RS-DOM - Profesjonalne usługi budowlane

Budowa domu od podstaw – skorzystać z pomocy projektanta czy kupić gotowy projekt?

Architektura domu

Budowa domu od podstaw obejmuje wiele etapów, planistycznych i wykonawczych. Jednym z najważniejszych jest etap projektowy, który może polegać na wyborze gotowego rozwiązania z katalogu lub skorzystaniu z pomocy doświadczonego architekta. 

Projekty architektoniczne nie tylko opisują konstrukcję budynku, ale także szczegółowo przedstawiają rozwiązania technologiczne, materiałowe i energetyczne. Podstawowymi kategoriami projektów, wykonywanych z biurze architektonicznym jest projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy. Warto się jednak zastanowić, w jakich przypadkach projekt na indywidualne zamówienie będzie lepszym pomysłem niż gotowe rozwiązania?

Budowa domu od podstaw we współpracy z architektem

Budowa domu od podstaw, realizowana na podstawie indywidualnie przygotowanego projektu architektonicznego to jedna z dwóch dostępnych dla inwestorów opcji. Rozwiązanie indywidualne pozwala na dużo większą swobodę i umożliwia bardziej precyzyjne dostosowanie możliwości technicznych do potrzeb i oczekiwań. Doświadczony architekt przeprowadzi wizję lokalną, zapozna się z warunkami zabudowy i omówi potrzeby klienta. Na tej podstawie zaproponuje mu kilka wariantów wstępnego programu funkcjonalnego. Po dokonaniu wyboru przez klienta i naniesieniu zmian, zgodnych z jego sugestiami, zostaje przygotowana wizualizacja domu oraz projekt budowlano-wykonawczy i dokumentacja techniczna. Projekt indywidualny w pełni wykorzystuje wszystkie atuty działki i jest zgodny z obostrzeniami prawa budowlanego. Przygotowywany jest zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, więc nie ma ryzyka, że nie spełni wymagań.

Projekt indywidualny to również gwarancja rozwiązania unikalnego, którego nie spotkamy nigdzie indziej. Na tą opcję powinni zdecydować się inwestorzy, którym zależy na maksymalnej personalizacji projektu i realizacji domu jedynego w swoim rodzaju. Styl domu, wykorzystywane materiały i układ pomieszczeń to zagadnienia, które klient może swobodnie modyfikować w zależności od upodobań. Skorzystanie z pomocy architekta jest rekomendowane zwłaszcza w przypadku działek o skomplikowanym terenie i konieczności zastosowania nietypowych rozwiązań. Projekt indywidualny to również większa szansa na wypracowanie oszczędności eksploatacyjnych. Należy jednak mieć na uwadze, że w takim przypadku najważniejsze jest wybranie odpowiedniego architekta – problemy w komunikacji ze specjalistą mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Projekt na indywidualne zamówienie to także droższa inwestycja niż rozwiązanie katalogowe i siłą rzeczy wydłuża ona czas budowy domu od podstaw.

Czy warto zdecydować się na projekt gotowy?

Projekt gotowy niesłuszne uznawany jest za gorszy jakościowo niż projekt na indywidualne zamówienie. To mit. Gotowe projekty architektoniczne są równie dobre, jak indywidualne i przygotowywane przez doświadczonych architektów. W tym przypadku możliwości dostosowania konkretnych rozwiązań do indywidualnych potrzeb są znacznie mniejsze, jednak mnogość gotowych projektów w katalogach sprawia, że każdy inwestor może swobodnie znaleźć odpowiedni koncept. Gotowy projekt można z powodzeniem skonsultować z biurem architektonicznym lub specjalistami, zajmującymi się budową domu od podstaw i uzyskać od nich fachową poradę. Proces adaptacji gotowego projektu jest zdecydowanie krótszy niż przygotowywanie nowego, a jego niewątpliwym atutem jest dużo niższa cena.

Należy jednak pamiętać, że zmiany w gotowym projekcie architektonicznym wymagają zgody autora. Zakres zmian, które nie wymagają zgody jest zwykle szczegółowo określony w projekcie, jednak zazwyczaj dotyczy on detali wykończeniowych. Trzeba mieć na uwadze także, że gotowy projekt musi odpowiadać warunkom zabudowy, które określają dopuszczalny kąt nachylenia dachu, liczbę kondygnacji a nawet bilans terenu. W praktyce oznacza to, że w przypadku gotowego projektu i tak konieczne będzie skorzystanie z pomocy architekta od adaptacji projektów. Konieczność przygotowania niezbędnej dokumentacji będzie generować dodatkowe koszty. W przypadku projektów gotowych najrozsądniej jest wybrać rozwiązanie już zweryfikowane przez rynek.