Jaki projekt domu wybrać? Domy parterowe
Wybierając projekt domu lub tworząc go razem z architektem, kierujemy się mnóstwem różnych czynników. Choć istnieje zbiór pewnych uniwersalnych aspektów, które każdy bierze pod uwagę, to większość z nich jest mocno indywidualna. Zależą one od naszych osobistych upodobań, przyzwyczajeń, stylu życia naszej rodziny i wielu innych kwestii. Jakie czynniki mogą sprawić, że nasz wymarzony dom to dom parterowy? O domach bez schodów dowiesz się więcej z tego artykułu.
Określenie „dom parterowy” kojarzy nam się z domem, którego wszystkie pomieszczenia użytkowe i gospodarcze znajdują się na jednej kondygnacji, czyli na jednym poziomie. Dom parterowy, może mieć oczywiście podpiwniczenie (całościowe lub częściowe). Na potrzeby tego artykułu skoncentrujemy się jednak na domach, które nawet jeśli są podpiwniczone, to na niższej kondygnacji znajdują się pomieszczenia pomocnicze, mało użytkowane a znaczna większość funkcji budynku zlokalizowana jest na parterze.
Cechy szczególne domów parterowych
Dom parterowy z całą pewnością wymaga większej działki niż budynek o zbliżonej powierzchni, ale dysponujący piętrem lub poddaszem użytkowym. W przypadku gęstej zabudowy kiedy działki są stosunkowo nieduże, a domy stoją blisko siebie, dom parterowy w otoczeniu wyższej zabudowy może wyglądać niepozornie. Z drugiej strony domy parterowe dobrze wpisują się w otoczenie i nie dominują nad nim. Jeśli zależy nam na optymalizacji kosztów lub nie dysponujemy dużą działką, postawmy na dom parterowy o zwartej bryle. Domy na planie prostokąta czy kształtu litery „L” umożliwiają rozplanowanie pomieszczeń z podziałem na co najmniej dwie strefy. Budynki bardziej rozłożyste, gdzie można wyróżnić kilka skrzydeł, zapewniają jeszcze lepsze odseparowanie przestrzeni, a co za tym idzie więcej prywatności. Pomiędzy częściami budynku powstają osłonięte przestrzenie, które warto wykorzystać na przykład na taras niewidoczny, chociażby dla sąsiadów.
Okna w domach parterowych są zlokalizowane stosunkowo blisko gruntu, a co za tym idzie, może rzucić na nie cień nawet niewielkie drzewo, czy inne zabudowania. Dlatego by uzyskać w pomieszczeniach jak największe nasłonecznienie, warto zdecydować się na możliwie wysokie okna, o dużej powierzchni. Ogromne znaczenie ma także dobór odpowiedniego projektu do naszej działki. Chodzi konkretnie o lokalizację budynku względem stron świata.
Domy parterowe mogą być wykończone zgodnie z naszym wymarzonym stylem. Większość projektów pozwala na łatwą zmianę charakteru danego domu. Sposobem jest zmiana rodzaju okładziny na elewacji, pokrycia dachu, czy samego rodzaju dachu. Jeśli lubimy domy klasyczne, postawmy na dach kryty dachówką, dwu lub czterospadowy. Na elewacji mogą się pojawić modne fragmenty z drewna lub materiału imitującego drewno. Dom parterowy może być też bardzo nowoczesny. Przykrycie go stropodachem i zastosowanie na przykład płyt gresowych na fragmencie elewacji może upodobnić nawet niewielki budynek do willi w stylu modernistycznym.
Dom bez schodów – same zalety?
Ilość zalet, jakie posiadają domy parterowe, sprawia, że decyduje się na nie duża część Inwestorów. Jakie to zalety? Pierwszą z nich jest szeroko rozumiana dostępność. W domu parterowym wszystkie pomieszczenia użytkowe są na jednym poziomie, na jednej kondygnacji. To nie tylko oczywiste ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, ale praktycznie dla wszystkich. Docenią je osoby starsze i każdy, kto na samą myśl o pokonywaniu stopni schodów dostaje zadyszki. To ogromna zaleta także dla dzieci, a właściwie dla rodziców. Nie muszą oni montować bramek i blokad, czy po prostu permanentnie uważać, by ich pociecha nie spadła ze schodów. Dom bez schodów to wygoda mieszkania na jednym poziomie.
Kolejna korzyść płynąca z użytkowania domu parterowego to ułatwiona komunikacja pomiędzy wszystkimi pomieszczeniami, a co za tym idzie strefami domu. Nawet w rozłożystym domu parterowym przejście ze skrajnie oddalonych od siebie pomieszczeń jak na przykład salon i sypialnia wymaga spaceru korytarzem. W domu piętrowym taki spacer może być dwa razy dłuższy. Najpierw z salonu do schodów, a potem do pokoju na piętrze.
Niewątpliwą zaletą jest też brak konieczności wykonywania stropu nad parterem. To znacznie obniża koszty budowy. Część oszczędności można przeznaczyć na zwiększenie „rozłożystości”, czyli powierzchni domu. A trzeba przyznać, że w niektórych domach parterowych stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do powierzchni domu wypada niezbyt korzystnie w porównaniu do zwartego domu z użytkowym poddaszem czy piętrem. Jednak przy odpowiednim planowaniu jest to cecha, która okazuje się ogromną zaletą. Duża ilość ścian zewnętrzny to możliwość instalacji dużej ilości okien. Sprawi to, że pomieszczenie domu będzie jasne.
Domy parterowe to jeden z wielu rodzajów budynków w budownictwie jednorodzinnym. Jak wszystko posiada wady i zalety. Dlatego ważne jest uważne dobranie projektu. Istotne jest dopasowanie go do naszych potrzeb. Wtedy na pierwszy plan wysuną się tylko i wyłącznie plusy naszego wymarzonego domu, który zbuduje dla Ciebie RS-DOM.