Kompleksowa budowa domu od podstaw – od czego zacząć?

Kompleksowa budowa domu to długotrwały proces, składający się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba między innymi dokonać wyboru odpowiedniej działki i zapoznać się z warunkami jej zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Następnym krokiem jest wybór gotowego projektu domu lub zlecenie architektowi stworzenia projektu indywidualnego. W pierwszym przypadku konieczna będzie adaptacja projektu do możliwości lokalnych. Jakie prace wykonuje się w dalszej kolejności?
Prace przygotowawcze na placu budowy
Prace przygotowawcze na placu budowy można rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu lub w przypadku braku sprzeciwu administracyjnego do zgłoszenia budowy. Pamiętajmy, że pozwolenie na budowę staje się prawomocne po 14 dniach. Zgodnie z prawem budowanym, prace przygotowawcze rozpoczynają proces budowlany, dlatego na 7 dni przed ich startem należy zgłosić ten fakt w starostwie powiatowym. Za właściwe przeprowadzenie prac przygotowawczych odpowiada kierownik budowy. Do prac przygotowawczych zaliczamy:
- Wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie. Obowiązek wytyczenia geodezyjnego obejmuje wszystkie obiekty, wymagające uzyskania pozwolenia na budowę oraz domów jednorodzinnych. Wytyczenie budynku na działce musi być zgodne z projektem budowlanym i wykonywane jest przez uprawnionego geodetę. Na czym to polega? W gruncie zostają umieszczone znaki geodezyjne, wskazujące na główne osie budynku, stałe punkty wysokościowe i ławy fundamentowe. Geodeta wykonuje także szkice wytyczenia i wpis do dziennika budowy.
- Wykonanie niwelacji terenu. Niwelację terenu również przeprowadzają geodeci. Proces polega na wyznaczeniu różnicy pomiędzy określonymi punktami. Można w ten sposób określić wysokość gruntów lub wyznaczyć powierzchnie pochyłe. Na podstawie wielu badań przeprowadzanych różnymi metodami, zostaje przygotowana siatka wysokościowa terenu, która jest najważniejszą informacją o ukształtowaniu terenu. Na tej podstawie można określić m.in. położenie domu względem drogi.
- Zagospodarowanie terenu budowy. Prace przygotowawcze z tego zakresu obejmują organizację placu budowy, która jest gwarantem bezpieczeństwa inwestycji. Plac budowy musi zostać odpowiednio wytyczony, ogrodzony i zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. Czasem konieczna jest także budowa tymczasowych obiektów na potrzeby budowy. Zaliczamy do nich pomieszczenia socjalne lub higieniczno-sanitarne, obiekty kontenerowe, przekrycia namiotowe czy pawilony. To wszystkie obiekty nietrwale połączone z gruntem. Należy przygotować miejsce na składowisko materiałów budowlanych i odpadów oraz wyraźnie oznakować strefy niebezpieczne. W widocznym miejscu powinna pojawić się tabliczka informacyjna.
- Wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej. Do prac przygotowawczych zaliczamy także wykonanie przyłączy do sieci na potrzeby budowy. Jest to niezbędne, aby prace na placu budowy były zgodne z zasadami BHP. Konieczne jest doprowadzenie energii elektrycznej i wody, odprowadzenie ścieków, rozprowadzenie oświetlenia oraz zapewnienie wentylacji i łączności telefonicznej. Trzeba poza tym wykonać drogi i przejścia dla pieszych, a także zapewnić takie środki bezpieczeństwa, jak siatki ochronne czy balustrady. Wykonanie przyłączy wymaga zawarcia umów z dostawcami mediów, ale tymczasową alternatywą może być agregat prądotwórczy, przenośnie toalety toi-toi i gromadzenie wody w zbiorniku.