Zaplecze gospodarcze w domu — jak je zaaranżować?

Na zaplecze gospodarcze w domu najczęściej składają się takie pomieszczenia jak składzik, pralnia, spiżarnia czy garderoba. Wiele osób nie zwraca uwagi na wystrój tej części budynku, jednak jej prawidłowa aranżacja może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Jak zatem ulokować sprzęt i akcesoria, aby wolna przestrzeń była jak najlepiej wykorzystana?

Zaplecze gospodarcze w domu — dlaczego jest potrzebne?

Przechowywanie wszelkich urządzeń do sprzątania, środków czystości czy rzadko używanych sprzętów domowych może być nie lada wyzwaniem dla wielu osób. Aby ułatwić sobie to zadanie, podczas projektowania domu warto zadbać o co najmniej jedno niewielkie pomieszczenie, które w przyszłości będzie stanowiło funkcjonalne zaplecze gospodarcze. Dzięki temu przydatnemu rozwiązaniu łazienka, kuchnia i sypialnia nie będą stanowiły przechowalni na wiadra, mopy czy odkurzacz.

Takie dodatkowe pomieszczenie jest szczególnie istotne w przypadku budynków, które nie mają podpiwniczenia ani strychu.

Zaplecze gospodarcze – o czym trzeba pamiętać podczas jego aranżacji?

Aranżując pomieszczenie gospodarcze, trzeba przede wszystkim postawić na praktyczność. Nie oznacza to jednak, że zaplecze musi być nudne. Istnieje bowiem wiele sposobów na połączenie funkcjonalności z estetyką. Poznajmy kilka z nich.

schowek

  1. Pomieszczenie gospodarcze nie może być przechodnim pomieszczeniem

Zaplecze gospodarcze nie powinno być pomieszczeniem przechodnim. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy trzymane są tam środki czystości i sprzęty przeznaczone do sprzątania. Podłoga w składziku jest bowiem narażona na zanieczyszczenia, które z łatwością przenoszą się na butach do pozostałych pokoi. Wyjątkiem jest pomieszczenie gospodarcze, które będzie komunikacją pomiędzy domem a garażem lub kotłownią. 

  1. Należy pamiętać o odpowiednim rozlokowaniu pomieszczeń

Aby zaplecze gospodarcze domu było funkcjonalne, trzeba odpowiednio rozlokować pomieszczenia. Kotłownia powinna znajdować się w piwnicy lub obok garażu — w zależności od planowanego systemu grzewczego. Spiżarnia natomiast tuż przy kuchni (najlepiej od strony północnej). Praktyczna garderoba najczęściej leży blisko łazienki i sypialni, a pralnia niedaleko łazienki oraz garderoby. Ostatnie, najbardziej uniwersalne pomieszczenie, może być ulokowane obok wejścia głównego.

Ilość i wielkość pomieszczeń składających się na zaplecze zależy najczęściej od wielkości oraz zapotrzebowania domu. W przypadku małego budynku sprawdzić się może zatem tylko jeden przestronny, lecz nie zajmujący wiele miejsca schowek pod schodami. 

  1. Warto postawić na wieszaki, wiszące półki, głębokie wiklinowe kosze i drewno

Drewno spełnia swoje zadanie zarówno w kwestii wizualnej, jak i praktycznej. Jest ponadczasowe, a odpowiednio zaimpregnowane może przetrwać całe lata. Doskonale nadaje się zatem jako element wyposażenia garderoby czy osobnego schowka.

Wiszące półki są natomiast doskonałym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń takich jak pralnia czy suszarnia, w których dużą ilość miejsca zajmować będą sprzęty często używane, np. pralka. Dzięki temu możliwe jest swobodne poruszanie się pomiędzy urządzeniami, a do minimum zostaje ograniczone schylanie się po potrzebne środki piorące. Różne kosze są natomiast obowiązkowym wyposażeniem funkcjonalnej pralni.

Jak urządzić poszczególne pomieszczenia gospodarcze?

  1. Spiżarnia – służy do przechowywania żywności, dlatego nie musi zajmować wiele przestrzeni — wystarczy 1,5-2 m². Tutaj doskonale sprawdzają się drewniane lub metalowe regały magazynowe z wieloma półkami. To pomieszczenie nie może być ogrzewane i nie musi też mieć okna.
  2. Kotłownia – jest obowiązkowym pomieszczeniem w przypadku ogrzewania domu indywidualnym piecem na paliwo stałe. Powinna znajdować się niedaleko garażu bądź w piwnicy, aby dobiegające z niej hałasy nie zakłócały spokoju domowników. Aranżując tę przestrzeń, szczególnie ważne są takie kwestie jak wentylacja czy zastosowanie materiałów ognioodpornych.
  3. Pralnia – aranżacja pralni zależy od wielkości pomieszczenia. W przypadku niewielkiej przestrzeni wystarczy pralka i kosz na pranie, natomiast większe pomieszczenia można wyposażyć w zlewozmywak, suszarkę, a nawet prasowalnicę. Tutaj też należy zadbać o odpowiednią wentylację. Nie zapomnij o zapewnieniu ogrzewania oraz wykorzystaniu kafelek odpornych na wilgoć zamiast np. paneli.pralnia
  4. Garderoba – może służyć wszystkim domownikom, dlatego warto postawić na odpowiedni metraż — od 3 do 4 m². Podstawą jej wyposażenia jest pojemna szafa (na wymiar) oraz lustro, półki, szuflady i organizery. Innym rozwiązaniem są indywidualne garderoby dla każdej sypialni.

Aranżacja zaplecza gospodarczego wcale nie musi być trudna. Wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach, aby pomieszczenia spełniały swoje zadania i były funkcjonalne. W przypadku braku pomysłu można skonsultować się z projektantem wnętrz, który przeanalizuje możliwości oraz wybierze odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu.