RS-DOM - firma budowlano - remontowo - usługowa

Budowa domu od podstaw – najczęściej popełniane błędy

Budowa domu-błędy

Budowa domu to spore wyzwanie, a niedbałość, brak wiedzy i doświadczenia ekipy, a także pośpiech, mogą przyczynić się do powstania często nieodwracalnych błędów. Które z nich są najczęstsze i jak się przed nimi ustrzec?

Brak badań gruntowych

Fundamenty stanowią podłoże dla domu, dlatego też solidność ich wybudowania będzie mieć duży wpływ na trwałość budynku. Sposób ich wykonania zależy m.in. od warunków gruntowych na danym terenie, w tym od poziomu wilgotności, dlatego tak ważne jest wykonanie badań geotechnicznych, które pozwolą na określenie typu gruntu oraz wysokości wód. Bez ich zlecenia przez inwestora może okazać się, że podczas wykopów doszło do zasypania cieku wodnego, co będzie wymagało zmian w projekcie, a tym samym opóźni dalsze prace.

Zbyt płytkie usadowienie fundamentów

Kolejnym błędem, który będzie miał istotny wpływ na trwałość domu, jest posadowienie fundamentów. Według sztuki budowlanej, powinno być to poniżej głębokości przemarzania, aby nie był on wypychany pod wpływem zamarzającej wody. Ma to znaczenie szczególnie na tzw. gruntach wysadzinowych czyli takich, które zawierają ponad 10% cząstek o średnicy poniżej 0,02 mm (torfy, gliny, iły, piąstki i grunty organiczne).

Zbyt szybki demontaż szalunków

Kolejnym błędem, najczęściej wynikającym z pośpiechu, jest zbyt szybkie demontowanie desek szalunkowych. Jest to najbardziej destrukcyjne w przypadku stropu żelbetowego, którego nie powinno się odbezpieczać przez około 28 dni od momentu zalania, aby beton osiągnął pełną wytrzymałość i nie ugiął się.  

Niedoróbki dekarskie

Solidny dach to zabezpieczenie przed pojawianiem się nieszczelności, które w czasie ulew mogłyby doprowadzić do powstawania wycieków w pomieszczeniach na poddaszu. Jednym z głównych niebezpieczeństw w tym zakresie jest montaż uszkodzonej folii dachowej, do czego najczęściej doprowadza nieuwaga podczas prac ze strony dekarzy.

Jak widać w trakcie budowy domu na ekipę budowlaną czyha bardzo wiele błędów. Aby mieć gwarancję ich uniknięcia, należy do pracy zatrudnić doświadczoną firmę budowlaną, taką jak nasza, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu wszystkie prace wykona rzetelnie i precyzyjnie.