Inteligentny ogród i przestrzeń wokół domu

Inteligentny ogród może znacznie ułatwić życie wszystkich domowników. Nowocześnie zagospodarowana przestrzeń wokół domu i innowacyjne rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas oraz sprawiają, że znacznie chętniej spędzamy go na zewnątrz. Jakie urządzenia są niezbędne w inteligentnym ogrodzie? Czy da się spójnie połączyć bliskość natury z funkcjonalnością?

Jaki powinien być inteligentny ogród?

Inteligentny ogród powinien zaspokajać wszystkie potrzeby jego użytkowników. Dobrze, aby był wyposażony w system sterowania oświetleniem, nawadnianiem czy też w automatycznego robota, który będzie wyręczał domowników w koszeniu trawy.

To jednak nie wszystko — inteligentny ogród musi także zapewniać niezakłócony wypoczynek domowników. Powinien być zatem tak zaaranżowany, aby praca urządzeń nie wpływała na jakość odpoczynku. Wszystkie zamontowane systemy muszą także współgrać ze stylem przestrzeni wokół domu. Aby tak było, duże sprzęty zakłócające wystrój można na przykład ukryć pośród roślinności.

Systemy w inteligentnym ogrodzie — budowa i rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele przydatnych systemów działających niezależnie oraz bezprzewodowo. Choć najwięcej możliwości daje aranżacja całego automatycznego zarządzania od razu, warto przeanalizować swoje potrzeby i postawić na jeden z nich. Wraz z biegiem czasu można rozbudowywać przestrzeń, a także uzupełniać ją kolejne innowacyjne rozwiązania.

Zatem — na który z systemów warto zdecydować się w pierwszej kolejności?

Systemy w inteligentnym ogrodzie — rodzaje

  • Inteligentne oświetlenie domu.

To rozwiązanie pozwala dopasować zarówno jasność oświetlenia, jak i jego barwę. Wybranie wcześniej wgranego do systemu scenariusza umożliwia włączenie konkretnego źródła światła bądź wielu jednocześnie. 

Dzięki różnym opcjom nawet będąc poza domem, możesz podświetlić ścieżkę lub włączyć lampę w pokoju. Natomiast podczas nieobecności odstraszysz potencjalnego złodzieja, symulując obecność domowników.

Inteligentny ogród - inteligentne oświetlenie w ogrodzie

  • Inteligentne nawadnianie ogrodu.

Kluczowym rozwiązaniem, które warto wdrożyć na początku, jest automatyczne nawadnianie ogrodu. To ten system zadba o kondycję roślin, trawnika i samej gleby. Elektrozawory sterowane centralą mogą podlewać kwiaty jedynie w suche, letnie wieczory lub codziennie o określonej porze. 

Oprócz tego możesz też samodzielnie według uznania włączać nawadnianie. Takie rozwiązanie jest zatem wyjątkowo oszczędne i niezwykle wydajne.

  • Automatyczne koszenie trawnika.

Automatyczne koszenie trawnika odbywa się za pomocą urządzenia, jakim jest robot koszący. Ten bezgłośny i praktycznie bezobsługowy sprzęt uruchamiany jest za pomocą panela sterującego bądź z poziomu aplikacji. Wystarczy zainstalować stację dokującą, podłączyć ją do zasilania oraz wyznaczyć granice koszonego terenu. Oprócz tego przydatne jest również zamontowanie przewodu indukcyjnego, dzięki któremu kosiarka powróci do stacji. Po zaprogramowaniu harmonogramu prac robot samodzielnie skosi trawnik w wyznaczonym czasie.

Inteligentny ogród - kosiarka autonomiczna

Budowa systemów inteligentnego zarządzania

Systemy składają się z kilku elementów umożliwiających ich sprawną pracę. Oto one:

  • centrala sterująca — odbiera informacje z czujników oraz przesyła je dalej, na serwer. Z serwera dane trafiają bezpośrednio na telefon bądź inne urządzenie połączone bezprzewodowo lub za pomocą kabla z centralą,
  • czujniki, czyli sensory — czujniki zbierają informacje na temat warunków panujących na zewnątrz, po czym przekazują je do centrali. Wyróżnia się m.in. czujniki deszczu, wilgotności gleby, zalania, ruchu, temperatury, wiatru czy nasłonecznienia,
  • wyzwalacze, czyli aktory — to elementy, które wykonują pracę po odebraniu sygnałów z centralki. Zamykają i otwierają wszelkie zawory (np. wody), sterują roletami oraz bramą, włączają światła, a także zmieniają ich barwę czy intensywność.

Inteligentnym systemem zarządzania można sterować zarówno z domu, jak i będąc poza nim. Jest to możliwe dzięki dedykowanym aplikacjom na telefon, smartwatch, komputer lub tablet. Wystarczy zaprogramować pożądaną akcję wcześniej, po czym włączyć ją w razie potrzeby jednym kliknięciem. 

Niektóre systemy mają możliwość sterowania systemem za pomocą gestów. Wystarczy wykonać zarejestrowaną czynność, a czujniki po jej odczytaniu prześlą informację do centrali i wyzwalaczy. Dzięki temu możliwe jest włączenie światła w wyniku klaśnięcia.

Inteligenty ogród i przestrzeń wokół domu — czy warto?

Inteligentny ogród został stworzony dla Ciebie, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i czas oraz zainwestować w ekologiczne, wydajne rozwiązania. Spersonalizowanie ustawień pozwala bowiem zoptymalizować nawadnianie, koszenie czy oświetlanie co do dnia, a nawet godziny. 

Takie działania niwelują ryzyko nadmiernego zużycia wody i prądu. Istotną zaletą inteligentnego zarządzania jest również fakt, iż dostosowuje się ono do potrzeb właściciela. W związku z tym nawet, jeśli nie jesteś fanem nowoczesności, z pewnością znajdziesz rozwiązanie doskonałe dla siebie.