Harmonogram budowy domów jednorodzinnych
Strona główna » Blog » Aktualnośći » Harmonogram budowy domów jednorodzinnych

Budowa domów jednorodzinnych to kilkuetapowy proces, w którym poszczególne prace muszą być wykonywane zgodnie z harmonogramem i założoną kolejnością.
Przed podjęciem decyzji o wyborze wykonawcy warto przygotować się do przedsięwzięcia i poznać jego najważniejsze aspekty technologiczne. Podstawowa wiedza w tym zakresie ułatwi nie tylko negocjacje przy podpisywaniu umowy, ale także usprawni późniejszą komunikację z kierownikiem budowy. Właściwie przygotowany harmonogram budowy domu pozwoli uniknąć sytuacji kryzysowych i zminimalizować ryzyko niepożądanych przestojów.
- Stan zero. Pierwszym etapem budowy domu jednorodzinnego jest doprowadzenie go do stanu zero. To podstawowe czynności budowlane, które początkowo obejmują zadania techniczno-organizacyjne. Pierwszy krok to wytyczenie działki przed uprawnionego geodetę, ogrodzenie i właściwe oznaczenie placu budowy oraz wyrównanie terenu czyli niezbędne prace ziemne. Najważniejszymi pracami na pierwszym etapie budowy jest przygotowanie fundamentów i rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych. Wykonanie deskowania, rozprowadzenie zbrojenia i wybetonowanie ław muszą być zakończone kilkudniową przerwą technologiczną na związanie betonu. Dopiero potem można wykonać i zaizolować ściany fundamentowe. W przypadku, gdy dom ma być podpiwniczony – na tym etapie przygotowuje się również część podziemną z właściwą izolacją. Etap ten trwa około miesiąca i najczęściej wykonywany jest na jesieni.
- Stan surowy otwarty. W drugim etapie budowy powstaje właściwa konstrukcja budynku. Murowane są ściany nośne z nadprożami oraz kominy, a także wykonywane wieńce i stropy. Po dwóch tygodniach można zamontować więźbę dachową, ocieplić dach i położyć jego wstępne pokrycie. Na tym etapie wykonywane są również schody żelbetowe, jeżeli dom jest piętrowy. Pod względem technologicznym to najistotniejszy etap budowy domów jednorodzinnych i z tego względu również najbardziej kosztowny. Do jego przeprowadzenia warto wybrać doświadczoną ekipę budowlaną, cieszącą się zaufaniem klientów. Etap ten wykonywany jest na wiosnę i trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
- Stan surowy zamknięty. Następnym etapem jest zamknięcie stanu otwartego. Polega ono na wykonaniu wszystkich niezbędnych instalacji, dlatego musimy się przygotować na konieczność zatrudnienia specjalistów z różnych branż. Etap trzeci wymaga znacznych umiejętności logistycznych ze strony inwestora i zdolności koordynowania prac. Bezpieczną alternatywą jest podjęcie współpracy z firmą budowlaną, oferującą usługi kompleksowe. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada rozprowadzone instalacje elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe. Na tym etapie wykonuje się również stolarkę okienno-drzwiową. To także czas na położenie suchych tynków i wykonanie docelowego ogrodzenia. Prace te najlepiej wykonać przed zimą, aby zabezpieczyć dom przed niekorzystnymi temperaturami. Minimalny czas, jaki musi minąć od stanu zerowego do stanu surowego zamkniętego to 4 miesiące.
- Stan deweloperski. Kompleksowi wykonawcy różnie definiują stan deweloperski, a jego szczegółowy wykaz określony jest w umowie. Najczęściej zakres prac deweloperskich można negocjować, a ewentualne możliwości modyfikacyjne są skorelowane z ostateczną ceną usługi. Dom w stanie deweloperskim posiada wykonane ścianki działowe oraz tynki i gładzie, a także zainstalowane urządzenia grzewcze. Niekiedy ścianki działowe wznoszone są już na etapie stanu surowego zamkniętego. Na tym etapie najczęściej wykonuje się także podłogi oraz montaż armatury łazienkowej i ociepla elewację zewnętrzną.
- Stan „pod klucz”. Ostatni etap budowy domu jednorodzinnego w większości przypadków należy już do inwestora. Obejmuje on końcowe prace wykończeniowe, czyli malowanie ścian, wykańczanie kuchni czy instalowanie gniazdek elektrycznych, włączników i lamp. Po zakończeniu tego etapu dom jest przystosowany do aranżacji meblowo-dekoracyjnej i zamieszkania. Długość trwania wszystkich prac wykończeniowych jest niezależna od warunków pogodowych, dlatego w znacznej mierze warunkują ją możliwości finansowe inwestora.