RS-DOM - Profesjonalne usługi budowlane

Harmonogram budowy domów jednorodzinnych

Budowa domu

Budowa domów jednorodzinnych to kilkuetapowy proces, w którym poszczególne prace muszą być wykonywane zgodnie z harmonogramem i założoną kolejnością.

Przed podjęciem decyzji o wyborze wykonawcy warto przygotować się do przedsięwzięcia i poznać jego najważniejsze aspekty technologiczne. Podstawowa wiedza w tym zakresie ułatwi nie tylko negocjacje przy podpisywaniu umowy, ale także usprawni późniejszą komunikację z kierownikiem budowy. Właściwie przygotowany harmonogram budowy domu pozwoli uniknąć sytuacji kryzysowych i zminimalizować ryzyko niepożądanych przestojów.

 Budowa domów jednorodzinnych krok po kroku

 

  1. Stan zero. Pierwszym etapem budowy domu jednorodzinnego jest doprowadzenie go do stanu zero. To podstawowe czynności budowlane, które początkowo obejmują zadania techniczno-organizacyjne. Pierwszy krok to wytyczenie działki przed uprawnionego geodetę, ogrodzenie i właściwe oznaczenie placu budowy oraz wyrównanie terenu czyli niezbędne prace ziemne. Najważniejszymi pracami na pierwszym etapie budowy jest przygotowanie fundamentów i rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych. Wykonanie deskowania, rozprowadzenie zbrojenia i wybetonowanie ław muszą być zakończone kilkudniową przerwą technologiczną na związanie betonu. Dopiero potem można wykonać i zaizolować ściany fundamentowe. W przypadku, gdy dom ma być podpiwniczony – na tym etapie przygotowuje się również część podziemną z właściwą izolacją. Etap ten trwa około miesiąca i najczęściej wykonywany jest na jesieni.
  2. Stan surowy otwarty. W drugim etapie budowy powstaje właściwa konstrukcja budynku. Murowane są ściany nośne z nadprożami oraz kominy, a także wykonywane wieńce i stropy. Po dwóch tygodniach można zamontować więźbę dachową, ocieplić dach i położyć jego wstępne pokrycie. Na tym etapie wykonywane są również schody żelbetowe, jeżeli dom jest piętrowy. Pod względem technologicznym to najistotniejszy etap budowy domów jednorodzinnych i z tego względu również najbardziej kosztowny. Do jego przeprowadzenia warto wybrać doświadczoną ekipę budowlaną, cieszącą się zaufaniem klientów. Etap ten wykonywany jest na wiosnę i trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
  3. Stan surowy zamknięty. Następnym etapem jest zamknięcie stanu otwartego. Polega ono na wykonaniu wszystkich niezbędnych instalacji, dlatego musimy się przygotować na konieczność zatrudnienia specjalistów z różnych branż. Etap trzeci wymaga znacznych umiejętności logistycznych ze strony inwestora i zdolności koordynowania prac. Bezpieczną alternatywą jest podjęcie współpracy z firmą budowlaną, oferującą usługi kompleksowe. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada rozprowadzone instalacje elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe. Na tym etapie wykonuje się również stolarkę okienno-drzwiową. To także czas na położenie suchych tynków i wykonanie docelowego ogrodzenia. Prace te najlepiej wykonać przed zimą, aby zabezpieczyć dom przed niekorzystnymi temperaturami. Minimalny czas, jaki musi minąć od stanu zerowego do stanu surowego zamkniętego to 4 miesiące.
  4. Stan deweloperski. Kompleksowi wykonawcy różnie definiują stan deweloperski, a jego szczegółowy wykaz określony jest w umowie. Najczęściej zakres prac deweloperskich można negocjować, a ewentualne możliwości modyfikacyjne są skorelowane z ostateczną ceną usługi. Dom w stanie deweloperskim posiada wykonane ścianki działowe oraz tynki i gładzie, a także zainstalowane urządzenia grzewcze. Niekiedy ścianki działowe wznoszone są już na etapie stanu surowego zamkniętego. Na tym etapie najczęściej wykonuje się także podłogi oraz montaż armatury łazienkowej i ociepla elewację zewnętrzną.
  5. Stan „pod klucz”. Ostatni etap budowy domu jednorodzinnego w większości przypadków należy już do inwestora. Obejmuje on końcowe prace wykończeniowe, czyli malowanie ścian, wykańczanie kuchni czy instalowanie gniazdek elektrycznych, włączników i lamp. Po zakończeniu tego etapu dom jest przystosowany do aranżacji meblowo-dekoracyjnej i zamieszkania. Długość trwania wszystkich prac wykończeniowych jest niezależna od warunków pogodowych, dlatego w znacznej mierze warunkują ją możliwości finansowe inwestora.