Jaki projekt domu wybrać? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? – część 1.

Postanowiłeś zbudować dom? Świetnie! Ale co dalej? Jedną z pierwszych czynności jest wybór projektu domu, według którego powstanie nasze wymarzone miejsce na Ziemi. Ale w przeciwieństwie do zakupu na przykład samochodu, który możemy wziąć na jazdę próbną, dom w większości przypadków wybieramy, przeglądając projekty gotowe. Są one przygotowywane przez pracownie architektoniczne. Wyboru dokonujemy na podstawie rzutów, widoków elewacji, przekrojów oraz wizualizacji. Dlatego tak ważna jest umiejętność „czytania” tej dokumentacji i w tym pomoże nam ta seria artykułów.

Zanim przejdziemy do zagadnień związanych z tym, czego można się dowiedzieć z projektu, należy wspomnieć o innej możliwości. Jest to opcja wykonania projektu indywidualnego. Jest on opracowywany na nasze zlecenie przez architekta. Jednak umiejętność poruszania się po planach będzie przydatna w obu przypadkach.Przeglądając strony internetowe lub katalogi z gotowymi projektami możemy dojść do różnych, nawet skrajnych wniosków. Być może mamy wrażenie, że żadne opracowanie nie odpowiada naszym potrzebom, albo że poszczególne projekty niewiele się od siebie różnią. A może jest wręcz przeciwnie? Nie możemy się zdecydować na żaden projekt, bo większość nam się podoba? Przeanalizujmy jak czytać rzuty domów, żeby wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji. W tej części skoncentrujemy się na dwóch zagadnieniach: zmian w projekcie i wpływie światła słonecznego na wybór projektu domu.

Zmiany małe i duże

Przyglądając się rzutom wybranego projektu, często widzimy potrzebę wprowadzenia na pozór drobnych zmian. Warto być świadomy co jest łatwe do wykonania w tym zakresie a co nie. Dlatego należy zwrócić uwagę na rzeczy, których nie da się zmienić. Jeśli chcemy uniknąć znacznych modyfikacji projektu gotowego, zwróćmy uwagę na następujące czynniki:

  • ilość, wielkość i lokalizacja okien oraz lokalizacja wejścia względem stron świata i frontu działki,
  • lokalizacja kominów i pionów instalacyjnych, która determinuje lokalizację łazienek, toalet, kuchni, kotłowni,
  • układ ścian nośnych i słupów konstrukcyjnych – jeśli nie są jednoznacznie opisane na planie, możemy wstępnie założyć, że ściany wyraźnie grubsze od pozostałych są ścianami nośnymi,
  • wielkość i rodzaj klatki schodowej jeśli występuje,
  • rodzaj więźby dachowej i pokrycia.

Łatwiejsze w wykonaniu będą modyfikacje względem oryginalnego projektu polegające na:

  • rozmieszczenie elementów wyposażenia w łazienkach i toaletach. Miska ustępowa, wanna, prysznic, umywalka są umieszczane na rzucie nie tylko w celu wizualizacji, jak dane pomieszczenie może wyglądać. Te sprzęty wymagają podłączenia do wody i kanalizacji. Dlatego znajdują się możliwie blisko pionów instalacyjnych. Zmiana ich lokalizacji będzie się wiązała z modyfikacją projektu instalacji,
  • rozmieszczenie sprzętów w kuchni wygląda analogicznie jak w przypadku łazienki. Zlew i zmywarka także wymagają podłączenia do wody i kanalizacji. Oprócz tego płyta gazowa lub indukcyjna wymaga obecności okapu. Zmiana rozkładu w tym pomieszczeniu względem tego co zaplanował pierwotnie autor projektu domu, będzie wymagać przeróbek,
  • ściany działowe to element budynku, który na etapie adaptacji projektu łatwo można zmienić. Choć ich przesunięcie nie oznacza zmian w konstrukcji budynku, to uważajmy, by nie zaburzyć spójnej koncepcji całego projektu,
  • sposób ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektu. Jeśli w wybranym przez nas projekcie znajduje się niewielka kotłownia, przewidziana na przykład na dwufunkcyjny piec gazowy, zmiana na inne źródło ciepła może być utrudniona ze względu na powierzchnię pomieszczenia i wymogi, jakie musi spełniać.

Analiza planów

Wybór projektu domu a światło słoneczne

To, na jakie strony świata wychodzą okna poszczególnych pomieszczeń, będzie miało wypływ na wygodę użytkowania danej przestrzeni. By to określić, niezbędne jest nałożenie wybranego rzutu kondygnacji na plan działki, na której chcemy wybudować dom zgodnie z danym projektem. Przyjęło się uważać, że dobrze jeśli sypialnie mają okna od wschodu. Salon najlepiej by znajdował się od zachodu. Dzięki temu nasz dom jest dostosowany do naturalnego rytmu dnia. Rano witają nas promienie słońca wpadające do sypialni. Późnym popołudniem i wieczorem mamy czas na relaks w salonie. Właśnie wtedy znajduje się w nim światło zachodzącego słońca. Kuchnia nie powinna mieć okien od strony południowej, ponieważ sprzyja to nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. To wszystko należy jeszcze zestawić z tym gdzie znajduje się front działki i wejście do domu. Uwarunkowań danej działki nie da się zmienić. O wyborze działki możesz więcej przeczytać na naszym blogu we wpisie „Wybieramy działkę budowlaną – na co zwrócić uwagę?” Dlatego warto dokładnie przeanalizować lokalizację budynku na działce. Zwróćmy także uwagę na ilość okien i wędrówkę światła w każdym pomieszczeniu w ciągu doby dla upatrzonego projektu domu. Jednocześnie pamiętajmy, że mając do pogodzenia tyle czynników, najczęściej w niektórych z nich musimy iść na kompromis.

O kolejnych wskazówkach pomocnych w patrzeniu na plany jak profesjonalista przeczytasz już niebawem w kolejnych artykułach na naszym blogu.