Jaki projekt domu wybrać? Dom z podpiwniczeniem
Czas na kolejny artykuł z serii „Jaki projekt domu wybrać?” z naszego bloga. Jak każdy wie, wybór odpowiedniego projektu domu to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Pewne zmiany można wprowadzić w trakcie trwania procesu budowy. Niektóre nawet po wybudowaniu domu. Jednak na podpiwniczenie budynku należy zdecydować się na samym początku naszej przygody z budową domu. Czym charakteryzuje się dom z podpiwniczeniem? Sprawdźmy to!
Dom z podpiwniczeniem – charakterystyka
Dom z podpiwniczeniem to, jak sama nazwa wskazuje, budynek, w którego projekcie uwzględniono piwnicę. W związku z jej obecnością niezbędna jest komunikacja w postaci klatki schodowej. Piwnica może być zaniżona całościowo lub częściowo w gruncie. Piwnica może posiadać doświetlenie naturalnym światłem, realizowanym poprzez okna umieszczone pod jej sufitem. Przestrzeń piwnicy może służyć wielu celom. Piwnica w dużym stopniu zastępuje ewentualne pomieszczenia gospodarcze, które byłyby zlokalizowane przy domu. Ogranicza się w ten sposób powierzchnię zabudowy.
Czy tego typu projekty to popularny wybór?
Najnowsze analizy wskazują na to, że budowa domu z podpiwniczeniem to coraz rzadszy wybór przy nowych inwestycjach. Wpływ na to może mieć wzrost kosztów budowlanych. Szacuje się, że budowa domu z podpiwniczeniem pochłania nawet do 20-30% więcej kosztów niż budowa nieruchomości bez piwnicy. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na mniejszą popularność tego typu projektów, jest to, że na rynku dostępne są materiały budowlane o wyższych parametrach izolacyjnych. Piwnica pełniła rolę nie tylko dodatkowej przestrzeni użytkowej, ale również izolacji od gruntu. Obecnie nie jest to potrzebne, ponieważ nowoczesne metody budowlane gwarantują wysoką wydajność energetyczną. Instalowane piece zajmują mniej miejsca, dlatego można umieszczać je w mniejszych pomieszczeniach gospodarczych.
Nie oznacza to jednak, że budowa domu z podpiwniczeniem jest błędem. W polskich warunkach wciąż decyduje się na nią wiele osób, a posiadanie piwnicy gwarantuje określone korzyści. To również dobry wybór na ograniczonych przestrzennie działkach budowlanych. Dzięki temu zwiększa się wolną przestrzeń na działce, a dodatkowe pomieszczenie znajdują się pod powierzchnią gruntu.
Korzyści płynące z podpiwniczenia domu
Przede wszystkim budowa piwnicy daje dodatkową przestrzeń użytkową w domu. To optymalne rozwiązanie w przypadku małych i wąskich działek, gdzie trudno o budowę domu o dużym obrysie. Posiadanie piwnicy na takiej działce znacznie zwiększa funkcjonalność nieruchomości. Dodatkową przestrzeń z powodzeniem można zagospodarować na urządzenie w niej: pralni, kotłowni, spiżarni, winiarni, schowka na narzędzia i inne przedmioty, czy też organizację męskiej przestrzeni do spotkań ze znajomymi. Skala wykorzystania piwnicy w dużej mierze zależy od realnych potrzeb i kreatywności właściciela.
Jaką wysokość powinna mieć piwnica?
Wybierając dom z podpiwniczeniem, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość dodatkowego pomieszczenia. Im płycej osadzimy piwnicę, tym mniejsze ryzyko, że będzie zbierała się w niej wilgoć i wody gruntowe. Optymalna wysokość piwnicy to około 2,4 metra. W niektórych przypadkach niezbędne będzie postawienie na wychodzenie z piwnicy na poziomie gruntu, czyli stworzenie domu z wysokim parterem. Ostateczna decyzja jest sprawą indywidualną, ale warto wziąć pod uwagę charakterystykę działki budowlanej.
Koszty związane z budową piwnicy
Tak jak wspominaliśmy, koszty związane z budową domu z podpiwniczeniem mogą wzrosnąć o około 20-30% w porównaniu z domami bez piwnicy. Wiąże się to z uwzględnieniem w projekcie m.in. takich elementów jak: strop nad piwnicą, schody do piwnicy, ocieplenie pomieszczenia, izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych i koszty wykończenia piwnicy. W trakcie użytkowania piwnicy mogą pojawiać się dodatkowe koszty eksploatacyjne.
Czy warto postawić na dom z piwnicą?
Choć domy z piwnicą cieszą się obecnie mniejszą popularnością niż jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, to jednak wciąż warto rozważyć wybór takiego projektu. Mimo że koszty budowlane rosną, to jednak skala korzyści może z powodzeniem je pokryć. Jeżeli potrzebujecie dodatkowej przestrzeni użytkowej lub Wasza działka ma określone ograniczenia przestrzenne i aranżacyjne, to warto pomyśleć o domu z podpiwniczeniem. Ostateczny wybór jest kwestią indywidualną zależną od potrzeb właściciela i domowników. To jak dodatek piwnicy wpływa na cenę inwestycji, można sprawdzić w naszym kalkulatorze.