miał wydzieloną swoją przestrzeń. Istotne jest usytuowanie wobec siebie  pomieszczeń i ich połączenie, ale też komunikacja wnętrza z zewnętrzną strefą wypoczynkową. Zadaszony taras to przez całe lato dodatkowy salon. Więcej o wyborze projektu możesz przeczytać tu

Dom nowoczesny – czym się charakteryzuje?

Domy nowoczesne cechuje najczęściej prostota formy i minimalizm z dużymi, otwartymi przestrzeniami, oraz wieloma przeszkleniami. Spotyka się je coraz częściej nie tylko na przedmieściach i w modnych dzielnicach. Nowoczesne budowle z ogromnymi oknami dobrze pasują do podobnych przestrzeni, styl domu często jest uwarunkowany lokalizacją oraz wymaganiami terenu, które sprzyjają modernizmowi. Sprawdźmy więc dokładnie, czym charakteryzują się domy nowoczesne.

Zwykle mają prostą bryłę, choć nie jest to regułą. Mogą być posadowione na planie prostokąta lub kwadratu. Może być to kształt litery C lub L, gdzie łatwiej jest wydzielić strefy dzienną oraz nocną. Jest to też dobry wybór jeśli planujemy taras. Najczęściej dach jest płaski, zależnie od warunków zabudowy spotyka się także dachy skośne. Kolorystyka elewacji, która bywa surowa, jest raczej stonowana. Często zdarzają się elementy z betonu, kamienia bądź drewna.

Domy w stylu nowoczesnym mają panoramiczne okna wpuszczające dużo światła, ale trzeba liczyć się z tym, że więcej też widać przez nie z zewnątrz. Należy to również uwzględnić pod kątem lokalizacji domu i konkretnych pomieszczeń względem stron świata. Domy nowoczesne coraz częściej zaprojektowane są w stylu tak zwanej otwartej przestrzeni, gdzie salon, jadalnia, kuchnia, a nawet obszerny hol są połączone. Decydując się na taki  układ, można przy aranżacji wnętrz nieco wydzielić te strefy. Sposobów jest wiele. Mogą to być na przykład ścianki ażurowe, przepierzenia, zróżnicowanie koloru ścian, a nawet różne oświetlenie.

Dom nowoczesny to dom energooszczędny

Projekt domu nowoczesnego zakłada często ergonomię i samowystarczalność. Funkcjonalność, ekologia i energooszczędność to podstawa. Spotyka się przydomowe oczyszczalnie ścieków i powietrza, panele fotowoltaiczne czy elektroniczne systemy sterowania różnymi funkcjami w domu. Inteligentne domy to coraz popularniejsza wersja domu nowoczesnego, to dobry wybór dla miłośników nowinek technologicznych i osób ceniących sobie wygodę, czyli chyba dla wszystkich. 

Ile kosztuje budowa domu nowoczesnego?

Oczywiście podstawowym kryterium jest jego wielkość oraz rodzaj materiałów budowlanych i wykończeniowych. Z pewnością domy energooszczędne generują nieco większe koszty na etapie budowy. Jednak oszczędności w eksploatacji domu nowoczesnego zrekompensują to w trakcie użytkowania. Skorzystaj z naszego kalkulatora, by poznać dokładne koszty. 

Jaki dom wybrać? Klasyczny czy nowoczesny? Jak widać, wpływa na to wiele uwarunkowań. Najważniejsze jest dopasowanie projektu domu do własnych potrzeb i oczekiwań, tak żeby był to wymarzony dom dla całej rodziny.