Jaki projekt domu wybrać? Dom piętrowy
W jednym z poprzednich artykułów z serii „Jaki dom wybrać?” mogliśmy nieco szerzej przyjrzeć się budynkom parterowym. Dziś pora na domy piętrowe. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety? A jakie wady? Zapraszamy do lektury.
Wybór odpowiedniego projektu domu powinien być przeprowadzony bardzo odpowiedzialnie. Na ostateczną decyzję zakupową wpływa wiele czynników. Klienci mogą postawić na gotowy projekt z biura lub też zdecydować się na kreację go od podstaw we współpracy z architektem. Każdy z tych wyborów ma swoje plusy i minusy. Ostateczna decyzja jest kwestią indywidualną, a dom ma spełniać przede wszystkim potrzeby jego domowników. To, co może wpłynąć na wybór danego projektu to między innymi styl życia domowników, wielkość rodziny, powierzchnia i ukształtowanie działki budowlanej, jej lokalizacja oraz osobiste preferencje i upodobania. Popularnym wyborem jest dom piętrowy. W tym tekście sprawdzimy, dlaczego tak chętnie buduje się domy piętrowe i co jest ich największym atutem.
Czym jest dom piętrowy?
Jak sama nazwa wskazuje, dom piętrowy składa się z minimum dwóch poziomów. Domu piętrowego nie należy mylić z domem parterowym z poddaszem użytkowym. W domu piętrowym pomieszczenia na piętrze mają pełną wysokość i brak „skosów”. Taki typ budynku musi posiadać klatkę schodową umożliwiającą przemieszczanie się po piętrach użytkowych. Konstrukcja piętrowa pozwala na wydzielenie jasnego podziału przestrzeni ze względu na jej funkcjonalność, co wpływa korzystnie na komfort życia i samopoczucie domowników. Ze względu na specyfikę budowy domów piętrowych, każdorazowo należy zweryfikować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub zapoznać się z Warunkami Zabudowy na danym terenie. Jeżeli uwzględniają one budowę piętrowych budynków, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić taki na swojej działce.
Dom piętrowy – charakterystyka
Domy piętrowe są przede wszystkim bardzo uniwersalne. Wyróżniają się zwartą i funkcjonalną zabudową, która doskonale sprawdzi się także na ograniczonych powierzchniowo działkach budowlanych. To sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Sprawdzają się w zabudowie miejskiej, podmiejskiej oraz wiejskiej. Projekty domów piętrowych charakteryzują się optymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni, a możliwość zabudowy piętrowej wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Uniwersalność tego typu projektów polega na tym, że nawet na wąskiej działce, czy takiej o nieregularnym kształcie z powodzeniem można wybudować dom piętrowy na miarę potrzeb i oczekiwań właściciela.
Budowa budynku piętrowego to optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dzięki temu można również zaoszczędzić dodatkowe miejsce na ogród lub zabudowania gospodarcze czy wolnostojący garaż. Ten ostatni może być także uwzględniony w projekcie domu i stanowić jego integralną część. Nowoczesne technologie budowlane oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że bez trudu dopasuje się projekt domu piętrowego do panującej zabudowy i w ten sposób zadba się o harmonijny wygląd i odbiór najbliższej okolicy. To także nie jest bez znaczenia.
Zadbaj o niebanalny i estetyczny projekt
Wybór piętrowego domu to nie tylko postawienie na uniwersalność i funkcjonalność, ale także na estetykę zabudowy. Domy piętrowe dają bardzo szerokie pole manewru w zakresie dekoracji, ich wykończenia oraz nadania kształtu bryle. Klienci mogą wybierać spośród projektów z dachami czterospadowymi, dwuspadowymi, płaskimi oraz ich różne konfiguracje. Wpływ na estetykę domu ma również elewacja. W tym zakresie można wybierać spośród nowoczesnych materiałów o wysokich właściwościach izolacyjnych. Więcej na temat elewacji można przeczytać w artykule: Piękna elewacja dla Twojego domu!
Dom piętrowy można dzielić
Inwestycja w dom piętrowy jest także uniwersalna pod kątem dzielenia budynku na więcej niż jedno mieszkanie. Piętrowa zabudowa może być wykorzystywana jako jeden dom lub też podzielona na mieszkania. To
drugie rozwiązanie często wykorzystywane jest w przypadku inwestycji pod wynajem lub też domów, w których mieszkają dwa pokolenia. Wówczas w bardzo łatwy sposób można podzielić przestrzeń użytkową, chociażby w parciu o poszczególne poziomy.
Wady i zalety domów piętrowych
Tak jak już wspominaliśmy, bardzo dużą zaletą domów piętrowych jest to, że ich budowa możliwa jest także na małych i trudnych aranżacyjnie działkach. Przestrzenie użytkowe mieszczą się na minimum dwóch kondygnacjach, dzięki czemu dom może być mniejszy w podstawie, a jego wnętrza pozostaną przestronne.
Wśród głównych wad projektów domów piętrowych wymienia się duże koszty ich utrzymania. Oczywiście można je skutecznie zredukować, stawiając na energooszczędną budowę i nowoczesne technologie. W budynkach piętrowych występują schody, których budowa jest dodatkowym kosztem, a same schody mogą być barierą dla dzieci lub osób starszych.
Przed podjęciem finalnej decyzji warto zastanowić się nad głównymi wadami i zaletami budowy domów piętrowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto także skontaktować się z doświadczonymi zespołami projektowymi. Projekty domów piętrowych, ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność, z powodzeniem spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.