RS-DOM - Profesjonalne usługi budowlane

Budowa domu od A do Z

Budowa domu

Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. To z jednej strony realizacja marzenia, a z drugiej przedsięwzięcie angażujące czas, środki finansowe i emocje. Warto skrupulatnie przygotować się do każdego etapu budowy, aby uniknąć typowych błędów i nieprzewidzianych trudności.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest budowa domu przez firmę, oferującą kompleksowe wykonanie usługi. W takim wypadku nie trzeba się martwić koniecznością samodzielnego rozplanowania prac. Budowa domu od podstaw to gwarancja sprawnej i efektywnej realizacji.

Koncepcja, niezbędne formalności i projekt

Przed podjęciem właściwych prac projektowo-wykonawczych konieczne jest zdefiniowanie potrzeb mieszkaniowych i wybór odpowiedniej działki. Należy zastanowić się nad liczbą mieszkańców, ich trybem życia oraz nawykami. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy profil rodziny będzie się zmieniał w przyszłości i jeśli tak, to w jaki sposób. Architekt z pewnością zada pytanie, czy któryś z domowników będzie pracował w domu, czy rodzina jada razem posiłki oraz czy mieszańcy będą potrzebować pokoju gościnnego. Wybór działki powinien zostać uwarunkowany jej lokalizacją oraz możliwościami technicznymi, przede wszystkim w kontekście obecności przyłączy lub ich braku. Przed finalizacją inwestycji trzeba przejrzeć księgę wieczystą i upewnić się, że działka nie jest obciążona hipoteką albo innymi zobowiązaniami prawno-finansowymi.

Koniecznie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Dokumenty te określają między innymi, maksymalną powierzchnię zabudowy działki, szerokość elewacji frontowej, ilość kondygnacji, wysokość domu, kąt nachylenia dachu czy odległość budynku od ulicy. Dowiemy się z nich, czy na danej działce można postawić dom w zabudowie bliźniaczej, jakim paliwem można ogrzewać dom, ile miejsc parkingowych możemy wyznaczyć oraz czy w pobliżu działki będą w przyszłości realizowane duże inwestycje budowlane.

Projekt domu dopasowuje się do działki – nigdy odwrotnie. Dysponując decyzją o zabudowie lub MPZP oraz znając swoje potrzeby i upodobania, można umówić się na pierwsze spotkanie z architektem. Warto zlecić budowę domu firmie, oferującej kompleksowe usługi i współpracującej z doświadczonym architektem. Projekt może zostać przygotowany przez specjalistę na indywidualne zamówienie i w takim wypadku będzie uwzględniać wszystkie sugestie inwestora. Zdecydowanie większych kompromisów i kontaktu z architektem adaptującym będzie wymagać projekt gotowy. Wybierając idealny projekt należy zastanowić się nad ścieżką funkcjonowania mieszkańców, potrzebą otwartego układu konstrukcyjnego, rozwiązaniami energooszczędnymi oraz kosztami eksploatacyjnymi. Po wyborze projektu należy złożyć wniosek o zgłoszenie budowy lub uzyskać pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych należy zgłosić w starostwie powiatowym nie później niż 7 dni przed planowym startem budowy.

Właściwe prace budowlane i prace wykończeniowe

Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności można wytyczyć plan budowy i rozpocząć prace od wykonania obliczeń geodezyjnych i wylania fundamentów. Na tym etapie trzeba wykonać izolację piwnicy oraz rozprowadzić poziomą kanalizację. Następnie rozpoczyna się etap stanu surowego otwartego, czyli na plac budowy wkraczają murarze, dekarze i cieśle. Wznoszone są ściany, budowane schody i przygotowywana jest więźba dachowa. Na koniec tego etapu wykonuje się pokrycie dachu. To najważniejszy etap właściwych prac budowlanych, który generuje najwyższe koszty i wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia ze strony kierownika budowy i jego ekipy. Dom z gotowym stropem i postawionymi ścianami murowanymi wymaga następnie zamknięcia stanu surowego. Najważniejszym etapem w tej fazie jest założenie wszystkich niezbędnych instalacji wewnętrznych oraz wykonanie suchych tynków.

Na sam koniec przechodzi się do prac wykończeniowych. Najważniejsza w tej fazie jest prawidłowa kolejność ich przeprowadzenia. Na początku trzeba założyć dodatkowe instalacje, takie jak centralny odkurzacz czy alarm i zakryć je szlichtą cementową. Następnie można przystąpić do wykonywania podłóg i wylewek wraz z odpowiednią izolacją. Potem wykonuje się tynki mokre i gładzie gipsowe. Na tym etapie można wstawić ścianki działowe z płyt karton-gipsowych oraz zagruntować i pomalować ściany. Później przychodzi czas prac glazurniczych, czyli układania płytek oraz instalowania armatury sanitarnej. Na sam koniec montuje się zabudowę kuchenną i sprzęty AGD oraz listwy przypodłogowe, karnisze, gniazdka i tym podobne drobne elementy.