Szybka budowa domu – jak to zrobić?
Gdy przystępujemy do budowy domu, często zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić ją sprawnie, szybko oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oczywiście ważna jest również optymalizacja kosztów, zarówno samej budowy jak i późniejszej eksploatacji. W tym artykule pokażemy Wam sprawdzone sposoby na szybką budowę domu oraz to, co musicie wziąć pod uwagę na każdym z etapów. Zapraszamy do lektury oraz budowy, swojego wymarzonego domu z RS-DOM.
Dom murowany – czy szybka budowa jest możliwa?
Ze względu na specyfikę naszego klimatu, najpopularniejszym wyborem pozostają domy murowane. Szybka budowa takiego domu może potrwać nawet mniej niż 12 miesięcy. By to było możliwe, należy pamiętać o kilku wskazówkach. Na samym początku niezbędne jest przygotowanie jak najlepszego planu, wybór technologii budowy i wykonawcy. To pozwoli zaoszczędzić cenny w całym procesie budowlanym czas. Aby przyspieszyć budowę domu, pierwsze prace, czyli przysłowiowa „pierwsza łopata” powinna zostać wbita wczesną wiosną. Dla zyskania na czasie budowa domu murowanego powinna rozpocząć się od razu, gdy tylko pozwoli na to pogoda, zejdą śniegi i mróz odpuści grunt. W ten sposób zaoszczędzi się czas oraz unika się dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem placu budowy na okres zimowy, kiedy zewnętrzne prace budowlane są utrudnione.
Wykonanie harmonogramu budowy domu najlepiej pozostawić doświadczonemu wykonawcy. Rozpisanie poszczególnych etapów pozwoli zaoszczędzić czas. Wszystko powinno przebiegać w zgodzie z powstałym planem i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Należy na bieżąco weryfikować poprawność prowadzonych prac z tym co znajduje się w projekcie. Najczęściej pilnowanie by nie doszło do błędu, zajmuje mniej czasu niż późniejsze poprawki. Pozytywny wpływ na tempo budowy domu ma wybór jednej ekipy budowlanej, która będzie świadczyła kompleksowe usługi. Dlaczego? Wówczas czekają nas tylko jedne kompleksowe ustalenia. A także jedne negocjacje w sprawie oferty cenowej za całość prac. Im więcej podwykonawców, tym więcej czasu spędzonego na administrowaniu oraz negocjacjach. Ten czas lepiej wykorzystać na znalezienie dobrego wykonawcy. O tym czym powinna się charakteryzować dobra firma budowlana, można przeczytać na profilu Facebook naszej firmy.
Szybka budowa domu często może odbić się na zwiększonych kosztach procesu, choć nie zawsze jest to regułą. Szybka budowa przekłada się na możliwość szybkiego przeprowadzenia się do nowego domu, lub spieniężenia inwestycji. To często generuje większe korzyści finansowe – bo na przykład nie musimy długo wynajmować mieszkania na czas budowy domu.
Nowoczesne technologie w szybkiej budowie domu
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne technologie budowlane. Wpływają one znacznie na przyspieszenie prac związanych z budową budynków. Z jednej strony zwiększają tempo, a z drugiej strony mogą obniżyć koszty budowy, co także nie jest bez znaczenia. Poniżej przedstawiamy trzy rozwiązania, które warte są rozpatrzenia.
Domy szkieletowe
Technologia szkieletowa od pewnego czasu wchodzi na polski rynek. Cechuje się przede wszystkim dużym tempem wykonywanych prac i jednocześnie niskimi kosztami budowy. Według najnowszych danych budowa domu metodą szkieletową jest średnio nawet o 15% tańsza niż w przypadku domów murowanych. Dodatkowym atutem jest to, że proces budowy można rozpocząć o dowolnej porze roku i nie wpłynie to znacząco na długość całego procesu. Czas budowy domu szkieletowego może się wahać od 2 do 6 miesięcy. Minusem tego rozwiązania może być gorsza izolacyjność dźwięków zewnątrz domu. Szkielety mogą powstawać z drewna lub stali, przy czym to drewniane konstrukcje najczęściej wykorzystywane są przy budowie domów.
Domy z bali
Budowanie domów z bali to technologia sucha, dzięki czemu prace mogą być wykonywane przez cały rok. Budynki są składane na miejscu budowy, a cały proces trwa zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy, więc jest stosunkowo krótki i efektywny. W Polsce metoda ta jest mniej popularna od szkieletowej, przez co automatycznie cena jest wyższa.
Domy z prefabrykatów
Kolejną z nowoczesnych i szybkich technologii jest budowa domów z prefabrykatów. Do rodziny prefabrykatów zalicza się również domy szkieletowe, jednak z czasem wykształciły się one do osobnej technologii i ze względu na skalę ich wykorzystywania warto ją tak traktować. Zastosowanie prefabrykatów pozwala na postawienie domu nawet w kilka dni. Oczywiście niezbędna jest uprzednio wykonana płyta fundamentowa.
Budowa domu może być szybka, jeżeli dobrze się do niej przygotujesz
Szybka budowa domu jest możliwa, jeżeli cały proces zostanie odpowiednio zaplanowany, a następnie respektowany. Do najszybszych sposobów należą nowoczesne technologie konstrukcyjne, gdzie dom może powstać nawet w kilka dni lub tygodni. Alternatywą pozostaje tradycyjne, murowane budownictwo, gdzie proces będzie dłuższy, ale powstały w ten sposób budynek ma wiele zalet, którymi nie mogą się pochwalić niektóre technologie. Niezależnie od wybranej przez Ciebie technologii, do budowy wykorzystuj tylko sprawdzone materiały oraz korzystaj z pomocy renomowanych fachowców. W ten sposób zadbasz nie tylko o tempo prac, ale również o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Każda z technologii ma swoje wady i zalety, dlatego zapoznaj się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji.