Jak wybrać drzwi wewnętrzne?
Właściciele domów jednorodzinnych podczas aranżacji wnętrza mogą skorzystać z szerokiej oferty przeróżnych sklepów — zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Mimo to wciąż wiele osób ma wątpliwości co do tego, które drzwi wewnętrzne wybrać. Kłopot ten związany jest nie tylko z wielością dostępnych wariantów, lecz także koniecznością ustalenia odpowiednich parametrów technicznych. Na jakim etapie warto zabrać się za zakupy? Podpowiadamy.
Drzwi wewnętrzne — o czym pamiętać podczas wyboru?
Drzwi wewnętrzne to ważny element każdego wnętrza. Ich zakup może przebiec zupełnie bezproblemowo, jednak trzeba unikać kilku podstawowych, najczęściej popełnianych błędów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że element ten dobrze jest wybrać dopiero po zakończeniu aranżacji całego wnętrza lub remontu. Dzięki temu nie pojawią się problemy takie jak nieodpowiednie dopasowanie koloru, materiału czy ozdób.
Ponadto — co niezwykle ważne — odcień drzwi powinien pasować do podłogi. W przeciwnym razie wnętrze nie będzie spójne i harmonijne, co dostrzeżesz na pierwszy rzut oka. Drzwi wewnętrzne nie muszą być jednak tego samego koloru, co płytki czy panele. W nowoczesnych przestrzeniach świetnie sprawdzą się wyraźne kontrasty, na przykład zestawienie bieli z orzechowym brązem.
Nie można też zapominać, że ten element widoczny jest w dwóch pomieszczeniach, które oddziela. To dlatego konieczne jest dopasowanie go zarówno do jednego, jak i drugiego, co niejednokrotnie utrudnia wybór.
Często powielanym błędem jest również zwracanie uwagi jedynie na wygląd i cenę. Niestety, zwykle tanie i — jedynie na pierwszy rzut oka — atrakcyjne wizualnie drzwi wewnętrzne okazują się mało praktyczne, a także niewytrzymałe. Dobrze jest mieć to na uwadze, wybierając wszelkie urządzenia do domu.
Na jakie rodzaje drzwi warto zwrócić uwagę?
Wiele osób zapomina, że drzwi jednoskrzydłowe nie są jedyną opcją — niezależnie od wystroju domu. Wyróżnia się m.in. drzwi:
- rozwieralne,
- składane,
- harmonijkowe,
- przesuwne.
Oprócz tego na rynku dostępne są drzwi przylgowe oraz bezprzylgowe, które różnią się od siebie krawędzią skrzydła. Pierwsze z nich mają charakterystyczną, widoczną gołym okiem krawędź skrzydła ze wcięciem zachodzącym na ościeżnicę. Stanowią klasyczny, najczęściej spotykany model, dlatego pasują do wnętrz angielskich i tradycyjnych. Drzwi bezprzylgowe natomiast cechują chowane, niewidoczne zawiasy. Dzięki temu krawędź skrzydła jest gładka, a także idealnie połączona z ościeżnicą. Ten wariant doskonale sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych, skandynawskich oraz industrialnych przestrzeniach.
Właściciele przestronnych domów o dużym metrażu mogą zdecydować się także na drzwi dwuskrzydłowe. Pozwalają one na uzyskanie komfortowego, szerokiego przejścia, dlatego pasują przede wszystkim do salonów lub jadalni.
Z jakich materiałów wykonuje się drzwi wewnętrzne?
Drzwi wewnętrzne, choć zwykle nie są narażone na oddziaływanie wody, wiatru, słońca czy niskich temperatur, również powinny być wytrzymałe i trwałe. Aby jednak tak było, trzeba wybrać odpowiedni materiał. Najczęściej element ten produkowany jest z takich materiałów jak:
- różne rodzaje drewna: drewno dębowe, mahoniowe, sosnowe czy olchowe,
- płyty MDF o średniej gęstości,
- płyty HDF o wysokiej gęstości, co wiąże się z podwyższoną trwałością i wytrzymałością,
- ze szkła,
- różne kombinacje powyższych.
Jakie drzwi wewnętrzne do domu wybrać?
Niezwykle istotnym aspektem przy wyborze drzwi jest ich styl. Aby odpowiednio dopasować ten element do wnętrza, należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na kolor czy materiały, lecz także design, w tym m.in. zdobienia. Wszystko to składa się na finalny efekt i przesądza o spójności całej aranżacji. Warto zatem zastanowić się również nad tym, jaką rolę mają odgrywać drzwi — uzupełniać przestrzeń, dodawać jej charakteru, a może wprowadzać kontrast?
Jeśli Twoje drzwi będą jedynie elementem służącym do oddzielenia pomieszczeń, w związku z czym nie chcesz, aby szczególnie się wyróżniały, postaw na te same kolory, które zostały wykorzystane podczas tworzenia wnętrza. Jeżeli natomiast poszukujesz elementu dodającego charakteru pokojom, możesz zdecydować się na kontrast lub wyraźne kolory takie jak czerwień, czerń lub biel.
We wnętrzach loftowych utrzymanych w chłodnym stylu z wykorzystaniem cegły, betonu oraz stali warto zastosować kolory równoważące i uspójniające styl, np. zimne brązy, czerń, szarości, a nawet szkło.
Domy utrzymywane w minimalistycznym stylu nowoczesnym pokochają biele, beże, odcienie kawy z mlekiem, jak i wszelkiego rodzaju szarości.
Style: klasyczny oraz angielski doskonale uzupełniają zarówno ciemne, jak i jasne drewno, wyblakła żółć, beże czy brudna biel. Aby dodatkowo podkreślić drzwi wewnętrzne, możesz postawić na klasyczne żłobienia oraz wzory.
Styl rustykalny daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. To oznacza, że właściciele domów utrzymywanych w tym klimacie, mogą dać ponieść się wyobraźni. W tym przypadku wskazane są wszelkie wzory przywodzące na myśl wiejskie życie, folklorystyczne dodatki, np. w postaci namalowanych bądź wyżłobionych kwiatów. Dobrym rozwiązaniem są kolory takie jak ciemne brązy, zielenie, beże czy brudna biel.
Warto znać ogólną zasadę, przydatną podczas dopasowywania drzwi do wnętrza. Mówi ona, że im bardziej klasyczne jest wnętrze, tym prostszą formę drzwi należy wybrać. Jeśli natomiast przestrzenie są konkretnie aranżowane, na przykład pod styl nowoczesny, to ten element również powinien być stylizowany.
Podsumowanie
W każdej sytuacji należy kierować się własnymi upodobaniami, a także wytrzymałością, którą powinny cechować się drzwi wewnętrzne. Doskonale zaaranżowana przestrzeń musi bowiem nie tylko być funkcjonalna, lecz także atrakcyjna dla wszystkich domowników. Trzeba o tym pamiętać, aby nie narażać budżetu domowego na dodatkowe wydatki związane z wykończeniem przestrzeni.